Kot je v izjavi novinarjem dejal zdaj že nekdanji predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec, je članom sveta stranke povedal, da ne želi biti več predsednik stranke. Prav tako z današnjim dnem tudi ni več član stranke, ker to ni več stranka, ki jo je 15 let vodil, je pojasnil.
'Stranka je tako razklana, da je ni mogoče rešiti'
"Veste, da sem bil pozvan, naj se vrnem kot predsednik stranke DeSUS v lanskem letu po hudih pripetijah in nezadovoljstvu z nekdanjo predsednico. To nalogo sem prevzel predvsem zato, da bi stranko konsolidiral, da bi jo rešil. Vendar zadnji dogodki so pokazali, da je stranka tako razklana, da jo je nemogoče rešiti," je dejal Erjavec. Pri tem je omenil razklanost v poslanski skupini in v občinskih organizacijah na terenu.
Svet stranke se je sicer danes zbral na seji o nadaljnjih korakih po neuspeli konstruktivni nezaupnici, Erjavec je namreč s podporo KUL neuspešno kandidiral za predsednika vlade. Sejo je Erjavec danes po nekaj minutah zapustil, z njim je odšlo tudi nekaj članov. Ob njem je odstopila tudi podpredsednica stranke Irena Majcen.
Podgoršek: Zaradi vsebinskih izzivov na ministrstvu trenutno ne razmišljam o novih
Za ministra iz vrst DeSUS Jožeta Podgorška po dogajanju v zadnjih tednih in mesecih, ki da je bilo zgovorno samo po sebi, odstop Karla Erjavca z vrha DeSUS ni presenečenje. Podgoršek, ki se ga omenja kot morebitnega novega predsednika, upa na poenotenje v DeSUS. Pravi pa, da zaradi vsebinskih izzivov na ministrstvu trenutno ne razmišlja o novih.
Kot je Podgoršek po današnjem Erjavčevem odstopu navedel v pisni izjavi za STA, nedvomno vsaka takšna sprememba predstavlja nov izziv za stranko. "Upam, da nam bo v stranki končno uspelo poenotiti poglede in ključne naloge za bodoče delo. Predvsem pa želim, da bosta stranka in poslanska skupina DeSUS ohranila državotvorno držo in težila k uresničevanju naših programskih ciljev," je še pojasnil minister za kmetijstvo, ki ga je na to mesto predlagala DeSUS.
Podgoršek je na mestu ministra v vladi Janeza Janše ostal tudi po izstopu stranke iz vladne koalicije, medtem ko je Tomaž Gantar z mesta ministra za zdravje odstopil. Erjavec je nedavno ponovil svoje stališče, da Podgoršek ministrske funkcije ne more več opravljati kot član DeSUS. Če jo bo, bodo v DeSUS ugotovili, da mu je članstvo v stranki prenehalo, je napovedal Erjavec po seji izvršnega odbora stranke pred nekaj tedni. A kot kaže, Podgoršek ostaja član stranke.
Svet DeSUS je za vodjo stranke do kongresa izvolil Balažka: Radikalne poteze niso potrebne, treba je začeti z delom
Po statutu stranke za začasno vodenje praviloma izvolijo enega od podpredsednikov. Svet DeSUS je za vodjo stranke do kongresa izvolil podpredsednika stranke Antona Balažka. Svet stranke DeSUS je danes odločal tudi o predlogih izvršnega odbora, in sicer, da bodo zmerna opozicija in da ne bodo člani KUL. Medtem pa niso odločali o Erjavčevem predlogu za zamenjavo generalnega sekretarja stranke. Na tem mestu je želel Zlatka Ficka, a po Erjavčevem odhodu generalna sekretarka ostaja Lidija Štruc.
Balažka je za vodjo stranke do kongresa na tajnem glasovanju podprlo 23 članov sveta, 13 jih je bilo proti. Kot je v izjavi za medije pojasnil Balažek, še ni natančneje znano, kdaj bo kongres, da bo po statutu v enem letu, lahko pa da ga bodo sklicali tudi že čez tri mesece. To je po njegovih besedah odvisno tudi od tega, kaj bo pokazala analiza, kaj je za stranko dobro in smiselno. Stranko, ki je imela v minulem letu dva volilna kongresa, pa tako zdaj čaka še tretji. Novi začasni predsednik stranke je po koncu seje povedal, da bodo najprej skušali urediti stvari v stranki.
Poslanci Balažka zdaj čakajo, da se pogovorijo, skušali bodo najti točke, ki jih bodo krepile in upa, da bodo našli konsenz. Meni, da je v vsaki stranki dinamika in da ljudje odhajajo in prihajajo. Vodenja Karla Erjavca v teh treh mesecih ni želel komentirati. Dejal je, da se bodo v stranki skušali izogibati nepotrebnim konfliktom. O imenih za predsednika strank še ne govorijo, saj je bil za marsikoga Erjavčev odstop presenečenje. "Radikalne poteze niso potrebne, treba je začeti delati," je še dejal.
Spomnimo
Vprašanja o Erjavčevem morebitnem odhodu je že pred podkrepila njegova zaposlitev v telekomunikacijskem podjetju Iskratel, v katerem bo opravljal naloge pomočnika generalnega direktorja Željka Puljića. Odgovoren bo za širitev in vstop na nove trge.
Če bo Erjavec odšel z vrha DeSUS, bo iz drugih razlogov, ne zato, ker je dobil delo v Iskratelu, pa je v ponedeljek ocenil vodja poslancev DeSUS Franc Jurša.
Sklenili so, da bodo zmerna opozicija, torej da ne bodo člani KUL in tudi ne bodo podpisali sporazuma o sodelovanju z vlado Janeza Janše. V poslanski skupini je sicer že dalj časa napeto. Nekateri poslanci niso skrivali kritik na Erjavčev račun in poudarjajo uresničevanje strankinega programa tudi s podporo točk iz koalicijske pogodbe, ki so jo sopodpisali ob vstopu v Janševo vlado.
KOMENTARJI (1436)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.