Z današnjim dnem je Zveza svobodnih sindikatov začela zbirati podpise za zahtevo za razpis referenduma o pokojninski reformi, ki jo je državni zbor po vetu državnega sveta potrdil 23. decembra.
Sindikati menijo, da delavci ne bodo mogli izpolniti pogojev za starostno upokojitev brez odbitkov, kot jih postavlja reforma. Prepričani so, da se bodo morali zato upokojevati predčasno, kar pa pomeni pot v revščino. Zlasti nasprotujejo postopnemu zviševanju starostne meje na 65 let. V primeru tistih, ki so začeli delati zgodaj in se bodo lahko upokojili mlajši, pa nasprotujejo zahtevani pokojninski dobi 43 let za moške in 41 let za ženske. Menijo, da bi za polno pokojnino brez odbitkov morala zadostovati tri leta krajša pokojninska doba.
Zahteva za sklic izredne seje
Poslanci SD, LDS in Zares so popoldne vložili zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora. Po njihovem predlogu naj se državni zbor na njej odloči, da se z vprašanjem, ali bi z odložitvijo uveljavitve novega pokojninskega zakona ali zaradi njegove zavrnitve na referendumu lahko nastale protiustavne posledice, obrne na ustavno sodišče.
Skupina poslancev s prvopodpisanim Dušanom Kumrom iz SD meni, da bi bilo glede na že začeti postopek za razpis referenduma o pokojninski reformi smiselno, da državni zbor odločitev sprejme čim prej. Poslanec LDS Anton Anderlič je po dopoldanskem sestanku poslancev SD, LDS in Zares novinarjem dejal, da naj bi se izredna seja začela v ponedeljek.
Svetlik opozarja na posledice nesprejetja reforme
Minister za delo Ivan Svetlik opozarja, da je novi pokojninski zakon preveč pomemben, da bi ga prepuščali tveganjem. V primeru neuveljavitve novega zakona bi nastale resne protiustavne posledice, je dejal na novinarski konferenci po seji vlade. Primanjkljaj v pokojninski blagajni bi bilo namreč treba pokrivati na račun drugih postavk, recimo zdravstva in šolstva. Spet pa bi morali posredovati tudi z interventnimi zakoni, kot se je že zgodilo za leto 2010 in 2011, opozarja.
Pobuda za ustavno presojo se bo po njegovih besedah med drugim nanašala na to, da novi zakon odpravlja posamezne neustavnosti zdaj veljavnega zakona, ki jih je ustavno sodišče že ugotovilo.
Druga skupina argumentov po njegovih besedah opozarja na obveznost države, da zagotovi nemoteno izplačevanje pokojnin, tretja skupina argumentov pa opozarja na nujnost zaščite socialne države.
"Neuveljavitev pokojninskega zakona bi lahko in že vodi v situacijo, ko ne moremo več izplačevati zakonsko določenih pokojnin upokojencem," je poudaril. "Če se novi zakon ne uveljavi, bi se to nedopustno stanje nadaljevalo naprej," je dodal.
Ministrstvo za delo si je pri pripravi novega zakona več kot leto dni prizadevalo za dialog, tudi s pobudniki referenduma, sindikati, je dejal minister. V tem procesu so bili sprejeti številni predlogi, ki so jih podali, je zagotovil.
Opozarja, da novi zakon predvideva številne možnosti za tiste, ki ne bodo mogli delati do 65. leta starosti. "Izhodov za tiste, ki ne bi zmogli delovnih naporov, je več," je dejal in pri tem med drugim omenil možnost delne upokojitve.
“Večina Slovencev je zadržana do sprememb, na njih je pripravljena, ko se zdi, da ni druge alternative. Mi menimo, da ni alternative. Če bo padla reforma, pa morajo pobudniki povedati, kaj je alternativa, jaz je ne vidim," pa je dejal premier Borut Pahor.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.