Andrej Vizjak, novi minister za delo in družino, naj bi po neuradnih informacijah razmišljal o znižanju nadomestila za čas porodniškega dopusta.
V okviru varčevalnih ukrepov se namreč po podatkih novinarjev oddaje 24UR pripravlja scenarij 100–90–80. Prve tri mesece 100-odstotno nadomestilo plače, druge tri mesece 90-odstotno, zadnjih šest mesecev pa naj bi to nadomestilo znižali na 80 odstotkov vrednosti povprečne plače. Seveda so to predlogi, ki jih na vladi še preračunavajo, predlogi, ki jih tudi na ministrstvu za delo niso želeli komentirati, saj, kot so zapisali, v času sprejemanja proračuna ne dajejo komentarjev.
In koliko bi s tem prihranili? Letos je v proračunu za tako imenovana starševska nadomestila 400 milijonov evrov. 10-odstotno krčenje bi torej pomenilo 40 milijonov evrov prihranka. Vlada se zagotovo zaveda odzivov, ki bi ji prinesel ta ukrep, kot pravijo strokovnjaki, pa bi takšen poseg v porodniške dopuste pomenil tudi nižjo nataliteto.
Slovenija sicer po dolžini porodniškega dopusta in višini nadomestila izstopa med državami Evropske unije: eno leto in 100-odstotno nadomestilo plače. V Avstriji je porodniški dopust s polnim nadomestilom plače omejen na štiri mesece: dva pred porodom in dva po njem. Na Madžarskem porodniški dopust traja pol leta s 70-odstotnim nadomestilom. Italija omogoča do 15 mesecev porodniškega dopusta: v prvih petih mesecih z 80 odstotki, v preostalih desetih pa s 30 odstotki plače. V Veliki Britaniji je porodniški dopust dolg eno leto, v prvih šestih tednih z 90 odstotki plače, nato pa približno 150 evrov na teden. Starši se lahko odločijo še za 13 tednov starševskega dopusta, ki pa ni plačan. Na Švedskem porodniški dopust traja najdlje, kar 18 mesecev, vendar z 80 odstotki plače. Povsem v drugo skrajnost so šli v Združenih državah Amerike: sistem se razlikuje od države do države, ponekod porodniškega dopusta sploh ne poznajo, drugje je dolg tri mesece in ni vedno plačan.
KOMENTARJI (1396)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.