Slovenija

'Če reforma ne bo sprejeta, bodo pokojnine nižje'

Ljubljana, 06. 01. 2011 06.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Minister za delo Svetlik opozarja, da bi z neuveljavitvijo pokojninske reforme nastal širši problem. "Ne bomo več mogli izplačevati zakonsko določenih pokojnin," pravi. Premier Pahor: alternative ne vidim.

Sindikati zlasti nasprotujejo postopnemu zviševanju starostne meje na 65 let.
Sindikati zlasti nasprotujejo postopnemu zviševanju starostne meje na 65 let. FOTO: Blaž Garbajs

Z današnjim dnem je Zveza svobodnih sindikatov začela zbirati podpise za zahtevo za razpis referenduma o pokojninski reformi, ki jo je državni zbor po vetu državnega sveta potrdil 23. decembra.

Sindikati menijo, da delavci ne bodo mogli izpolniti pogojev za starostno upokojitev brez odbitkov, kot jih postavlja reforma. Prepričani so, da se bodo morali zato upokojevati predčasno, kar pa pomeni pot v revščino. Zlasti nasprotujejo postopnemu zviševanju starostne meje na 65 let. V primeru tistih, ki so začeli delati zgodaj in se bodo lahko upokojili mlajši, pa nasprotujejo zahtevani pokojninski dobi 43 let za moške in 41 let za ženske. Menijo, da bi za polno pokojnino brez odbitkov morala zadostovati tri leta krajša pokojninska doba.

Pozivanje za glasovanje proti pomeni pozivanje proti zanesljivim in višjim pokojninam ter proti socialni državi. S tem sindikati pozivajo proti spremembi pokojninskega sistema. Minister Svetlik

Zahteva za sklic izredne seje

Poslanci SD, LDS in Zares so popoldne vložili zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora. Po njihovem predlogu naj se državni zbor na njej odloči, da se z vprašanjem, ali bi z odložitvijo uveljavitve novega pokojninskega zakona ali zaradi njegove zavrnitve na referendumu lahko nastale protiustavne posledice, obrne na ustavno sodišče.

Skupina poslancev s prvopodpisanim Dušanom Kumrom iz SD meni, da bi bilo glede na že začeti postopek za razpis referenduma o pokojninski reformi smiselno, da državni zbor odločitev sprejme čim prej. Poslanec LDS Anton Anderlič je po dopoldanskem sestanku poslancev SD, LDS in Zares novinarjem dejal, da naj bi se izredna seja začela v ponedeljek.

Svetlik: Z neuveljavitvijo zakona bo nastal širši problem.
Svetlik: Z neuveljavitvijo zakona bo nastal širši problem. FOTO: Blaž Garbajs

Svetlik opozarja na posledice nesprejetja reforme

Minister za delo Ivan Svetlik opozarja, da je novi pokojninski zakon preveč pomemben, da bi ga prepuščali tveganjem. V primeru neuveljavitve novega zakona bi nastale resne protiustavne posledice, je dejal na novinarski konferenci po seji vlade. Primanjkljaj v pokojninski blagajni bi bilo namreč treba pokrivati na račun drugih postavk, recimo zdravstva in šolstva. Spet pa bi morali posredovati tudi z interventnimi zakoni, kot se je že zgodilo za leto 2010 in 2011, opozarja.

Rok za zbiranje 40.000 podpisov za referendum o reformi se bo iztekel 9. februarja. Že v ponedeljek pa se je začelo tudi zbiranje podpisov za referendum o zakonu o malem delu.

Pobuda za ustavno presojo se bo po njegovih besedah med drugim nanašala na to, da novi zakon odpravlja posamezne neustavnosti zdaj veljavnega zakona, ki jih je ustavno sodišče že ugotovilo.

Druga skupina argumentov po njegovih besedah opozarja na obveznost države, da zagotovi nemoteno izplačevanje pokojnin, tretja skupina argumentov pa opozarja na nujnost zaščite socialne države.

"Neuveljavitev pokojninskega zakona bi lahko in že vodi v situacijo, ko ne moremo več izplačevati zakonsko določenih pokojnin upokojencem," je poudaril. "Če se novi zakon ne uveljavi, bi se to nedopustno stanje nadaljevalo naprej," je dodal.

Ministrstvo za delo si je pri pripravi novega zakona več kot leto dni prizadevalo za dialog, tudi s pobudniki referenduma, sindikati, je dejal minister. V tem procesu so bili sprejeti številni predlogi, ki so jih podali, je zagotovil.

Opozarja, da novi zakon predvideva številne možnosti za tiste, ki ne bodo mogli delati do 65. leta starosti. "Izhodov za tiste, ki ne bi zmogli delovnih naporov, je več," je dejal in pri tem med drugim omenil možnost delne upokojitve.

