Med ljudmi je vedno več slabe volje in obupa, ker je treba vsak dan globje seči v žep. Po zadnjih podatkih Eurostata sta imeli le še dve državi v evrskem območju višjo letno inflacijo kot Slovenija: Slovaška s 7,8 odstotka in pa Hrvaška, 6,7 odstotka. Slovenija je na tretjem mestu s 6,6 odstotka, kar je dobrih dvakrat več od povprečja. Na četrtem mestu je Estonija (5,0 odstotka), na petem pa sosednja Avstrija s 4,9 odstotno inflacijo. Še precej nižjo ima naša druga soseda, Italija, 1,9 odstotno.
Visoki transportni stroški so eden od razlogov, ki jih slišimo od trgovcev in drugih podjetij, a ti so vse višji tudi drugod, pa imajo kljub temu nižjo inflacijo. Slovenija je specifična, pravi ekonomist Maks Tajnikar, zaradi velikega zadolževanja države. "Največ tega denarja je nastalo v času pandemije. Država se je zadolžila, denar je šel k prebivalstvu."
Veliko povpraševanje pa rojeva inflacijo. Tajnikarja skrbi tudi popoplavna obnova, saj bi rasti cen lahko dala še dodaten zagon. "Tam boste potrebovali pleskarje, elektroinštalaterje, vodoinštalaterje in tako naprej, in če se začnejo cene dvigovati v Savinjski dolini ali na Koroškem, bom tudi jaz moral te cene višje plačevati in to je naša inflacija v storitvenem sektorju," pojasni Tajnikar.
Nazaj k dražji hrani, ki je poleg storitev največ prispevala k letni inflaciji. Bi lahko šlo tudi za kartelno dogovarjanje trgovcev, živilskopredelovalnih podjetij? Agencija za varstvo konkurence se trenutno ukvarja z več podjetji. Ugotovitve- tudi glede morebitnega kartelnega dogovarjanja, bodo, nam pravijo na agenciji, znane do konca leta.
Zveza potrošnikov Slovenije pa je pod drobnogled vzela trike proizvajalcev, ki za isto ceno zmanjšajo količino oziroma kakovost izdelka. Gre za prikrito draženje. Spomnimo, konkretne primere je Zveza potrošnikov razkrila že spomladi. "Na primeru jajčnih rezancev smo ugotovili, da je proizvajalec ta izdelek, zmanjšal gramaturno prvo iz 500 gramskega pakiranja na 250 gramsko pakiranje, cena enote temu izdelku pa se je povišala za skoraj več kot 80 odstotkov," je pojasnila Nina Križnik iz Zveze potrošnikov.
In ker se ta praksa, ki sicer ni prepovedana, še kar nadaljuje, Zveza potrošnikov že v kratkem napoveduje novo akcijo.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.