Generalna sekretarka vlade Lilijana Kozlovič je po seji vlade potrdila, da je vlada v zvezi s sirskim beguncem z Ahmadom Šamijem danes razpravljala o morebitnem interesu države za izdajo dovoljenja za Šamijevo začasno bivanje v državi. "Konsenz o tem, ali obstaja interes države za to ni bil dosežen, zato je za vlado zadeva zaključena, o vsem ostalem pa bodo sedaj odločali upravni organi," je pojasnila Kozlovičeva.
Zadeva tako ostaja v pristojnosti ministrstva za notranje zadeve, ki je sicer izdalo odločbo o deportaciji Šamija. Postopek za deportacijo Šamija po njenih besedah nikoli ni bil prekinjen, še zmeraj teče in je lahko izveden v šestih mesecih.
Kot je še dejala Kozlovičeva, si je tudi premier Miro Cerar prizadeval za to, da bi se lahko Šamijev status uredil, a "premier ni nikoli pozival k temu, da se postopki ustavijo".
V torek pa je bil Šami po besedah Kozlovičeve le pozvan v azilni dom, da se ga seznani s tem, v kakšnem postopku je. Izročitev se po njenih besedah izvrši dogovorno, torej ko so organi obeh držav - v tem primeru Slovenije in Hrvaške - dogovorjeni za izročitev.
Tudi na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) so pojasnili, da predaje Šamija v torek ni bilo, saj do njegovega dejanskega prihoda v azilni dom ni bilo jasno, ali se bo povabilu odzval. Tako mu je bil ob tej priložnosti celovito predstavljen njegov položaj, nadaljnji postopki, pozvan je bil k odzivnosti pri pozivu na predajo Hrvaški. Prav tako je bil seznanjen z morebitnimi posledicami na njegovo neodzivanje, so navedli na MNZ in dodali, da bo nadaljnje postopke vodila pristojna služba ministrstva.
"Če bo nova vloga, bo organ ponovno odločal, če tega ne bo, pa sledi zaključek postopka, ki ni bil nikoli prekinjen," je ponovila Kozlovičeva.
Vlada je pregledala vse pravne možnosti, kaj lahko stori glede statusa sirskega begunca ter ugotovila, da nima pristojnosti, da bi lahko v to zadevo posegla, pa je po seji povedal predsednik DeSUS Karl Erjavec.
Po njegovih navedbah je bilo na današnji seji vlade izpostavljenih veliko pravnih vidikov, kako bi se lahko lotili tega primera.
Pogovarjali so se zlasti o možnosti ugotavljanja obstoja interesa države, da Šami ostane v državi in dobi dovoljenje za začasno prebivanje v skladu z 51. členom zakona o tujcih. Ta določa izjeme, zlasti ko gre za osebe, ki so uspešne na znanstvenem, kulturnem in športnem področju, v konkretnem primeru pa teh elementov vlada ni zaznala, je po dolgi razpravi vlade povedal Erjavec. Možnost odločanja po tem členu je namreč v minulih dneh napovedal premier Cerar.
Tudi prvak SD Dejan Židan je potrdil, da vlada danes za nobeno od možnih rešitev ni našla soglasja in tako o tem ni glasovala.
Spomnil je, da so rešitev iskali ves dan, na mizi so bili različni predlogi in možnosti, predsednik vlade pa je ugotovil, tako domneva Židan, da za nobenega nima potrebne večine, zato je to točko umaknil oziroma zaustavil. "Predsednik je verjetno preverjal, pri kateri bo imel večino prisotnih ministrov," je povedal Židan, ki pa ni želel pojasniti, za katero rešitev si je sam prizadeval.
Je pa povedal, da je zanj sprejemljiva vsaka rešitev, ki ohranja človeško dostojanstvo in "Slovenija to v praksi, če hoče, tudi zmore". Se pa strinja, da mora biti katera koli rešitev sprejeta po pravni poti.
Vlada o Šamijevem primeru razpravljala več ur
Vlada danes sprva ni nameravala razpravljati o primeru sirskega begunca, a je bila seja po poročanju novinarja oddaje SVET na Kanalu A Mihe Orešnika nato ob 13.30 prekinjena. "Kot kaže so tako vmes vendarle pretresali njegov primer," je sporočil Orešnik.
Primer je odmeval v minulih dneh in predsedniku vlade Miru Cerarju pridelal celo predlog za ustavno obtožbo.