“Večina Slovencev je zadržana do sprememb, na njih je pripravljena, ko se zdi, da ni druge alternative. Mi menimo, da ni alternative. Če bo padla reforma, pa morajo pobudniki povedati, kaj je alternativa, jaz je ne vidim," pa je dejal premier Borut Pahor.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (179)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Aurelius
10. 01. 2011 14.20
Pahor ne vidi druge alternative? Pa ne me basat! Je pa res slep – namesto, da se vlada s svojimi ukrepi spravlja nad delavce, naj raje poišče »notranje rezerve«: ustanoviti je potrebno finančno policijo, ki bo preganjala davčne utaje, ustvariti je treba zakonske pogoje za preprečevanje sive ekonomije, prevetriti je treba javna naročila, zdesetkati je treba raznorazne svetovalce ala Isajlovič & Co., aktivirati je treba inšpektorje z vseh področij in jih nagnati iz toplih pisarn na teren, kjer naj ugotavljajo nepravilnosti in pišejo plačilne naloge, prevetriti je treba javno upravo in še bi se našlo takšnih in podobnih »tržnih niš«, ki sedaj večajo javno porabo, namesto da bi polnile državni proračun! Verjemite, da bi se stanje državne blagajne hitro izboljšalo – ampak, za kaj takšnega je treba imeti voljo in j.jca!
oldy22
10. 01. 2011 13.55
Takoj sprejeti zakon o izvoru premoženja,potem bo pa pokojninska blagajna pokala po šivih.A kaj ko bi moralo 90% parlamenta i ostale bande na beraško palico.
robba
07. 01. 2011 19.34
korintos 07.01.2011, 08:58 -1 Ne vem, če je bil Lahovnik tako dober kot pravite. Pezdirc mi je tudi 10 evrov zrihtal od NLB, vlada pa NLB na stotine mil. pomoči. Tu vse smrdi. Samo niti Lahovnik, niti Pezdirc vam novih del. mest ne bosta rihtala. pa saj nam jih tud tvoji idoli ne, pametni korintčan, sam tadva nam vsaj upanje dajeta, ta tvoji pa nam še to jemljejo...
Polly ß
07. 01. 2011 13.00
KJE STE PA TAKRAT BILI,KO STE UPOKOJEVALI POLICAJE,VOJAKE ,PA ŠE KATERE, KI so imeli benificiran staž? Ti mladeniči sedaj pohajkujejo,pse na sprehod vodijo in vlečejo pokojnino in to kar visoko.Potem pa ni čudno,da ni denarja,saj ga ti našteti niso doprinesli v invalidsko blagajno. Marsikdo je šel prav zaradi te špekulacije v vojsko,ne zaradi ljubezni do čuvanja ljudi in države.
faconi
07. 01. 2011 10.03
ustavno sodišče bo imelo zadnjo besedo ,..ja ja !!!!
elloco
07. 01. 2011 09.48
Našim politikom dvignit plače za 300%, nam hlapcem postavit mejo na 85 let, dvignit davek iz 20% na 30%, pozabit na manjšine izven države, manjšinam pri nas izplačat dodatek za trpljenje, morje pustit hrvatom, tajkunom omogočit izplačila za trud, pozabit afere Patria, Baričevič, Vegrad, SCT.......ZAKAJ ŽE? ZA NAŠE DOBRO, ker drugega izhoda ni!!!!! ...in jaz naj hodim na volitve? referendume? HAHAHAHAHAHAHA........SRAM ME JE DA ŽIVIM KJER ŽIVIM :(
abeceda123
07. 01. 2011 09.47
Takšen zakon, kot je ta je do sedaj izvajala samo okupacijska vlada v tujih deželah. Torej, za koga dela naša vlada ?
qwery
07. 01. 2011 09.47
Še kako je imel prav pokojni Ivan Kramberger v Sevnici leta 1990: če bodo komunisti spet prišli na oblast boste delavci spet sužnji in potlačeni. In kaj se dogaja danes ?
Darko32
07. 01. 2011 09.44
Daj Svetlik zresni se. Z to reformo kaznujete tiste, ki delajo pošteno in lumpe nagrajuje. Uvajamo lažno solidarnost. KOnec je z takšno politiko. Kdor dela pošteno NE SME BITI KAZNOVAN Z TEM, DA MORA PLAČEVATI GREHE LUMPOM IN TISTIM, KI KRŠIJO VSE STANDARDE CIVILIZIRANE DRUŽBE. Pokojninska reforma v tej obliki se mora blokirati in uvesti drugačen sistem, kjer se ne bo lumparije, katere so povzročili posamezna podjetja sedaj plačevali kar vsi. Kdor ni pačeval prispevkov oziroma je goljufal pri višini MORA TE PLAČATI. To pa je tudi povezano z naravo dela in delovnimi pogoji. V nasprotnem primeru bomo imeli hude probleme in politiko zaposlovanja na stopnji 13 stoletja.
HIPOKRATKA
07. 01. 2011 09.12
