Včeraj je potekala 3. nujna seja nadzornega sveta STA. Terčelj je danes sporočil, da je na seji tudi tekla beseda o predlogih ukrepov za rešitev financiranja, a kot so ugotovili, nobeden od predlogov ne more nadomestiti izpada plačila plačila za javno službo, ki ga agenciji odreka vlada. "Skrajni ukrep v obliki odpuščanja zaposlenih bi pomenil nezmožnost opravljanja javne službe v obsegu, kot ga agenciji določa Zakon o STA. Hkrati bi to pomenilo tudi krnitev tržne dejavnosti, ki trenutno predstavlja edini finančni vir podjetja." Terčelj opozarja, da je ogrožena eksistenca 90 zaposlenih in njihovih družin.
Zato še enkrat pozivajo vlado, da nemudoma poplača zapadle obveznosti do STA in izvršuje svoje zakonske obveznosti za financiranje javne službe v skladu s sprejetim poslovnim načrtom STA za leto 2021. "Po določilih PKP 7 je to zakonska obveznost ustanovitelja, ne glede na to, ali je sklenjena pogodba o opravljanju javne službe v letu 2021. Vlada torej ne spoštuje lastnega zakona, sprejetega v parlamentu."
Ob tem Terčelj še poudarja, da je STA doslej poslovala zelo uspešno. "Vlada kot zakoniti družbenik STA z neplačevanjem svojih obveznosti nosi veliko odgovornost za nastalo situacijo. Zaustavitev financiranja javne službe brez kakršnega koli dokazanega očitka je nesprejemljiva in v neskladju z načeli vladavine prava."
In še, da so vladi vedno na voljo vse želene listine in podatki. "Zakon jasno določa, da je edini družbenik vlada, čemur so pritrdila tudi mnenja pravnih strokovnjakov. Po našem vedenju pa Ukom nima pooblastila vlade, s katerim bi bile nanj prenesene družbeniške pravice."
Veselinovič pisal Janši
Direktor STA Bojan Veselinovič pa je danes sporočil, da je Ukom zavrnil tudi plačilo zahtevka STA za opravljanje javne službe za februar 2021. Kot je dodatno pojasnil, so v zavrnitvi zahtevka (enako kot že januarja) navedli dva razloga (nepodpis pogodbe o opravljanju javne službe za letos in nedostavljeno dokumentacijo). Zato se je danes Veselinovič s pismom obrnil na predsednika vlade Janeza Janšo in člane ministrskega kabineta in jih prosil, naj posredujejo pisno pooblastilo Ukomu ali kakemu drugemu vladnemu organu, s katerim bo ta lahko izkazan kot predstavnik ustanovitelja. Kot pojasnjuje, bo na ta način vodstvo STA izkazanemu pooblaščenemu organu družbenika lahko zakonito predalo vse želene informacije in listine. "Vlada sama kot družbenik STA, ki ima to pravico, namreč nikoli do zdaj ni zahtevala poslovnih listin in podatkov. Zapisal sem tudi, da podpisu pogodbe o opravljanju javne službe nismo na STA nikoli nasprotovali, ampak že konec decembra lani vlado celo prosili, naj jo pripravi. S pismom, naslovljenim na premiera in člane vladnega kabineta smo seznanili tudi vse poslanske skupine in predsednika državnega zbora."
"Ob tem naj poudarim, da financiranje STA iz državnega proračuna ni diskrecija ali dobra volja Vlade RS, temveč njena zakonska obveznost. In to ne glede na to, kdo je direktor STA," je še dodal.
KOMENTARJI (217)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.