Medtem, ko so dolga leta cene v gostinjstvu dolga leta bolj kot ne stagnirale, smo bili po koncu epidemije priča pravi eksploziji podražitev. Višje cene surovin se vedno prevalijo na kupca, priznavajo gostinci, a je v resnici v celem procesu to skoraj zanemarljivo strošek.
"Cena kilograma kave, kljub temu, da se je podražila, ne določa cene kave spite pri mizi. Ker je v to ceno vključeno cel kup stroškov," je povedal Nace Šumrada Smole iz ene od koprskih kavarn.
Od stroška elektrike, najemnine, pa nenazadnje tudi do stroška za predvajanje glasbe na terasi lokal. Glavni strošek je sicer delovna sila, zaposleni v gostinstvu niso več na minimalnih plačah, sploh v obratih, kjer je dela veliko so tudi plače visoke. "Pri nas je občutna sprememba prav pri delovni sili. Konkretno, od leta 2021 smo dvignili plače za 50 odstotkov," pravi Edim Šabanović iz lokalne sladoledarne.
Stroški rastejo hitreje od podražitev, pred epidemijo so ob nižjih cena imeli veliko večje zaslužke, pravijo. "Kljub podražitvam mi ne moremo podražiti toliko kolikor se nam je marža znižala, tako da sedaj nekako režemo v svojo maržo," pravi Šumrada Smole. Sprašuje se, ali je to na dolgi rok pametno? Zaenkrat kaže da, kajti kljub temu, da tu in tam kdo 'pogodrnja' nad cenami, so gostinski lokali še vedno polni.
"Na srečo, moram potrkat, je obisk vsako leto boljši, mislim, da naši gostje to razumejo," pove Šabanović.
Vse to so težave, tako gostincev kot tudi potrošnikov, ki so zajele velik del Evrope, ne le Slovenijo.
KOMENTARJI (394)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.