Včeraj je največja opozicijska stranka Pozitivna Slovenija (PS) poslala zahtevo za sklic izredne seje državnega zbora. Predlagajo naslednjo točko dnevnega reda: "Javnofinančna vzdržnost in stabilnost Republike Slovenije v primežu neodgovorne vladajoče politike".
Stranka je tudi nezadovoljna z izjavami premierja Janeza Janše, zato želi, da ga DZ pozove k državotvorni in odgovorni drži ali pa ga naj, če tega "ni zmožen", poslanci pozovejo k odstopu.
V zahtevi so poslanci PS navedli tudi, da ne pristajajo na način delovanja te vlade in njeno ekonomsko politiko, ki po njihovem mnenju načrtno ruši socialno in pravno državo.
Zapisali so, da javne finance v Sloveniji niso v najboljši kondiciji, toda država redno izpolnjuje svoje obveznosti. Padanje bonitetnih ocen pa, tako v PS, ne gre v prid najemu kreditov z ugodnejšimi obrestnimi merami. Prav zato je po njihovih navedbah pomembno, kakšne signale odgovorni posredujejo tujim finančnim trgom. "Vsaka neprimerna in nespametna izjava nas drago stane. Posebej, če gre iz ust predsednika vlade," so navedli v PS.
V zahtevi za sejo navajajo nekaj Janševih izjav. Tako za sejo DZ predlagajo dva sklepa. Želijo, da DZ besede Janše, izrečene za spletno stran Siol 31. avgusta, oceni kot neodgovorne in škodljive. Nadalje v PS želijo, da poslanci predsednika vlade pozovejo, da pri predstavljanju Slovenije nastopa odgovorno in zadržano ter s položaja, ki ga opravlja, skrbi za pomiritev mednarodne skupnosti in mednarodnih finančnih trgov, če pa tega ni zmožen, naj odstopi.
Oglasili so se tudi iz vlade
Iz kabineta predsednika vlade so poslali sporočilo, v katerem so zapisali, da bo "vlada z veseljem pojasnila poslancem opozicije prave razloge za sedanje stanje v državi in razloge za padanje bonitetnih ocen".
"V Evropi in v svetu je splošno znano, da so ključni razlogi v skrivanju dejanskega stanja v prejšnjem mandatu ter posledično prepozni ali neustrezni reakciji Pahorjeve vlade na krizo. Med razlogi za skrivanje pravega stanja pa je najpomembnejši strah vplivnih posameznikov, ki so že drugič v obdobju iste generacije izropali slovenske banke. Predsednik stranke, ki zahteva izredno sejo, je pri tem izdatno sodeloval in preko podjetij, ki jih obvladuje, v slovenski bančni sistem izvrtal skoraj 200-milijonsko luknjo," so še zapisali v Janševem kabinetu.
Na te očitke se je odzval predsednik PS Zoran Janković, ki pravi, da so predsednika vlade zgolj želeli opozoriti, naj bo v svoji komunikaciji bolj zadržan, saj s svojimi nepremišljenimi izjavami povzroča veliko škodo državi. "Očitno tega sporočila ni razumel," je zapisal Janković.
Ob tem zagotavlja, da je "na razpolago vsem institucijam v tej državi, da preverijo neodgovorne in neresnične izjave predsednika vlade". "Očitno smo predsedniku vlade stopili na rep. Prepričan sem, da bo v preverjanju slabih terjatev našel sebe, posebej pri podjetjih, kot so Istrabenz, Luka Koper, Zvon, Intereuropa, Pivovarna Laško," je v odzivu na očitek Janševega kabineta še zapisal Janković.
Odločitve, ali bo izredna seja, še ni
Predsednik državnega zbora in Državljanske liste Gregor Virant je dejal, da se še ni odločil, ali bo sklical izredno sejo DZ, ki jo zahteva PS. Pojasnjuje, da zahteva "vsebuje določene elemente, za katere je po naši ustavi predvidena interpelacija ali konstruktivna nezaupnica". Sami pa so to vložili "kot neki sklep, da se pozove predsednika vlade k odstopu, in to je treba pravno natančno preučiti", pravi Virant. Zato se bo o tem posvetoval še z zakonodajno-pravno službo DZ in pravnikom Mirom Cerarjem in potem se bo odločil, ali skliče izredno sejo.
