Dan pred odločanjem o mandatarskem kandidatu Marjanu Šarcu so se na kolegiju pri predsedniku državnega zbora Mateju Toninu sestali vodje poslanskih skupin in govorili o natančnem poteku jutrišnje seje, namenjene ne samo Šarčevi potrditvi za predsednika vlade, temveč tudi potrditvi 35 milijonov evrov za zmanjšanje čakalnih vrst v slovenskem zdravstvu. Sklenili so, da bodo poslanci na jutrišnji izredni seji, ki se bo začela ob 10. uri, najprej odločali o novem predsedniku vlade.
Peterica strank LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS pa je pohitela in na kolegiju predlagala tudi razširitev dnevnega reda seje, na kateri bi poslanci in poslanke odločali tudi o razrešitvi Tonina s položaja predsednika DZ in izvolitvi Dejana Židana za njegovega naslednika. Podporo predlogu je na kolegiju izrekel tudi vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec, proti pa sta bila vodji poslanskih skupin SDS in SNS, Danijel Krivec in Zmago Jelinčič.
"Tega položaja se ne oklepam, odstopil bom sam," pa se je na predlog peterice na posebni novinarski konferenci odzval Tonin in dodal, da se v nasprotju s koalicijo sam tega, kar obljubi, tudi drži. "Nikakor si ne bom dovolil, da me bodo razreševali, potem ko sem bil izvoljen z 80 glasovi podpore poslank in poslancev," je še dodal. V zahtevi za razrešitev predsednika državnega zbora, ki jo je tekom dneva peterica s podpisi šestih poslancev tudi uradno vložila, je zapisano, da je bil 22. junija sklenjen dogovor, da bo funkcijo opravljal do imenovanja koalicije. "Zamolčali pa so drugi del, ki pravi, da se bom umaknil, ko bo oblikovana nova vlada," je s prstom na koalicijski peterček in Levico pokazal Tonin. "Odstopil bom nemudoma, ko bosta podpredsednici izvoljeni," je napovedal prvak NSi.
Edina točka jutrišnje seje bodo volitve novega mandatarja
"Če želim biti odgovoren, potem je moja prva naloga jutri to, da volitve opravimo pred polnočjo. Ali bodo za Šarca uspešne, to ni moja stvar, moja stvar je, da zadeve postopkovno izpeljemo do konca," je pojasnil Tonin, ki predlaga, da bi bila edina točka na jutrišnji seji volitve novega mandatarja, z izredno sejo pa bodo nadaljevali v četrtek, 23. avgusta, na kateri bodo izpeljali volitve podpredsednic državnega zbora – za to mesto sta predlagani Tina Heferle (LMŠ) in Monika Gregorčič (SMC) ter se seznanili z njegovim odstopom. Bodoči koaliciji pa sporoča: "Če bodo menili, da to ni ustrezna časovnica, imajo možnost, da predlagajo drugo."
Nespoštovanje dogovorov je sicer slab začetek bodoče koalicije in slaba popotnica za novo politično kulturo, je še povedal Tonin in dodal, da ne želi biti žrtev spletk med bodočimi koalicijskimi partnerji. Prepričan je, so danes dobili kronski dokaz za njihovo odločitev, da ne vstopijo v Šarčevo koalicijo. Če bi bilo med partnerji oblikovano temeljno zaupanje, današnje hitenje in ihtavnost ne bi bila potrebna. Po njegovih opažanjih koalicija očitno sama ne verjame, da bo predlagana ministrska ekipa na koncu tudi izvoljena.
O sestavljanju odborov: Stvari so bolj ali manj matematične
Kot je napovedal Tonin, bodo v ponedeljek in torek nadaljevali z usklajevanjem članov komisij in odborov, pri čemer veliko maneverskega prostora ni.
Kot je povedal, je gradivo poslal te dni in upa, da večjih težav ne bo, saj so "stvari bolj ali manj matematične" in je sestava odborov vezana na število mandatov ter zato ni veliko manevrskega prostora. Na koncu pa je potrebna tudi koalicijska večina.
Tudi Levica bo, je zagotovil, dobila svoje člane v vseh odborih in komisijah. Edina izjema, ki jo je predlagal v osnovnem predlogu, je, da bi v dveh komisijah, ki sta izjemno občutljivi, imeli večino preostali deli opozicije.
Po Toninovem predlogu bi imela opozicija, ki jo sestavljajo SDS, NSi in SNS, večino le v komisiji za nadzor javnih financ ter v komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb.
Toninov predlog o sestavi odborov DZ si lahko pogledate TUKAJ.
Han: oblikovanje delovnih teles mora potekati pod novim predsednikom
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je predlog peterice strank LMŠ, SD, SMC, SAB in DeSUS, da se o novem predsedniku DZ odloča že na jutrišnji izredni seji, danes utemeljil z razlago, da bi oblikovanje delovnih teles moralo potekati že pod novim predsednikom DZ, ki bi ga izvolila parlamentarna večina. Na slednje pa se je Tonin odzval z besedami, da predsednik DZ zgolj koordinira oblikovanje delovnih teles in da sam ne more vplivati na njihovo sestavo.
Nadaljuje se rezanje kadrovske pogače
Medtem pa peterica strank pod okriljem Marjana Šarca nadaljuje pogovore o razdelitvi ministrskih mest. Današnje srečanje je bilo še na ravni generalnih sekretarjev strank, prihodnji teden pa se bodo o tem dokončno dogovorili predsedniki strank.
Tako v LMŠ kot v nekaterih drugih strankah sicer ob dogovarjanjih o kadrovskem razrezu in razdelitvi funkcij poudarjajo, da dokler ni dokončnega dogovora, ni nobenega dogovora, ter da so tudi doslej znani predlogi še v zraku.
KOMENTARJI (1666)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.