Delegati zdravniškega sindikata Fides so na izredni konferenci odločali o sporazumu, ki sta ga v sredo podpisala minister za zdravje Dorjan Marušič in predsednik Fidesa Konrad Kuštrin ter ga je v četrtek tudi potrdila vlada.
Kuštrin je po konferenci povedal, da je sporazum potrdila večina članov Fidesa. ''Po dogovoru delo zdravnikov in znova dežurstev tudi po novem letu ne bo razvrednoteno. To ni pomembno le za zdravnike, ampak za vse, ki zagotavljajo nujno medicinsko pomoč,'' je povedal.
Na vprašanje, ali bodo plače zdravnikov tudi po novem letu ostale enake, je Kuštrin odgovoril pritrdilno, o tem, ali se bo s ponedeljkom delo zdravnikov vrnilo v stare tirnice, pa je povedal, da se mora vsak zdravnik sam odločiti in preklicati umik soglasja za delo preko polnega delovnega časa. Po njegovih informacijah, naj nekateri zdravniki tega ne bi naredili.
Kaj vsebuje sporazum?
Skladno s sporazumom med vlado in Fidesom se bodo zdravniki v praksi lahko sami odločali, v kakšni obliki zagotavljanja 24-urnega zdravstvenega varstva bodo delali, je pritrdil Kuštrin. Zdravniki, ki so v višjih plačnih razredih, bodo za svoje delo plačani enako, kot so bili doslej. Po novem pa bo obstajala možnost, da bodo mlajši zdravniki in specializanti nagrajeni boljše, če bodo dežurna delovna mesta bolj ugodno ovrednotena, je dejal.
Pravni svetovalec Fidesa Bojan Popovič pa je pojasnil, da bo zdravnik nujno medicinsko pomoč lahko še naprej opravljal v takšnih oblikah, kot jo je do danes, torej v okviru polnega delovnega časa ali pa dela preko polnega delovnega časa. Vendar pa bodo zdravniki tudi za zagotavljanje urgentne službe lahko delali v okviru svojega delovnega mesta in bili plačani po svojem plačnem razredu, ne pa v plačnem razredu t. i. dežurnega delovnega mesta.
Če pa bi bilo t. i. dežurno delovno mesto ustrezna in primerna oblika delovnega mesta tako za delodajalca kot za zdravnika, pa bo lahko zdravnik v času zagotavljanja urgentne službe delal v okviru tega delovnega mesta. Takšna oblika dela za zagotavljanje neprekinjenega zdravstvenega varstva bo prišla v poštev predvsem za mlajše zdravnike in specializante.
Sporazum med drugim predvideva, da se javnemu uslužbencu, ki opravlja neprekinjeno nujno medicinsko pomoč v okviru polnega delovnega časa, lahko izplača dodatek za povečan obseg dela. Do izplačila dodatka bo tako zdravnik upravičen, če bo poleg svojega rednega dela v ambulanti istočasno zadolžen tudi za opravljanje nujne medicinske pomoči, pojasnjuje Popovič.
S tem se po njegovih besedah razrešuje ena velika anomalija, ki je obstajala doslej, da so bili zdravniki, ki so poleg ambulantnega dela zraven skrbeli še za urgentne primere, enako plačani kot tisti, ki so opravljali zgolj ambulantno delo.
Sicer pa Kuštrin kot predsednik Fidesa in kot zdravnik pričakuje, da "si država nikoli več ne bo privoščila takšnega spodrsljaja in takšne napake, da bi zavedno ali nezavedno ogrozila funkcioniranje zdravstvenega sistema". Ob tem tudi pričakuje, da bo vlada glede na pritisk sindikatov umaknila novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju.
Marušič: Vesel sem
Ministra za zdravje Dorjana Marušiča veseli, da je Fides potrdil sporazum, ki ga je v sredo podpisal s predsednikom sindikata Konradom Kuštrinom. Kot je dejal, v imenu državljanov in državljank izraža veselje, da je sistem normaliziran. Tako ima, kot je dodal, možnost nadaljevati s prepotrebno spremembo v zdravstvenem sistemu.
Marušič je pojasnil, da je imel pri sklepanju sporazuma s predstavniki Fidesa za cilj to, da se bolnikom v najkrajšem možnem času vrne stabilni sistem in da zdravniki v najkrajšem možnem času po podpisu sporazuma vrnejo soglasje k prekomernemu delu in tako omogočijo dostopnost do zdravstvenih storitev.
"Če ne bo tako, bom seveda kot minister presenečen, tudi razočaran," je dejal. Vseeno pa verjame, da je "padlo veliko breme tudi z vesti zdravnikov in da se bodo sedaj z velikim veseljem vrnili k svojemu matičnemu poklicu in izvajali to, kar je njihovo poslanstvo".
Sporazum je zakonit
Ob tem minister poudarja, da je sporazum, ki je začel veljati s potrditvijo Fidesa in vlade, zakonit. To po njegovih besedah pomeni, da se veljavna zakonodaja s sporazumom ne spreminja. Vendar pa se bo po njegovih napovedih reorganizirala urgentna služba, kasneje pa tudi ostale dejavnosti.
Tako bo v prvi fazi postavljena mreža dežurnih delovnih mest, ki bodo vrednotena po težavnosti dela. S pravilnikom, ki ga predvideva sporazum, bo vodstvo zdravstvenih zavodov dobilo eno prvih orodij za bolj avtonomno organiziranje dela.
O odprtju kolektivne pogodbe z zdravniki in za celotno zdravstveno dejavnost minister pravi, da bi se lahko to zgodilo že v naslednjih dneh. Vendar je sedaj čas, da se zdravstveni sistem najprej normalizira, ocenjuje minister.
Türk pozdravlja sporazum
Predsednik države Danilo Türk je pozdravil sprejem dogovora, ki sta ga dosegla vlada in Fides. Türk namreč meni, da je zelo pomembno, da so ta dogovor dosegli in da bodo zdaj lahko uredili kritične razmere na področju zdravstvenega varstva, saj se je dostopnost bolnikov do zdravstvenih storitev v preteklih dveh tednih zelo poslabšala.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.