Virant je sicer komentiral tudi razloge za sklic seje. Kot je dejal, morajo biti politiki v teh občutljivih časih pri izjavah zelo previdni, saj vsaka njihova izjava "gotovo ima učinek na finančne trge". Sam sicer ni želel špekulirati o razlogih premierja za izjave, je pa dejal, da razloga za črnogledost ni, je pa vse odvisno od "politične pameti". Po njegovem mnenju bi moral tudi premier Janez Janša šefu evroskupine Jeanu-Claudu Junckerju, s katerim se bo kmalu srečal, sporočiti, da je Slovenija sposobna svoje probleme rešiti sama, da točno vemo, kaj narediti in da imamo jasen akcijski načrt.
Virant je tudi zagotovil, da je koalicija trdna, kar se tiče ukrepov za izhod iz krize. Vse stranke po njegovih besedah podpirajo pokojninsko reformo, reformo trga dela, sanacijo bank, reformo sistema upravljanja državnega premoženja in privatizacijo državnega premoženja.
Möderndorfer: Ne napovedujemo interpelacije
Pozitivna Slovenija ne napoveduje interpelacije ali konstruktivne nezaupnice zoper premierja Janeza Janšo, temveč želi le razpravo o realnem stanju, v katerem je Slovenija, je v obrazložitvi zahteve za sklic izredne seje pojasnil vodja poslancev PS Jani Möderndorfer.
Če je država resnično dva meseca pred bankrotom, mora predsednik vlade to pojasniti v državnem zboru in povedati, s katerimi ukrepi bo to preprečil. V primeru, da to ne drži in so bile izjave namenjene političnemu preigravanju in zastraševanju, prav tako v PS pozivajo predsednika vlade k pojasnilu, je povedal Möderndorfer.
V PS so prepričani, da jim predsednik vlade lahko poda jasno poročilo o tem, v kakšnem stanju je država. Po takšni razpravi bodo po njegovih besedah vedeli tudi glede morebitnih interpelacij zoper posamezne ministre. "Opozicija nič ne ve o tem, kar ve predsednik vlade. Mi ne vemo, kje smo," je dejal Möderndorfer. Spomnil je na več nasprotujočih si izjav koalicijskih partnerjev glede stanja v Sloveniji, tudi glede tega, ali bi Slovenija utegnila zaprositi za denarno pomoč. Nič se ne ujema s tem, kar govori predsednik vlade, je še dodal vodja poslancev PS. Ko pa se "oglasi nekdo, ki bi moral biti najbolj kompatibilen s predsednikom vlade, to je minister za finance", po njegovih besedah dobijo spet novo sliko.
Tanko: Treba je strniti vrste
Na zahtevo PS se je odzval vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, ki pravi, da je v tem mandatu treba strniti vrste. "Zato smo ponudili partnerstvo za izhod iz krize," je poudaril.
Opozarja, da so bančni sistem izčrpale tajkunske zgodbe, nepravilnosti znotraj sistema, regulator in politični projekti. "Izjave predsednika vlade so realna ocena stanja," pravi Tanko. Glede na razkritje o slabih terjatev bank bi pričakovali izredno sejo o bančnem sistemu, meni.
"Zahteva za sklic izredne seje je politikantstvo najslabše vrste. Zahteva za izredno sejo ni pot k rešitvi krize, ampak pot za poglobitev krize," komentira Tanko.
Tudi Evropa in bonitetne hiše vedo, da stanje v slovenskem bančnem sistemu ni dobro, je nadaljeval poslanec SDS. A tega po njegovih besedah ne vedo zaradi izjav predsednika vlade, temveč zaradi tega, ker je Slovenija transparentna na evropskem in mednarodnem trgu. Spomnil je, da mora Banka Slovenije poročati Evropski centralni banki, stanje pa da po profesionalnih dolžnostih spremljajo tudi bonitetne hiše.
Tako se Tanku nekatere Janševe izjave glede stanja v državi zdijo realen odraz položaja države, na poslabšanje bonitetnih ocen "pa niti vplivati ne morejo".
