Vlada je sprejela stališča za pogajanja s sindikati javnega sektorja. Predsednik vlade Borut Pahor njihove vsebine ni razkril, saj je označena s stopnjo zaupnosti. Prav tako je dogovor s socialnimi partnerji tak, da pred objavo stališč v javnosti ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs stališča najprej predstavi njim.
Pahor je tako dejal le, da "gredo napori vlade pri iskanju odgovorov na vprašanja, ki jih zastavljajo sindikati, večinoma v smeri njihovih pričakovanj – ne sicer povsem, ampak v določeni, morda pretežni meri". "Videli pa bomo, ali bo to dovolj, da bomo dosegli dogovor," je dodal. Po oceni Pavlinič Krebsove pa naj bi bilo to dovolj, da bi se v naslednjem tednu pogajanja lahko nadaljevala.
Razlog za to je tudi dejstvo, da je vlada kljub vztrajanju, da svojih odločitev ne bo spreminjala, storila korak nazaj. Umaknila je namreč ultimat, ki je bil glavna ovira na poti pogajanj o varčevalnih ukrepih. Vlada je zdaj pripravljena na račun javnih uslužbencev privarčevati 45 milijonov manj, kot je sprva načrtovala. Po novem naj bi jim torej vzela 400 milijonov evrov. "To je tisto, kar smo od vlade tudi pričakovali: razumno stališče do pogajanj, ki naj to tudi bodo,“ je ocenil predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj. Ultimati v resen pogovor, resna pogajanja sploh ne spadajo, je dodal.
Vlada bo vztrajala
Glede plač pa vlada ne popušča. Pavlinič Krebsova je namreč povedala, da predlog novele zakona o sistemu plač o javnem sektorju ne bo umaknjen iz parlamentarnega postopka. Glede členov, ki se nanašajo na dežurstvo in položajne dodatke, soglasja sindikatov niso dobili, vendar bo vlada vztrajala z vsemi argumenti, ki jih je sindikatom dala v večmesečnih usklajevanjih.
Nazadnje skupaj pred tednom dni
Vladna in sindikalna stran sta se nazadnje sestali pred tednom dni, ko so sindikati vladi postavili več vprašanj in zahtev. Zanje je ključno vprašanje, ali se je vlada pripravljena pogajati tudi o višini znižanja sredstev za plače v javnem sektorju, ali le o načinu, kako bi to znižanje dosegli. Finančni minister France Križanič je v minulih dneh javno sicer povedal, da obstaja manevrski prostor, da bi vlada lahko nekoliko popustila, v čemer Štrukelj vidi napoved, da bo vlada odstopila od svojega "ultimativnega" stališča glede znižanja plač.
Danes se je sicer sestalo tudi predsedstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja, kjer pa so pojasnili, da bodo svoja stališča dokončno oblikovali in v javnosti predstavili potem, ko bodo prejeli in preučili odgovore vlade. V drugem delu sindikatov, pogajalski skupini Janeza Posedija, pa so se ta teden že sestali. Stavkovni odbor je sklenil, da bodo do 1. septembra določili datum izvedbe stavke in do 10. septembra dokončno oblikovali stavkovne zahteve. Ob tem pogajanj z vladno stranjo ne izključujejo, če bo ta izpolnila njihove zahteve.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.