
Državna volilna komisija (DVK) je zaradi nekaterih zapletov pri glasovanju v tujini na tokratnih predčasnih parlamentarnih volitvah ustanovila posebno delovno skupino, ki bo pripravila celovito analizo te problematike. Na podlagi analize naj bi pripravili predloge za spremembe zakonodaje, ki so po mnenju članov DVK potrebne.
Med drugim nekateri volivci v Avstraliji po pošti niso pravočasno prejeli glasovnic, saj naj bi te "obtičale" na avstralski pošti. Član DVK Dušan Strnad je zato na današnji seji komisije, na kateri so sicer razglasili uradne izide predčasnih volitev, predlagal ustanovitev delovne skupine, ki bi raziskala, kaj se je s temi glasovnicami v resnici dogajalo. Na ta način bi se tudi izognili očitkom, ki bi lahko leteli na DVK.
Marjan Jarkovič je opozoril, da se takšne težave z glasovanjem v tujini pojavljajo večkrat, saj zakonodaja določa prekratke roke. Zato je predlagal, naj delovna skupina pripravi predloge za spremembo volilne zakonodaje.
Tudi predsednik DVK Anton Gašper Frantar se strinja, da se težave pri glasovanju iz tujine pojavljajo vsakič. Predlagal je, da bi ustanovili skupino, ki naj bi do konca januarja pripravila celovito analizo glasovanja v tujini, na podlagi te analize pa predlagala spremembe zakonodaje na tem področju. Frantar sicer meni, da bi iz volilne zakonodaje morali izločiti "tehnične" vidike izvedbe volitev.
S predlogom za imenovanje takšne delovne skupine so se strinjali vsi člani DVK, skupino pa bo vodil Saša Zagorc.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.