Dopolnjena pobuda za začetek postopka za razpis referenduma glede predlagane ukinitve komisije za preprečevanje korupcije, ki jo je danes v DZ vložila Stranka mladih Slovenije (SMS), je po presoji parlamentarne zakonodajno-pravne službe ustrezna. Predsednik DZ France Cukjati je zato določil rok za zbiranje podpisov volivk in volivcev, ki začne teči v torek. Pobudnik pa mora 40.000 potrebnih podpisov v DZ posredovati najpozneje do 7. januarja prihodnje leto.
Državni zbor tako v torek ne bo obravnaval predloga zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo, ki predvideva ukinitev komisije. Če pobudniku v 40-dnevnem roku ne bo uspelo zbrati zadostnega števila podpisov, bo Državni zbor tretjo obravnavo zakona opravil na naslednji redni seji.
Referendumsko vprašanje bi se sicer glede na dopolnjeno zahtevo glasilo: "Ali ste za to, da se ukine (preneha z delom) sedanja komisija za preprečevanje korupcije, kot je to predvideno v 21. členu predloga zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo, ter da se za opravljanje nalog po tem zakonu v skladu s 3. členom predlaganega zakona ustanovi komisija Državnega zbora, sestavljena iz poslancev?"
Zahteva za dopolnitev
SMS je sicer pobudo vložila že minuli ponedeljek in predlagala, da bi se vprašanje na predhodnem zakonodajnem referendumu glasilo: "Ali ste za to, da se ukine (preneha z delom) sedanja komisija za preprečevanje korupcije, kot je to predvideno v 21. členu predloga zakona o nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo?".
Vprašanje pa je bilo po mnenju parlamentarne zakonodajno-pravne službe nejasno, saj zakon o preprečevanju korupcije ne predvideva le ukinitve sedanje komisije, temveč tudi ustanovitev druge komisije. Dopolnjeno vprašanje pa po Cukjatijevih besedah vsebuje oba elementa, torej ukinitev ene komisije in ustanovitev druge, zato je ustrezno.
V SMS zadovoljni z odločitvijo
V SMS pričakujejo, da bodo pobudo podprle nevladne organizacije in tudi politične stranke. Prav tako verjamejo, da bodo državljanke in državljani dobili iz sredstev javnega obveščanja dovolj informacij o pomembnosti preprečevanja korupcije v naši državi ter se v zadostnem številu odločili podpisati zahtevo.
"Če želimo zaključiti tranzicijo našega gospodarskega sistema, ne da bi pod vprašaj postavili prihodnost sedaj najbolj aktivne generacije prebivalcev, moramo jasno povedati, da želimo državo, kjer bo tudi vladajoča koalicija delovala proti korupciji," so zapisali v sporočilu za javnost.
SD: Odločijo se naj po svoji vesti
Socialni demokrati ne bodo aktivno sodelovali pri zbiranju 40.000 podpisov volivk in volivcev, je pojasnil predsednik SD Borut Pahor. V najožjem krogu Pahorjevih sodelavcev v stranki se je izoblikovalo enotno stališče, da ljudi ne bodo vabili k izražanju podpore referendumski zahtevi s podpisi, ne bodo pa jih tudi odvračali od tega, temveč jih bodo pustili, da se odločajo po svoji vesti. Če bodo volivke in volivci, člani in članice stranke, menili, da si ta referendum zasluži podporo, bodo šli na upravno enoto in prispevali svoj podpis, kar je seveda stvar njihove politične vesti, je še dodal.