Z zaslišanjem Mojce Blažič, ki je občasno nudila strokovno pomoč pri vodenju računovodstva v družinskih podjetij BPC in Food Party, se je danes končal dokazni postopek v sojenju koprskemu županu Borisu Popoviču.
Blažičeva je v pričanju zatrdila, da je bila dokumentacija obeh družinskih podjetij natančno in skrbno vodena, za kar sta skrbeli sestra Borisa Popoviča Laura Ban in še ena zaposlena. Potrdila je, da je sama pripravljala obračun davka od dobička pravnih oseb in letna poročila. V zvezi s pripravo teh listih ni nikdar kontaktirala obtoženega.
Potrdila je še, da je obtoženega na poslovnih listinah vpisovala kot direktorja, kdo je listine dejansko podpisoval, pa ni vedela. Da bi pooblastilo za podpis listin imel kdo drugi, ji ni bilo znano. V letih 2000 in 2001, ko je imel Popovič prometno nesrečo, je lokale po njenih besedah vodil Hrvoje Osivnik, ki je iz lokalov tudi prinašal blagajniške trakove in zaključke.
Sodni senat je zatem zavrnil predloge obrambe po imenovanju novega izvedenca davčne stroke in zaslišanju sestre obtoženega Laure Ban. Zavrnil je tudi predlog obrambe za dopolnitev izvedenskega mnenja izvedenca davčne stroke, predlog za izločitev dokazov, zbranih na podlagi prisluhov, in izločitev dokazov, ki so bili zaseženi nekdanjemu prokuristu družinskih lokalov Hrvoju Osivniku.
Vodja okrožnega tožilstva Slavko Ožbolt, ki je zaradi odsotnosti nadomestil tožilko Janjo Hvalo, je prebral zaključno besedo, za zaključno besedo obrambe pa je zmanjkalo časa. Obramba jo bo prebrala 8. septembra. Tožilec je poudaril, da tudi z vnovičnim zaslišanjem nekdanjega prokurista Hrvoja Osivnika ni bilo mogoče razčistiti, zakaj je med pričanjem v prvem procesu leta 2007 spremenil svoje mnenje. Potem ko je policistom prinesel obremenilno dokumentacijo, je namreč pozneje med pričanjem zatrdil, da je kopije blagajniških trakov izdelal sam, v kar naj bi ga prepričali policisti. Po mnenju tožilstva pa je na podlagi dokaznega postopka mogoče logično zaključiti, da je dokumentacija pristna.
Da sta podjetji BPC in Food Party izkazovali nižje prihodke, je po besedah tožilstva potrdil sodni izvedenec davčne stroke Darko Končan. Glede vprašanja pristnosti podpisov Borisa Popoviča na poslovnih listinah pa je tožilec dejal, da se Osivnik s poslovno dokumentacijo ni ukvarjal, Blažičeva ali Banova pa po njegovem ne bi mogli na lastno pest ponarediti podpisa obtoženega.
Tožilstvo je za kaznivo dejanje zlorabe položaja predlagalo dve leti zaporne kazni, za davčno utajo osem mesecev, za ponarejanje listin pa šest mesecev zaporne kazni oziroma primerno enotno kazen.
Popovič: Tožilstvo in sodstvo usklajena kot Messijeva Barcelona
Župan Popovič medtem sumi, da ima sojenje politično ozadje. Po sodni obravnavi je opozoril, da se volitve nezadržno bližajo ''in moji politični nasprotniki seveda nimajo prav nobenega pametnega argumenta, s katerim bi lahko prepričali volivce. Zato so vse sile in moči ter poznanstva uperili v tožilstvo in seveda posledično v sodišče. Na vsak način namreč poskušajo vplivati na izrek obsodilne sodbe, s katero bi lahko mahali v času volilne kampanje in na katero bi oprli tudi vse svoje aktivnosti. Ker alternativnega volilnega programa enostavno ne morejo ponuditi, je njihov volilni program ravno ta sodba.''
Nadaljeval je: ''Na današnjem sojenju je bil v vlogi tožeče stranke (glej slučajnost) kar sam vodja okrožnega tožilstva, znani Udbovec Slavko Ožbolt, ker naj bi se tožilka Janja Hvala pri padcu hudo poškodovala. Spet naključje, da je imel Slavko Ožbolt pri sebi, čeprav na današnji obravnavi to sploh ni bilo predvideno in obramba s tem sploh ni bila seznanjena, že v pisni obliki pripravljene zaključne besede, ki jih je tudi prebral. Ugotovim lahko, da sta tožilstvo in sodstvo danes delovala tako usklajeno kot Messijeva Barcelona.''
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.