Do deportacije Šamija po medijskem pritisku in razburkanem političnem dogajanju v torek ni prišlo. Premier Miro Cerar pa je napovedal, da bo vlada odločala o interesu Slovenije za podelitev dovoljenja za prebivanje Šamiju na podlagi 51. člena zakona o tujcih. V sredo je dodal, da bo vlada, ko bodo pripravljena ustrezna gradiva, o tem odločala, in sicer "tako kot vedno, v skladu s pravnim redom", pri čemer bodo sledili nasvetom in stališčem pravnih strokovnjakov in pravnih služb.
Koalicijski partnerji, ki so zasedali pred sejo vlade, si sicer niso bili enotni v oceni, ali bo vlada o primeru Ahmada Šamija dokončno odločila že danes. Vodja poslancev SD Matjaž Han je razpravo koalicije o tem primeru označil za korektno.
Dogovorili so se, da bo ta točka danes na seji vlade, ki bo odločila, kako bo ta primer razrešila. "Gre za pravno vprašanje, vsi pa smo za to, da Šami ostane v Sloveniji," je zatrdil Han.
O sami ustavni obtožbi, ki jo je zaradi tega primera zoper Cerarja vložila SDS, pa se koalicija danes ni pogovarjala, je zatrdila vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer. Med drugim je posvarila pred izkoriščanjem tega primera v politične namene.
Poslanci SDS so sicer prepričani, da je Cerar zlorabil položaj, ko je dosegel neizvršitev zakonite odločbe o deportaciji Šamija. Za zdaj predloga SDS ni podprla še nobena od poslanskih skupin, Cerar pa ga je označil kot poskus diskreditacije njega in vlade.
O primeru Šamija tudi Knovs, zato Trček iz komisije izstopa
Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) se je seznanila s spremenjenimi pravili po sodbi Evropskega sodišča glede vračanja migrantov, iz katerih izhaja tudi primer begunca Ahmada Šamija, je dejal njen predsednik Branko Grims. Franc Trček (Levica) meni, da je komisija prestopila pooblastila, zato je napovedal izstop iz nje.
Kot je po seji v izjavi za medije pojasnil Grims (SDS), gre za spremenjena pravila po sodbi Evropskega sodišča za človekove pravice glede vračanja migrantov, po kateri Slovenija v skladu z dublinsko uredbo ni dolžna odločati o prošnji za azil, v primeru če begunec zanj ne zaprosi v prvi varni državi. Iz tega je po njegovih besedah nastal tudi problem sirskega begunca Šamija, za katerega je Ministrstvo za notranje zadeve izdalo odločbo o deportaciji na Hrvaško, temu je pritrdilo Vrhovno sodišče, pritožbo pa je zavrnilo tudi Ustavno sodišče.
A do deportacije, ki naj bi bila v torek, tudi po pozivu predsednika vlade Mira Cerarja, ni prišlo. "Šamija so samo seznanili, da je zdaj tujec z neurejenim statusom," je dejal Grims in pojasnil, da je na seji opozoril, da je pričakovati, da se deportacija izvrši skladno z načeli pravne države.
Trček je prepričan, da komisija ni pristojna za obravnavo te teme, napovedal je izstop iz nje. Poudaril je, da se kot odgovoren politik takšnih zlorab ne gre. Po njegovih besedah je Knovs že kmalu po ustanovitvi postal trobilo SDS.
Pojasnil je še, da so se v sredo s koalicijskimi strankami pogovarjali, da "temu naredijo konec", a da sta SMC in DeSUS zamočila, skupaj s predstavnikom SD pa na seji nista sodelovala. Matjaž Nemec (SD) je namreč sejo prav tako kot Trček obstruiral.
Če bo Šami deportiran, bo Levica zahtevala interpelacijo zoper notranjo ministrico
Na dogajanje v zvezi s primerom Ahmada Šamija se je pozno zvečer odzvala tudi Levica. Po njihovem je premier Miro Cerar v sredo Šamiju "dal upanje in videti je bilo, da se je vsaj za trenutek zavedal stiske sočloveka. Danes je na krut način to upanje vzel, odprta vrata mu je njegova vlada nehumano zaloputnila pred nosom," so zapisali v sporočilu za javnost.
Današnja izjava generalne sekretarke vlade pa jim sporoča, da "predsednik vlade nima prav nobene avtoritete več in da je odločitev o Ahmadovi usodi ponovno v rokah ministrice za notranje zadeve, ki je kriva, da smo se v tej situaciji sploh znašli."
V kolikor bo ministrstvo za notranje zadeve Šamija deportiralo, bodo v Levici zahtevali interpelacijo zoper ministrico Vesno Györkös Žnidar. Pri tem računajo najmanj na podporo SD-ja.
KOMENTARJI (2277)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.