Da bi zakrpali luknjo v mestni blagajni, naj bi v privarčevali za 6 milijard in 775 milijonov tolarjev. Po rebalansu bi bil tako proračun manjši za skoraj enajst odstotkov in pol. S tem naj bi bil proračun uravnotežen, in po zagotovilih županje, delovanje mesta popolnoma normalno.
Županja zavrnila trditve o 'izrednih razmerah'
Županja Danica Simšič je ob tem poudarila, da so rebalansi "nekaj povsem normalnega" in da so tudi razmere v mestu povsem normalne, čeprav ne ravno preproste. Zanikala je še trditve opozicije, da je občina "v izrednih razmerah", ter zavrnila njihove pozive k predčasnim volitvam in "vladi narodne enotnosti". "Mesto tudi nima nikakršne proračunske luknje v višini 9, 13, 16 ali celo 17 milijard tolarjev, o katerih zavajajoče govorijo nekateri," je dejala. V skladu z obstoječo zakonodajo ima namreč občina trenutno 7,71 milijarde tolarjev dolgoročnih kreditov, ki jih tekoče odplačuje, je ob tem še dodala ljubljanska županja.
Nekateri projekti bodo zamaknjeni
Kot je ob tem pojasnil podžupan Miloš Pavlica, bodo zaradi rebalansa letošnjega proračuna nekateri projekti časovno zamaknjeni, med njimi na primer adaptacija Zdravstvenega doma Bežigrad. Podžupan Slavko Slak je k seznamu projektov, ki bodo zaradi rebalansa zamaknjeni, dodal še drugo fazo obnove OŠ Polje in OŠ Sostro ter knjižnice Otona Župančiča.
Če občina ne bi izvedla rebalansa proračuna, bi lahko zašla v likvidnostne težave, je ob koncu še pojasnil podžupan Igor Omerza. Zato so morali uravnotežiti proračun z zmanjšanjem odhodkov. To je pomembno za začetek takšnega proračunskega planiranja, da se občina ne bi mogla več znajti v podobni situaciji.