"Ne bomo več mogli izplačevati zakonsko določenih pokojnin" - Živimo v državi, kjer nam na vsakem koraku grozijo! Kakšna država pa je to? Ali nas bodo začeli še tepsti, če ne bomo tulili v vladni rog?
Madyy
07. 01. 2011 09.07
Slovenci so z referendumom ukinili Komunistično Jugoslavijo, zvezni parlament poslance zvezne skupščine ter ustavo in ustavne sodnike skupaj z Jugo poslali na smetišče zgodovine. Da bo sedaj tisti, ki je sedel v bivši jugi kot sekretar partije Slovencem nasilno vzel demokratišno obliko odločanja. In član CK ZKJ Slovencem razlaga pravne temelje demokratične družbe verjetno nu je ata post komunistični Likvidator povedal kako to gre. Jasno je kdo je počil Iveka..
korintos1
07. 01. 2011 08.59
bof 07:32 potem pa na sociali.
korintos1
07. 01. 2011 08.58
Ne vem, če je bil Lahovnik tako dober kot pravite. Pezdirc mi je tudi 10 evrov zrihtal od NLB, vlada pa NLB na stotine mil. pomoči. Tu vse smrdi. Samo niti Lahovnik, niti Pezdirc vam novih del. mest ne bosta rihtala.
Madyy
07. 01. 2011 08.55
Referendum je najvišja oblika demokratičnega odločanja vsaka prepoved v državi ,ki je bila ustanovljena z referendumom in Jugoslavija z svojimi usra.nimi ustavnimi sodniki je bila ukinjena prav tako z referendumi... Zato vsaka prepoved športnega društva ustavnih sodnikov v katerem sedijo bivši komunisti Juge pomeni Nacizem ali Stalinizem ter nasilje nad demokratičnimi vrednotanmi če so sposobni to potem je jasno zakaj je moral umreti Kramberger. . Slovenci v Kučanovini ali Stalinistični Ribičiji ne bomo živeli ravmo tako kot nismo hoteli v Jugi pa naj stane kolijkor hoče..??
comment123
07. 01. 2011 08.40
DRŽAVA, PREBIVALSTVO VAM NE VERJAME,TAJKUNI, KI SO POSPRAVILI POL SLOVENIJE SE SMEJIJO, KAJTI VELIKO KAPITALA SO ZASE SPRAVILI NA VARNO.NAJPREJ BI MORALI TE STVARI POŠTIMAT IN NE BI BILO TREBA TOLIKO PREPRIČEVATI LJUDI NAJ PODPREJO REFORMO, ZA KATERO SE STRINJAM JE POTREBNA. NI ZAUPANJA IN NI SPOŠTOVANJA, A KDO JE TEMU KRIV? LAČNI IN OBUBOŽANI NE!!!
Madyy
07. 01. 2011 08.39
Slovenci so z referendumom ukinili Komunistično Jugoslavijo, zvezni parlament poslance zvezne skupščine ter ustavo in ustavne sodnike skupaj z Jugo poslali na smetišče zgodovine. Da bo sedaj tisti, ki je sedel v bivši jugi kot sekretar partije Slovencem nasilno vzel demokratišno obliko odločanja. In član CK ZKJ Slovencem razlaga pravne temelje demokratične družbe verjetno nu je ata post komunistični Likvidator povedal kako to gre. Jasno je kdo je počil Iveka..
kolcamož
07. 01. 2011 08.34
a ta svetlik misl delat do 65. groza lej kok str že zdej zgleda..pa ja ne bomo okol hodil kot zombiji....
tilus@email.si
07. 01. 2011 08.11
Lažnivci na delu! Zakaj ste pa zamrznili pokojnine? Sedaj pa trobite, da bodo pokojnine nižje, če zakon ne bo sprejet. Le kdo vam še verjame?
picajzel
07. 01. 2011 07.41
Lani je bil zopet množični odhod v penzijo ali na borzo, kjer lahko počakaš nekaj čsa (mislim, da dve leti) in se upokojiš po starem...Vsi ostali, ki nam pa manjka še nekaj let, bomo pa nasrkali...osnove bodo manjše, vzelo se bo od več let, malusi, če ne boš dovolj star...vse to nas čaka in nikjer ni zajamčeno, da se tudi sedanjim upokojencem ne bodo zniževale pokojnine, saj so tudi za javni sektor trdili, da ne bo zniževanja plač, če bodo sindikati pristali na njihove zahteve in vendar je potrebno v letu 2011 znižati plače v masi za 3 do 5 % ali pa odpustiti določeno število delavcev...Zgleda, da vldne obljube delajo dolg samo nam davkoplačevalcem...Ničesar več ne razumem...Zadnjič em bila pri zdravniku in ugotovila, da so mi ukinili določeno zdravilo za preprečevanje kapi (infarkta), ker je preteklo že dve leti od "dogodka"... Mogoče pa čakajo na nov dogodek, da mi čez nekaj let ne bo potrebno dati penzije....
bof@planet.si
07. 01. 2011 07.32
živjo zadeva je čisto preprosta, naj nam delodajalci začnejo izplačevati bruto plače mi si pa sami preskrbimo za pokojnino in ostale zadeve. Ne rabm države da mi pove kaj naj delam s svojim denarjem lpb