Vladni pogajalci so se danes srečali s predstavniki sindikata delavcev v zdravstveni negi ter sindikata zdravstva in socialnega varstva. S tem so se začela še zadnja pogajanja v nizu iskanja rešitev pred napovedanimi stavkami. V februarju naj bi poleg zaposlenih v zdravstveni negi in socialnem varstvu stavkali še v policiji in izobraževanju.
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je po današnjem sestanku s predstavniki zaposlenih v zdravstvu pojasnil, da so danes naredili pomemben korak naprej. "Pogledali smo vse zahteve in jih natančno razumeli z obeh strani. Mislim, da so bila pogajanja zelo konstruktivna, dogovorili pa smo se tudi, katere specifične stavkovne zahteve se bodo reševale neposredno v dogovoru z ministrstvom za zdravje in ministrstvom, pristojnim za socialo. Katere stavkovne zahteve so priporočila, pri katerih želimo spremeniti prakso, ki se nam dogaja tako na področju zdravstva kot sociale, in katere so tiste, ki jih bo treba dejansko izpogajati, spremeniti uvrstitve," je dejal.
Ponovno se bodo srečali v petek, do takrat pa bo "vladna stran pripravila konkretne predloge na tiste zahteve, ki jih sedaj bolje razumemo", je povedal Koprivnikar. Sicer pa trdi, da sploh ne razmišlja o preprečitvi stavke, ki sta jo sindikata napovedala za 13. februar, ampak o tem, "ali imam argumente, da sedanji plačni sistem in razmerja znotraj njega lahko izboljšamo".
"O številkah, koliko milijonov evrov bomo komu dali, se ne pogovarjamo, saj je to brezpredmetno. Mi se pogovarjamo o argumentih in ko bomo z vsemi pogajalskimi skupinami ugotovili, kako primerljivo v okviru enotnega plačnega sistema urediti temeljne težave, s katerimi se soočamo, bomo videli, kakšna je številka in če jo zmoremo," je dejal. Sicer pa Koprivnikar vztraja, da je stavka nepotrebna in samo jemlje čas za konstruktiven dogovor.
Mlakarjeva: Stavka mora biti plačana
Predsednica sindikata delavcev v zdravstveni negi Jelka Mlakar pa je dejala, da so danes predstavili svoje stavkovne zahteve in jih podrobno obrazložili. Tako do prihodnjega tedna pričakuje protipredlog, bi si pa želela pogostejše sestajanje glede na to, da se datum, za katerega so napovedali stavko, bliža. Je pa poudarila, da jo lahko pred tem odpovejo, če bodo zaznali, da se stvari premikajo v pravo smer.
"Če bo vladna stran pokazala pripravljenost za dogovarjanje in prihodnji teden prišla pred nas s sprejemljivim pogajalskim izhodiščem za pogajanje o vseh stavkovnih zahtevah, potem obstaja možnost, da prekličemo dvourno opozorilno stavko," je dodala.
"Kar se kadrovskih normativov tiče, imam sedaj prvič imamo občutek, da so nas dejansko vzeli resno," pravi Mlakarjeva. Že prihodnji teden naj bi se namreč sestala delovna skupina na tem področju. A je previdno optimistična, saj ne bo pristala na to, da bi delovna skupina nastala le za to, da se nič ne zgodi.
Sicer pa Mlakarjeva trdi, da stavka mora biti plačana, saj jo utemeljujejo tako na kršitvah kolektivnih pogodb in kot tudi na neizpolnjenih stavkovnih sporazumih. Po njenih besedah ne bodo odstopili od zahtevo po dvigu plač in odpravi anomalij, anomalij pri dodatkih za dementne in za delo s citostatitki.
Predsednik sindikata zdravstva in socialnega varstva Zvonko Vukadinovič pa je dodal, da tudi sam ocenjuje, da je stavka nepotrebna. "Izkušnje pa kažejo, da brez stavke nismo uspeli doseči cel kup interesnih rezultatov, ki so bili potem udejanjeni," je pripomnil.
Tudi sicer ugotavlja, da bi se strinjal s tem, kar je minister povedal v javnosti, a ob tem opozoril, da se Koprivnikar ne strinja z dvigom plač tudi v primerljivosti z zdravniki. Opozoril je, da bodo vztrajali pri zahtevah glede dodatkov za težke delovne pogoje, saj mnogi zaradi oblik dela, ki jih imajo, tudi denimo ne morejo več usklajevati družinskega in poklicnega življenja.
Na današnji začetek pogajanj o stavkovnih zahtevah sta povabila kar sindikata, ki sta za 13. februar napovedala dvourno opozorilno stavko. Zahtevata dvig plač in odpravo varčevalnih ukrepov, uveljavitev kadrovskih standardov in normativov, višje plačilo dela na dan praznika, v nedeljo in ponoči ter tudi ustrezno ureditev drugih dodatkov za manj ugodne delovne pogoje. Prav tako zahtevata pravico do izplačila jubilejne nagrade za 40 let delovne dobe.
V sredo je v javnem sektorju že potekala prva od napovedanih stavk. S skupino 16 sindikatov, ki je pri njej sodelovala, so se vladni pogajalci doslej sestali dvakrat, a niso bili uspešni. Dvakrat so se sestali tudi s Sindikatom vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, ki je začetek stavke v vzgoji in izobraževanju napovedal za 14. februar. S policisti, ki naj bi začeli stavkati 12. februarja, pa je sestanek potekal v četrtek.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.