Nadzorni svet Družbe za avtoceste v RS (Dars) se je na seji z upravo Darsa, ki jo sestavljajo Tomislav Nemec, Žan Jan Oplotnik, Boštjan Rigler, Aleš Hojs in delavski direktor Alojz Ratajc, dogovoril o sporazumni razrešitvi uprave, je po seji povedala prva nadzornica Darsa Mateja Duhovnik. Uprava je podpisala pogodbo o prenehanju njihovega mandata. Nadzorniki bodo tako to gradivo v četrtek poslali na vlado, in ji predlagali, da upravo razreši, je pojasnila predsednica nadzornega sveta.
Nadzorni svet je kot vršilko dolžnosti imenoval prav Duhovnikovo, Nemčeva uprava pa bo dobila odpravnino v višini šestih plač. Kot je po seji še pojasnila Duhovnikova, bodo člani uprave v obdobju po sklepu vlade v delovnem razmerju še toliko časa, da lahko normalno predajo posle in izkoristijo letne dopuste. Nemec se je sicer po besedah Duhovnikove sicer pogajal za višjo odpravnino, a na koncu je popustil.
Nemec je po končani seji dejal, da je bilo v igri nekaj kombinacij, na koncu pa so našli rešitev, s katero so se vsi strinjali. "V obdobju, odkar sem bil na Darsu, lahko zagotovim, da je Dars vodila ta uprava in nihče iz ozadja. In mogoče je to tudi kak razlog, da nihče ne želi, da ta uprava še naprej opravlja svoje delo," je celotno situacijo komentiral Nemec.
Kje se je zalomilo?
Ko se je 1. julija lansko leto končno odprl predor Šentvid verjetno nihče ni slutil, da se bo celotna zadeva tako zelo zapletla. Skupaj s takratnim ministrom za promet Radovanom Žerjavom ga je vsem voznikom slovesno predal prav Nemec. Ponos, da se je otvoritev končno zgodila, je trajal le kratek čas – kot danes ve prav vsak Slovenec, so sledile zloglasne težave s protipožarno zaščito in padanje ometa. Nemec je skupaj z Žerjavom in pa seveda Ivanom Zidarjem iz SCT postal glavni akter v dnevnih poročilih in časopisih. A krivde ni prevzel nihče.
Zdaj se je zgodba za Nemca, vsaj kar se Darsa tiče, končala. Šentviški predor je Nemcu prinesel kazensko ovadbo zaradi povzročanja splošne nevarnosti in negativno mnenje računskega sodišča. Med razlogi za razrešitev, po kateri mu odpravnina ne bi pripadala, je bila tudi sklenitev aneksa na Rebrnicah, s katerim je italijanski Vidoni prejel dodatnih šest milijonov evrov.
Ugibanja o menjavi Darsove uprave so se pojavljala že od konca lanskega leta, pred tedni pa so lastniki spremenili statut družbe, ki omogoča enočlansko upravo. Med kandidati za vodenje Darsa se po pisanju medijev neuradno omenjata predvsem nekdanji prvi mož družbe Rajko Siročič in nekdanji predsednik uprave Aerodroma Ljubljana Vinko Može.
Nemec naj bi neuradno že imel načrte, kaj bo počel, šest plač pa mu bo pri načrtih zagotovo pomagalo.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.