Žerjav o zahtevi PS
"Državni zbor je hram demokracije, tam je prostor za pogovor in kresanje mnenj," je glede izredne seje, ki so jo zahtevali v PS in na kateri bi poslanci obravnavali javnofinančno vzdržnost in stabilnost Slovenije ter izjave premierja Janše v zvezi s tem, povedal predsednik SLS Radovan Žerjav.
Na vprašanje, kako sicer ocenjuje Janševe izjave glede javnofinančne stabilnosti države, je Žerjav odvrnil, da se sam ukvarja zlasti s tem, kako najti rešitev, da bi Slovenija zadržala ekonomsko suverenost. To pa bo mogoče le, če bo dovolj politične modrosti, je poudaril. Največjo odgovornost za iskanje dogovora sicer Žerjav pripisuje največjim strankam. Manjše stranke namreč v tem trenutku po njegovih besedah niso problem za dogovor oziroma so praviloma tiste, ki spodbujajo dialog, je povedal predsednik SLS.
Novakova: O stanju v Sloveniji bi bilo na mestu razpravljati na zaprti seji DZ
Izredna seja DZ bi bila na mestu, če bi bila zaprta za javnost in bi se DZ lahko dejansko seznanil s položajem v Sloveniji, ob zahtevi PS za izredno sejo meni predsednica NSi Ljudmila Novak. Poudarja pomen ukrepov in ocenjuje, da predsednik PS Zoran Janković ve, da je situacija resna, vendar "vedno znova išče izgovore, zakaj nečesa ne bi naredili". Na zaprti seji DZ se po mnenju Novakove lahko odkrito govori o vseh stvareh, tudi tistih, ki niso za javnost najprimernejše, o celotni javnofinančni situaciji. Ta je po ocenah Novakove slaba, vendar "imamo še vedno čas, da to izboljšamo".
Če politika ne bo našla soglasja, vključujoč opozicijo, pa se bo stanje slabšalo, je opozorila. Za zdaj po besedah Novakove denarna pomoč Sloveniji ni potrebna in tudi ne bo, če bodo sprejeli potrebne ukrepe. Če pa jih ne bodo, nas lahko po njenih ocenah doleti tudi to.
Novakova je spomnila, da nas na resnost situacije v Sloveniji ves čas opozarjajo tudi mednarodne organizacije. "Sedaj je treba le, da še verjamemo v to, da je resna in začnemo ukrepati, tako da pomagamo situacijo izboljšati, " je dejala. Žal pa po njenih ocenah pri tem ravno Pozitivna Slovenija ni konstruktivna oz. "vedno najde razloge, zakaj se nekaj ne bi naredilo". Pri tem je spomnila na nesoglasje ob nameri zapisa fiskalnega pravila v ustavo. Predsednica NSi to obžaluje in ocenjuje, da je prav tako ravnanje opozicije, ki "vedno najde nove izgovore, zakaj se nekaj ne bi zgodilo, pripomoglo k takemu mnenju finančnih ustanov".
To po njenem mnenju namreč škoduje mednarodnemu ugledu Slovenije in poslabšuje bonitetne ocene. Prav tako je spomnila, da so se bonitetne ocene Slovenije poslabšale še pred izjavo predsednika vlade, v kateri je omenil morebitno potrebo po denarni pomoči Sloveniji, če ne bi izvedla potrebnih ukrepov. Zdaj gre po mnenju predsednice NSi le za "slab izgovor, da opozicija spet ne bi bila nič kriva".
Novakova je še prepričana, da je potrebna večja enotnost politike. Ob tem zagotavlja, da koalicija pripravlja ustrezne ukrepe in jih bo tudi sprejela, saj je v tem enotna.
Erjavec je za izredno sejo
Predsednik DeSUS Karl Erjavec v zahtevi Pozitivne Slovenije za sklic izredne seje DZ glede realnega stanja Slovenije ne vidi nič slabega. Po njegovem mnenju bi bilo namreč koristno, da se v DZ o tem opravi javna razprava, saj da morajo državljani izvedeti, v kakšnem položaju je Slovenija in kaj je treba narediti.
S takšne seje bi moral biti, tako Erjavec, neposreden TV prenos. To je namreč po njegovem mnenju priložnost za to, da si bodo ljudje lahko ustvarili mnenje, kaj bi bilo najboljše za Slovenijo v tem trenutku.
KOMENTARJI (2758)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.