Vlada na današnji seji ni potrdila memoranduma za arbitražo o meji s Hrvaško. Memorandum mora Slovenija haaškemu sodišču sicer posredovati do 11. februarja.
Kot je po seji povedal premier Janez Janša, vlada predlaga, da državni zbor na izredni zaprti seji obravnava izhodišča za memorandum. Kot je dodal, se je vlada za napotitev zadeve na DZ odločila zaradi problema "povsem formalne narave, glede na sklepe, ki jih je sprejel DZ". Ta je namreč leta 2009 v zvezi z arbitražo sprejel sklep o zaščiti slovenskih interesov, vlada kot izvršilna oblast pa "ne more iti" čez tovrsten sklep DZ.
"Preko tega sklepa lahko gre samo DZ z drugačno odločitvijo, in to je formalni razlog, da vlada predlaga, da DZ na izredni zaprti seji, če je mogoče do 4. februarja, obravnava izhodišča za memorandum in sam memorandum ter se odloči, kakšno besedilo bo poslala na arbitražno sodišče," je pojasnil premier.
Vlada je obravnavala dva predloga
Janša je potrdil, da je vlada obravnavala dva predloga predmeta spora za arbitražo. Menila je, da t. i. predloga B "zaradi vsebinskih in tudi časovnih zadržkov" ni možno implementirati v memorandum, zato je predlagala malenkostne dopolnitve predloga A, ki ga je pripravila strokovna skupina.
DZ naj bi se po Janševih besedah zdaj odločal "med osnovno varianto in minimalno dopolnjeno varianto, in to v rokih, ki bodo to minimalno korekcijo omogočili tehnično in časovno". Janša sicer ne pričakuje velikih težav ob odločanju v DZ in meni, da odložitev roka za oddajo memoranduma ne bo potrebna.
Janša je še pojasnil, da je vlada danes prvič obravnavala celoten memorandum Slovenije za zagovor pred arbitražnim sodiščem, pred tem pa je imela v obravnavi le poročilo skupine, ki pripravlja zagovor. Na omenjeno poročilo so bile pripombe, a je bil problem "bistveno manjši, kot se je poročalo", je dodal Janša. Kot je pojasnil, poročilo skupine za pripravo zagovora "ni bilo v skladu s prilogami in zemljevidi".
Odbor državnega zbora za zunanjo politiko je v torek na maratonski seji, ki je za zaprtimi vrati trajala več kot devet ur, sicer podprl sklep, da je pripravljeno gradivo "primerno za obravnavo na vladi". Erjavec je nato povedal, da predloga predmeta spora ne bodo spreminjali.
Izredna seja bo v ponedeljek
Državni zbor bo v ponedeljek predvidoma opravil izredno tajno sejo o memorandumu za arbitražo o meji s Hrvaško, so se nocoj na neformalnem srečanju dogovorili vodje poslanskih skupin.
V ponedeljek zjutraj, predvidoma ob 9. uri, se bo formalno na to temo sestal kolegij predsednika državnega zbora, na katerem naj bi formalno sklicali izredno sejo DZ. Ob 10. uri naj bi se nato sestal odbor za zunanjo politiko (OZP), ob 14. uri pa naj bi se sestal celoten državni zbor. Seji OZP in DZ bosta potekali za zaprtimi vrati, saj bodo poslanci obravnavali zaupno gradivo.
Erjavec ne komentira, PS in SD kritična
Zunanji minister Karl Erjavec nepodpore vlade ne bo komentiral, so povedali na MZZ. V strankah s spremembami še niso seznanjeni, PS in SD pa sta zelo kritična. Predsednik OZP in poslanec NSi Jožef Horvat je pojasnil, da mu vsebina druge različice vladnega predloga ni znana, zato je tudi ne more komentirati.
Poslanka največje opozicijske stranke Pozitivna Slovenija in podpredsednica OZP Janja Klasinc pa je dejanje vlade označila za nesprejemljivo in neresno. Sloveniji se mudi, OZP pa je pozitivno ocenil pripravljeno gradivo, je poudarila.
Alenka Bratušek, predsedujoča PS, je dejala, da v kolikor bi predsednik vlade imel pripombe ali predloge glede memoranduma, bi to lahko sporočil kadar koli v zadnjem letu, neodgovorno pa je v zadnjem trenutku zavrniti dokument, ko časa za kakršne koli resnejše spremembe pravzaprav ni več.
"Z zavlačevanjem se lahko zgodi dvoje," je nadaljevala Bratuškova. "Prvič, zamudimo rok za predložitev memoranduma, kar pomeni, da bo sodišče imelo samo hrvaške argumente, kar je nesprejemljivo. In drugič, memorandum dopolnimo, v Haag ga pošljemo spremenjenega in zato ostanemo brez podpore odvetniške ekipe, ki ga je pripravljala. Upam, da se v vladi zavedajo, kašne so posledice takšne situacije," je dejala.
Vodja poslanske skupine SD Janko Veber pa je poudaril, da mora vlada spoštovati proceduro, ki je določena v arbitražnem sporazumu – torej vlada mora potrditi memorandum in ga kot takega poslati v DZ. "Vse drugo je spet izkoriščanje tega pomembnega vprašanja za dnevno-politične potrebe, kar je nedržavotvorno in neresno," je dejal Veber in dodal, da bo na to tudi opozoril, če bodo na kolegiju predsednika DZ razpravljali o tem, da bi DZ direktno, mimo vlade, obravnaval memorandum. V DL zadeve za zdaj niso želeli komentirati.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.