
Konec decembra je državni zbor po hitrem postopku sprejel spremembo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Spremembe zakona so prizadele predvsem starejše in revnejše ljudi, oddaljene od večjih mest, ki so bili včasih upravičeni do povračila potnih stroškov.
S spremembo zakona se med drugim ukinja tako tudi pravica do povračila potnih stroškov, ki so jo doslej imele vse zavarovane osebe, če so do zdravnika potovale v drug kraj. S spremembami zakona je to ukinjeno, kar v praksi pomeni, da si morajo vsi, ki živijo daleč od zdravstvenih centrov v Sloveniji, iz svojega žepa kriti stroške, ki jih pa prebivalci, ki živijo blizu takih centrov, nimajo.
Po novem se pravica do povračila potnih stroškov priznava le, če bodo zavarovanci najmanj štirikrat mesečno potovali v drug kraj. Štirikrat mesečno potovati na diagnostiko ali zdravljenje, pa je po mnenju sekretarja sindikata praktično nemogoče. Če potuje trikrat in takoj 1. v naslednjem mesecu še enkrat, ni upravičen do povračila teh stroškov.
Prevoz do zdravnika je možen tudi z reševalnim vozilom, a so stroški veliki, saj za kilometer zaračunajo 131 tolarjev. Poleg tega pa ni nujno, da vas bo rešilec peljal do izvajalca zdravstvenih storitev. Pravico vsak zavarovanec uveljavlja tako, da dobijo pri osebnem zdravniku nalog za nenujni reševalni prevoz, ga naročijo in potem reševalna služba v svojih pristojnostih to opravi.
Na Zvezi svobodnih sindikatov od vlade in ministrstva za zdravje zahtevajo ponovno preučitev spremembe zakona. Po njihovem gre za nedopustno diskriminacijo, kjer zdravje vse bolj postaja privilegij bogatih.