V državnem zboru se trenutno ukvarjajo s tem, kakšen bo status poslanca Prijatelja, medtem ko bo v priporu. Ali bo prejel poslansko plačo in vse dodatke, ki sodijo zraven? Po zakonu o delovnih razmerjih mu to sicer ne bi pripadalo, a poslanske plače določa zakon o poslancih, v katerem pa o tem nič ne piše.
Uglešičeva je povedala, da zadevo še proučujejo in da bodo sporočili, ko prejmejo odgovore pristojnih služb (vprašanje so naslovili na ministrstvo za delo, ki je pristojno za razlaganje zakonodaje s tega področja in na ministrstvo za javno upravo). Z ministrstva za javno upravo pa so že sporočili, da bo odgovore na to podalo ministrstvo za delo, saj oni niso pristojni za tolmačenje delovne zakonodaje. V zakon, ki ureja javne uslužbence, pa ni zapisana nobena določba, ki bi urejela tudi to vprašanje.
Prjateljeva zadnja bruto plača je sicer brez dodatkov znašala nekaj manj kot 4000 evrov bruto.
Pritožba na sklep o priporu Prijatelja že vložena
Odvetnik poslanca SNS Srečka Prijatelja Silvan Jakin je potrdil, da je v torek vložil pritožbo na sklep o priporu Prijatelja. Zoper poslanca je preiskovalni sodnik Okrožnega sodišča v Kopru odredil enomesečni pripor, ki ga lahko podaljšajo do šestih mesecev. Za dalj časa trajajoči pripor pa bi morala biti vložena obtožba. Pripor je sodnik odredil zaradi ponovitvene nevarnosti in nevarnosti vplivanja na priče.
O pritožbi mora zunajsodni senat sodišča odločati v 48 urah, v primeru negativne odločitve pa je mogoča pritožba še na višje sodišče. Prijatelj je sicer osumljen kaznivih dejanj izsiljevanja ter nedovoljene proizvodnje in prometa orožja ali eksplozivov.
Koalicijske poslanske skupine predlagajo razrešitev Prijatelja z mesta člana Komisije po zakonu o preprečevanju korupcije
Koalicijski poslanci (Zares, LDS, SD, DeSUS) so predsedniku državnega zbora predlagali zamenjavo oziroma razrešitev Prijatelja s funkcije člana komisije državnega zbora po zakonu o preprečevanju korupcije. Kot pravijo, se zavedajo, da je v Sloveniji z ustavo zagotovljena domneva nedolžnosti, dokler krivda ni ugotovljena s pravnomočno sodbo. Kljub temu pa menijo, da prijatelj v tem trenutku oziroma do dokončanja postopkov, ki jih vodi policija in tožilstvo, ne more sodelovati pri delu omenjene komisije. Kot pravijo, bi njegovo nadaljnje sodelovanje v Komisiji lahko zmanjšalo ugled državnega zbora in poslanski funkciji.
Prijatelja so prvič pridržali 9. marca v okviru obsežne policijske akcije. Neuradno naj bi Prijatelja prijeli ravno takrat, ko naj bi prejel 323.000 evrov od poslovneža Marjana Mikuža. Šlo naj bi za posle, povezane s prodajo zemljišča za logistični center Luke Koper, s čimer naj bi družbo oškodovali za 3,8 milijona evrov.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.