Strokovnjake razdvaja predvsem, kaj bo, ko bo storilec, na primer ženska, ki je bila dalj časa žrtev družinskega nasilja.
A najprej statistika. Kazenski zakonik je bil od uveljavitve pred 17 leti spremenjen že desetkrat.
Glavni razlog za enajsto spremembo je ugotovitev, da so umori v družini večinoma posledica predhodnega nasilja. Gre za intimnopartnerske umore, umore med starši in otroki, sorojenci ter drugimi, ki živijo skupaj.
Razlika v zagroženih kaznih je velika. Za umor je predpisana kazen najmanj 15 let zapora. Medtem ko je pri uboju 15 let najvišja možna kazen.
Statistika ubojev in umorov pri nas v zadnjih petih letih kaže, da jih je bilo največ leta 2022, kar 25. Dve leti prej jih je bilo 21, lani pa deset. Veliko se jih zgodi znotraj družine – pred petimi leti je bil vsak drugi primer družinski, lani pa štirje od desetih.
Če bo zakon sprejet, bo v 116. členu kazenskega zakonika nova alineja umora. Veljala bo tudi za nekdanjo družinsko skupnost – na primer, če nekdanji partner umori žensko, čeprav ne živita več v skupnem gospodinjstvu.
In zdaj strokovna dilema. Odvetnik, strokovnjak za kazensko pravo, opozarja na povsem življenjski primer: kaj se zgodi, če ženska, dolgo časa žrtev nasilnega moža, nekega dne zgrabi sekiro in tega ubije? Tudi v tem primeru bo, pravi, po novem šlo za umor. Da bo torej takšna sprememba sodnikom odvzela možnost, da upoštevajo morebitne olajševalne okoliščine.
Sprememba zakona bo sicer v javni obravnavi še dober teden.
Vsako leto več tudi mladostniške kriminalitete
Ministrstvo spreminja tudi zakon glede kaznivih dejanj mladoletnikov. Gre za poseben zakon o kazenski odgovornosti mladoletnikov. Pravosodno ministrstvo želi pospešiti postopke. Cilj: čim bolj zgodaj ugotoviti težave in potrebe in s tem preprečiti ponavljanje njihovih kaznivih dejanj. Po novem bodo vsi postopki proti mladoletnikom obravnavani prednostno. Ustanovili bodo nov center, ki bo še pred pregonom tožilstva vsakega od mladih prestopnikov ocenil.
Pri nas je sicer mladoletniške kriminalitete vsako leto več. Pred petimi leti je bilo 640 primerov, lani pa že skoraj 890. Oziroma: mladi storijo dobre tri odstotke vseh kaznivih dejanj.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.