Ruski predsednik Vladimir Putin, zaradi katerega se ne le pri nas, ampak tudi v sosednjih državah obetajo težave v prometu, bo na letališče Jožeta Pučnika prispel v soboto ob 13. uri. Njegov vozni park pa je že v Sloveniji. Pripeljalo ga je prvo od štirih ruskih letal, ki prihajajo k nam. Med njimi je tudi Putinova črna mercedesova limuzina, ki po ocenah stane okoli 800 tisoč evrov. Tritonsko vozilo je sicer pravi oklepnik: ustavi napad iz praktično vseh vrst vojaškega orožja. Usposabljanje, da postaneš Putinov voznik, pa lahko traja kar od sedem do petnajst let.
Putin se bo po dosedanjih načrtih z Brnika odpeljal naravnost do Ruske kapelice, kjer ga bo sprejel predsednik republike Borut Pahor, skupaj pa bosta po končani slovesnosti nato odšla na ljubljanske Žale, kjer bo okoli pete ure popoldne otvoritev Spomenika sinovom Rusije in Sovjetske zveze, ki so umrli na slovenskih tleh v prvi in drugi svetovni vojni. Pred delovno večerjo na Brdu pri Kranju bosta imela predsednika na voljo kar 45 minut za pogovore na štiri oči, nato pa bo ruski državnik zvečer odpotoval nazaj v Moskvo.
Obisk je deležen velikega zanimanja. Za slovesnosti pri Ruski kapelici je namreč akreditiranih kar 260 predstavnikov medijev, od tega okoli polovica tujih.
V Sloveniji je nekaj prahu dvignila narava obiska. V uradu slovenskega predsednika so v sporočilu za javnost namreč izpostavili, da bo Putinov obisk dogodek pietetne narave, katerega sporočilnost je pomen miru in nujnosti dialoga za ohranjanje miru, a bo tudi priložnost za dialog. Kremelj pa je na svoji spletni strani v napovedi zapisal, da bo šlo za delovni obisk. Napovedali so še, da bosta strani na najvišji ravni govorili o ključnih vprašanjih dvostranskega sodelovanja na področju trgovine, gospodarstva, investicij, kulture in humanitarnih zadev, bo pa to tudi priložnost za izmenjavo stališč o aktualnih vprašanjih v svetu in regionalnih vprašanjih.
Dilemo je razrešil zunanji minister Karl Erjavec, ki je pojasnil, da bo obisk pietetne narave, bodo pa ob robu potekali tudi neformalni pogovori. "Je pa predvidena tudi delovna večerja, na kateri se bomo verjetno pogovarjali tudi o drugih temah," je dejal.
Očitno večerja na gradu Brdu ne bo le vljudnostno srečanje. Slovenski in ruski politični vrh se bosta težko izognila tudi težkim temam. Denimo gospodarstvo in evropske sankcije proti Rusiji, ki jih podpira tudi Slovenija, pa ukrajinska kriza in napotitev 30 slovenskih vojakov na latvijsko-rusko mejo. Državi tudi zelo različno razumeta vlogo človekovih pravic in medijske svobode. Slovenska stran pa bo verjetno tudi lobirala za kandidaturo Danila Türka za generalnega sekretarja Združenih narodov.
Erjavec je kritikom obiska sicer sporočil, da je bil obisk dogovorjen že pred ukrajinsko krizo.
Putin bo v dar dobil skodlo
Slovensko stališče o naravi obiska bo obveljalo tudi pri poklanjanju daril. Ker to ni uradni obisk, tokrat darila s strani države za ruskega predsednika ne bo, so proočali v oddaji Svet. Mu bo pa društvo Slovenija Rusija podarilo 100 let staro skodlo s strehe Ruske kapelice, eno od skodel, ki so jo tja položili ruski ujetniki, ko so kapelico gradili.
Ni pa še znano, kaj bo ruski predsednik jedel na delovni večerji na Brdu, vsekakor pa bo šlo za kombinacijo značilnih slovenskih jedi, prilagojenih okusu gosta.
Kdo je povabljen?
Slovesnosti ob Ruski kapelici se bo udeležil slovenski in ruski državni vrh, pa tudi visoki predstavniki katoliške in ruske pravoslavne cerkve. Kot je znano, je častni pokrovitelj letošnje slovesnosti predsednik republike Borut Pahor, kot najvišji ruski predstavnik doslej pa bo pod Vršič ob stoletnici kapelice prišel tudi ruski predsednik Vladimir Putin.
Na spominski slovesnosti med drugim pričakujejo premierja Mira Cerarja, predsednika državnega zbora Milana Brgleza, predsednika državnega sveta Mitjo Bervarja in več ministrov. Med njimi so po neuradnih informacijah zunanji minister Karl Erjavec, notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak, gospodarski minister Zdravko Počivalšek in minister za kulturo Tone Peršak. Na slovesnost je vabljenih tudi več poslancev.
Tudi v ruski delegaciji na slovesnosti bo več ministrov. Neuradno naj bi bil med njimi ruski minister za zveze in množične komunikacije Nikolaj Nikiforov ter namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksej Meškov.
Tako kot vsako leto bo pri Ruski kapelici tudi delegacija ruske pravoslavne cerkve. Letos šteje 21 članov, na njenem čelu pa je vodja urada za zunanje zadeve pri moskovskem patriarhatu, metropolit Hilarion. Katoliško cerkev bosta na slovesnosti zastopala ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore in celjski škof Stanislav Lipovšek.
Poleg visokih gostov bodo k Ruski kapelici prišli tudi drugi obiskovalci. Prireditelji jih pričakujejo okoli 2500. Zaradi najstrožjih varnostnih ukrepov spričo udeležbe ruskega predsednika bodo morali v Kranjski Gori vsi skozi varnostni pregled, pri sebi pa bodo morali imeti akreditacijo.
Ekumensko srečanje predstavnikov treh cerkva
Na ekumenskem srečanju v Ljubljani so se danes sešli visoki predstavniki katoliške ter ruske in srbske pravoslavne cerkve. Delegaciji ruske in srbske pravoslavne cerkve je gostil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. Na čelu delegacije ruske pravoslavne cerkve je bil vodja urada za zunanje zadeve pri moskovskem patriarhatu, metropolit Hilarion, delegacijo srbske pravoslavne cerkve pa je vodil zagrebško-ljubljanski metropolit Porfirije Perić. Na srečanju so sprejeli skupno izjavo, katere sporočilo je bilo poslanstvo miru in dialoga med vsemi tremi cerkvami.
KOMENTARJI (538)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.