Vodstvo Termoelektrarne Šoštanj (Teš) je zoper predsednika sindikata Teša Branka Sevčnikarja uvedlo postopek izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, so sporočili iz ZSSS in dodali, da so to naredili z namenom, da mu odpovedo delovno razmerje.
Sevčnikar je v izjavi za medije povedal, da je nad postopki šokiran in jih pripisuje dogodkom, ki so sledili zamenjavi nekdanjega direktorja Teša Uroša Rotnika. Ob novembrski zamenjavi direktorjev je namreč stavkovna straža Teša Totu preprečila vstop v podjetje. Sevčnikarja tako v ponedeljek čaka razgovor pred izredno odpovedjo delovnega razmerja, ki mu jo lahko izrečejo že naslednji dan.
Sevčnikar je danes novinarjem povedal, da mu bodo po njegovih informacijah izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi vročili že v ponedeljek, zato že napoveduje pritožbo. Dejal je, da mu je Tot osebno vročil povabilo na ponedeljkov pogovor brez kakršnega koli pojasnila.
"Kot razlog za odpoved zaposlitve navajajo moje sindikalno delovanje od 11. novembra letos pa naprej in nelegitimnost stavke, kar je iz trte izvito. Želijo me odstraniti iz vsega dogajanja, ker sem jim zadnja ovira, da bi strateški partnerji iz Rusije vstopili v projekt Teš 6," pravi Sevčnikar.
Zatrdil je, da imajo v sindikatu pisne dokaze, da se je gospodarska delegacija na čelu z gospodarsko ministrico Darjo Radić, ki je bila pred kratkim v Rusiji, dogovarjala z ruskimi investitorji, da bodo vstopili v Teš 6. Po besedah Sevčnikarja pa je stališče Sindikata delavcev energetike Slovenije zelo jasno, kar pomeni, da ne bodo dovolili vstopa strateških tujih partnerjev v slovensko elektrogospodarstvo.
ZSSS ogorčen
''Takšno dejanje je nesporno posledica izvedenih sindikalnih aktivnosti sindikata termoelektrarne ob že znanih dogodkih in pomeni neposreden napad na delovanje sindikata, svobodo sindikalnega združevanja in borbo za ekonomske in socialne pravice delavk in delavcev,'' se je na omenjeni dogodek odzval predsednik ZSSS Dušan Semolič.
Kot je še dodal, gre za napad na celotno sindikalno gibanje v Sloveniji ter za poskus zastraševanja delavk in delavcev. Po njegovem mnenju gre tudi za dejanje, ki kaže na kulturo novega vodstva termoelektrarne. Semolič še pravi, da je spoštovanje sindikata in priznanje njegovih pravic, vključno s pravico do stavke, novemu vodstvu Teša očitno nekaj popolnoma tujega in nesprejemljivega. In to kljub dejstvu, da gre za pravice, ki so priznane s slovensko ustavo, mednarodnimi akti, zakoni in kolektivno pogodbo.
"Uvedbo postopka izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi zoper predsednika sindikata Teša, ki je hkrati tudi podpredsednik Sindikata delavcev energetike Slovenije, v ZSSS najostreje obsojamo in pričakujemo od pristojnih organov, da bodo postopek nemudoma ustavili ter začeli priznavati sindikatu njegove legitimne pravice, ne pa da zakonske določbe zlorabljajo za uveljavljanje lastnih-osebnih interesov in zamer," so še zapisali v ZSSS.
Odziv Teša
Na Semoličeve izjave, da vodstvo Teš krši pravice sindikatov, ki so varovane z ustavo, zakoni in mednarodnimi akti, se je odzval tudi predsednik Teš Simon Tot. Kot pravi, gre za neresnično in zavajajočo izjavo. ''Gospod Branko Sevčnikar je kot predsednik sindikata TEŠ in vodja stavkovnega odbora organiziral in sodeloval pri nezakoniti stavki, ki ne uživa varstva zakonodaje, ustave in mednarodnih pogodb,'' je zapisal v sporočilu za javnost.
Zakon o stavki namreč jasno določa (3. člen), da mora stavkovni odbor napovedati stavko najpozneje pet dni pred začetkom stavke, kar se v konkretnem primeru ni zgodilo, saj se je stavka, katere namen je bil preklic odločitve o zamenjavi vodstva, začela takoj po tem, ko je bil imenovan novi direktor, poudarja Tot. Zakon o stavki še določa (2. odst. 5. člena), da stavkovni odbor in stavkajoči drugim delavcem ne smejo preprečevati, da bi delali. V konkretnem primeru pa je stavkovni odbor Totu preprečeval vstop v družbo in s tem onemogočal izvajanje njegovih del in nalog, kar predstavlja jasno kršitev Zakona o stavki.
Tot še sporoča, da ima Sevčnikarjevo ravnanje tudi znake kaznivega dejanja samovoljnosti po 310. členu Kazenskega zakonika, ki določa, da kdor si samovoljno vzame svojo pravico ali pravico, za katero misli, da mu pripada, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do šestih mesecev. Kot pojasnjuje Tot, se je Sevčnikar postavil nad zakon in sodišča ter si samovoljno vzel v roke pravico odločati o tem, kdo bo vstopil v družbo, kdo bo v njej delal in kdo ne. ''Da je bilo ravnanje Sevčnikarja nezakonito, pa izhaja tudi iz izdane začasne odredbe Okrajnega sodišča v Velenju, ki je odločilo, da morajo Simonu Totu omogočiti vstop v družbo. Za izvršitev te odločitve je bila potrebna asistenca sodnega izvršitelja in policije,'' še v imenu Tota sporočajo iz HSE.
Kot še dodajajo, je v prvem odstavku 13. člena določeno, da organiziranje stavke in udeležba v stavki, ne sme biti podlaga za začetek postopka za ugotavljanje disciplinske in materialne odgovornosti delavca in ne sme imeti za posledico prenehanje delovnega razmerja delavca.
''Iz navedenega torej jasno izhaja, da organiziranje nezakonite stavke (kar ta v TEŠ je bila) ne uživa delovnopravnega varstva in je zato sklicevanje na ustavo in mednarodne pogodbe absurdno in zavajajoče. Posebej pa je skrb vzbujajoče, da takšno izjavo poda g. Semolič, ki bi po vseh letih sindikalnega udejstvovanja moral poznati vsaj določila Zakona o stavki in bi mu moralo biti jasno (in mu najbrž tudi je), da je bila ta stavka nezakonita in da zato morebitne posledice ne morejo biti presenečenje,'' opozarja Tot.
Kot je še zapisal v sporočilu za javnost, prva alineja 1. odstavka 111. člena Zakona o delovnih razmerjih določa, da lahko delodajalec delavcu izredno odpove pogodbo o zaposlitvi, če delavec krši pogodbeno ali drugo obveznost iz delovnega razmerja in ima kršitev vse znake kaznivega dejanja. ''Ravnanje g. Sevčnikarja predstavlja hujšo kršitev obveznosti iz delovnega razmerja in ima znake kaznivega dejanja, zaradi česar je postopek uveden povsem zakonito in ne predstavlja nikakršnega šikaniranja, temveč varstvo zakonitih postopkov in zagotavljanje spoštovanja sprejetih pogodbenih in zakonskih obveznosti,'' dodaja.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.