Najprej dopis predsedniku vlade, nato napoved tožbe, zdaj še možnost prekinjanja pogodb zavarovancem. To so karte, s katerimi se bo zavarovalnica Vzajemna borila proti vladni odločitvi, s katero je zamrznila ceno premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Kot je včeraj dejal predsednik uprave Vzajemne Aleš Mikeln: "Mi bomo morali prekiniti pogodbe, kar bo pripeljalo do katastrofalne eskalacije".
Pri Vzajemni ima namreč dopolnilno zavarovanje sklenjeno največ, skoraj 800.000 državljanov. Ob tem pa se poraja vprašanje, ali bi preostali dve zavarovalnici, torej Triglav in Generali, nove zavezance v takšnem številu sploh sprejeli.
"Verjetno se nobena zavarovalnica ne more od danes na jutri odpovedati zavarovancem. Takšna izjava me zelo preseneča. Ker si ne predstavljam, da bi se kakšna zavarovalnica dejansko odpovedala zavarovancem. Na nek način bi si skopala grob tudi za bodoče sodelovanje," je povedal Marjan Sušelj, zastopnik pacientovih pravic.
A če poslovanje s takšnimi, torej zamejenimi cenami dopolnilnega zavarovanja ni vzdržno, kot pravijo na Vzajemni, so te poteze povsem razumljive, zavarovalnici v bran stopa nekdanji predsednik uprave. "Če je poslovanje Vzajemne moteno, potem mora odreagirati na to motnjo. In se posledice te motnje sanirajo tudi, da se pogodbe prekinejo," je povedal Dušan Kidrič.
Trenutni prvi mož Vzajemne sicer zatrjuje, da ima zavarovalnica poleg dopolnilnega zavarovanja še veliko drugih produktov. A dejstvo je, da so v letu 2021 kar 93 odstotkov dobili samo iz tega naslova: od 340 milijonov prihodkov jih je bilo kar 320 od premij dopolnilnega zavarovanja.
Grožnje Vzajemne kot razumljive vidi tudi minister za delo, a iz drugačnih razlogov. "Vzajemna je konec koncev družba, ki se je več kot 20 let preživljala skoraj izključno z dopolnilnim zavarovanjem, ampak enostavno se bodo mogli zdaj sprijazniti s tem, da se ta trg zapira, in se usmeriti v druge dejavnosti," je dejal Luka Mesec.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje bo po vladni časovnici z zavarovalnic na zdravstveno blagajno preneseno šele septembra, a minister ob napovedih Vzajemne zagotavlja, da nihče ne bo ostal brez zavarovanja.
O predlogu Levice za progresivno odmerjene zneske zavarovanj ni bilo govora
Medtem pa danes o predlogu Levice za progresivno odmerjene zneske dopolnilnih zavarovanj ni bilo govora ne na seji vlade ne na koalicijskem usklajevanju. S strani koalicijskih partnerjev je namreč slišati stališče: "Pogovor o progresivnih prispevkih da, a ne ta trenutek." Na vprašanje, ali je bil predlog Levice prenagljen, je Mesec dejal, da je bila koalicija dogovorjena, da se zadevo izvede v dveh korakih in da se tega držijo. "Ta predlog Levice je bil samo predlog koalicijskima partnerjema za začetek razprave," je pojasnil.
"Jaz se sploh ta moment ne bi o progresivni lestvici pogovarjal. Specifika v Sloveniji, mi smo ta srednji sloj v tej državi nenormalno obremenili. In tisti, ki mi pravi, da je 1400, 1500 ali pa 1700 evrov neto velika plača ob stroških, ki jih imamo v tej državi, potem imamo problem," pa je dejal minister za gospodarstvo Matjaž Han.
Bolj socialno pravično financiranje zdravstvene blagajne se je koalicija sicer zavezala urediti do konca prihodnjega leta.
KOMENTARJI (280)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.