Zmago Jelinčič je na začetku poudaril, da so se v preteklih dneh v medijih pojavile izjave, da tožbo zoper Hrvaško podpirajo vse stranke, kar ni res. O enotnosti med strankami je govoril tudi predsednik novoustanovljenega odbora za zunanjo politiko Matjaž Nemec. SNS je namreč absolutno proti tožbi proti Hrvaški.
"Navkljub stališču SNS, ki je znano od začetka, je gospod Nemec rekel, da prevladuje enotno stališče, da je treba nadaljevati tožbo. To ni res," je uvodoma dejal Jelinčič.
'Komisija je zavzela nevtralni položaj'
O vlogi Evropske komisije Jelinčič pravi, da je zavzela popolnoma nevtralen položaj. Ugotovila naj bi namreč, da nimajo kaj početi v zvezi z razsojanjem, ali se je Hrvaška držala prava EU ali je delala po svoje.

"Še bolj hecno pa je stališče premierja Cerarja, za katerega se ne ve, zakaj je treba tožbo tako nujno vložiti še v času njegovega mandata. Vlada nima pooblastila za resne zadeve in bi morala urejati samo sprotne zadeve. Vlada tako izrablja položaj," razlaga Jelinčič in dodaja, naj se počaka na novo vlado.
Obregnil se je tudi ob dikcijo slovenskih pravnikov, ki arbitražnemu tribunalu pravijo sodišče: "Pravno gledano gre za razsodišče, kar je bistvena razlika."
'Cerar ne ve, da se da odstopiti od vsake pogodbe'
Da naj bi bila arbitražna odločba veljavna po mednarodnem pravu in Hrvaška od nje ne more odstopiti, po Jelinčičevo ne drži, odstopiti pa bi morala tudi Slovenija. "Odločba je namreč pogodba in od vsake pogodbe se lahko odstopi," pravi Jelinčič.
Dodal je še, da pogovori o meji niso mogoči, dokler se na mednarodni ravni ne opredeli dejansko stanje.
"Kaj je zadaj? Dogovaranje s Hrvaško, nekateri celo pravijo podkupovanje Hrvaške, kar sam sicer ne verjamem, gre pa za veliko neznanja nekaterih naših pravnih strokovnjakov," je namigoval Jelinčič.
'Vse skupaj kaže na prodajo slovenskega ozemlja'
V nadaljevanju je še enkrat podvomil o strokovnosto slovenskih mednarodnih pravnikov in obtožil nekatere politike, da delajo za interese in v korist Hrvaške.
Govoril je tudi o ustavni presoji zakona o evidentiranju državne meje s Hrvaško:
"Upam, da bo ustavno sodišče razveljavilo zakon. Upam, da se bo zgodilo kaj čudežnega. Ne upam pa, da se bo v naši pravni stroki kaj spremenilo," je dejal.
Tudi Slovenija bi morala odstopiti od arbitražne odločbe
Kaj predlaga Jelinčič namesto tožbe: "Mi moramo odstopiti od arbitražne odločbe, enako kot Hrvaška. V tem primeru se vse vrne na začetek, mi pa moramo dati na mizo relevantne podatke, to so meje slovenskih dežel s kraljevino Jugoslavijo. To moramo dati na mizo in čakati. Trajalo bo desetletje ali več, ampak nič ne de."
Vložitev tožbe mogoče že ta teden
Odhajajoči premier Miro Cerar ne vidi razlogov, da ta vlada, ki opravlja tekoče posle, ne bi vložila tožbe proti Hrvaški na Sodišču EU zaradi kršenja evropskega prava, ki je posledica nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med Slovenijo in Hrvaško.
"Ta vlada ima vsa pooblastila, da to stori. Razmere kažejo, da ni nobenih razlogov, da tega ne bi storila. A dajmo o tem premisliti in bomo videli, kaj bo pravzaprav pokazala razprava na vladi," je odgovoril Cerar na vprašanje, ali bo tožbo vložila še ta vlada.
Cerar sicer pričakuje, da bodo v petek prejeli predlog, da vlada o tem razpravlja. Potem bodo opravili razpravo in verjetno sprejeli odločitev, je dejal premier ob prihodu na dvodnevni vrh zveze Nato v Bruslju.
Spomnimo, premier Miro Cerar je po nujni seji novega odbora DZ za zunanjo politiko napovedal, da bo vlada še ta teden sprejela odločitev o vložitvi tožbe.
Odlašanje bi dalo napačno sporočilo
Tožba je usmerjena zgolj v ugotavljanje hrvaških kršitev prava Evropske unije, in vlada pričakuje, da bo sodišče na neki način sankcioniralo Hrvaško.
Po Cerarjevem mnenju bi vsakršno odlašanje dalo povsem napačno sporočilo, zato so možnost, da bi odločitev o vložitvi tožbe prepustili prihodnji vladi, ki bo imela polna pooblastila, zavrgli, saj ni nobenih novih okoliščin.
Cerarjevo napoved je komentiral tudi predsednik SDS Janez Janša, češ da to vendarle je odločitev za naslednjo vlado.
KOMENTARJI (300)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.