O izvajanju prikritih preiskovalnih ukrepov policije v preiskavi poslancev Zmaga Jelinčiča in Srečka Prijatelja ter ministra Milana Pogačnika je za zaprtimi vrati razpravljala komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Seja je bila kmalu po začetku prekinjena. "Sklenjeno je bilo le, da policija v konkretni zadevi zaradi vpletenosti poslanca in obenem tudi člana komisije Zmaga Jelinčiča Plemenitega začasno ne bo dajala informacij," so sporočili člani komisije Dušan Kumer (PS SD), Franci Kek (PS Zares) in Anton Urh (PS DeSUS). So pa začudeni nad izjavami predsednika komisije Zvonka Černača.
Goršek predlagal začasni odlog
Kot je po prekinjeni seji komisije povedal njen predsednik Černač, je parlamentarni nadzor začasno zadržala policija. Začasni odlog parlamentarnega nadzora je predlagal direktor policije Janko Goršek, ki vladi predlaga, da naj poslancem v tem primeru onemogoči nadzor nad delom policije. "Komisijo smo seznanili, da smo vladi predlagali, da začasno odloži kakršno koli izvedbo nadzora ter tudi ustno seznanjanje policije o konkretni zadevi. Eden izmed članov komisije ima namreč status osumljenca, zato po našem prepričanju obstajajo tehtni razlogi, da bi kakršno koli posredovanje konkretnih podatkov lahko oviralo nadaljnje izvajanje konkretnega postopka," pojasnjuje Goršek in dodaja, da ima Jelinčič kot član komisije možnost, da se s podatki kriminalistične preiskave seznani, kar ne bi bilo prav. Goršek je tudi razložil, da si policija želi tvornega sodelovanja s komisijo in se ne izogiba parlamentarnemu nadzoru.
Vlada je predlog direktorja policije sprejela, je na tiskovni konferenci vlade dejala ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Za Černača je dejala, da je primer spolitiziral do skrajnosti. Če ne bo šlo drugače, se bodo za pomoč obrnili tudi na evropske inštitucije, je še dodala ministrica.
Černač svari pred policijsko državo
Černač je namreč dejal, da ne dvomi, da bo vlada predlog policije sprejela. Ta poteza ga je presenetila, saj se bo na ta način poglobil dvom v profesionalnost policije. "Slovenija je na točki, ko lahko začne spreminjati 2. člen ustave, ki govori o tem, da je Slovenija pravna in socialna država v dikcijo, da je policijska država," je dejal. Dvom bo po njegovih besedah iz dneva v dan večji glede na to, da pomemben del represivnih aparatov "obvladuje ena politična stranka".
Černač je nad potezo policije ogorčen, saj komisija od policije ni zahtevala podrobnosti o preiskavi, pač pa je želela zgolj razčistiti dvome, ki so se v zvezi z zadevo pojavili v javnosti. Informacije, ki jih imajo, pa govorijo o tem, da se je celotna preiskava začela na podlag ovadbe nekoga, ki je bil pred tem že kazensko ovaden, da je ta pristal na sodelovanje s policijo in da je v zgodbo vpletena tudi hčerka te osebe. Tu je Černač govoril o lastniku podjetja Premik-net Marjanu Mikužu, ki ga je po navedbah policije izsiljeval poslanec Prijatelj, in njegovi hčerki Lari Mikuž.
Kot je še poudaril Černač, so bili v okviru preiskave uporabljeni zelo težki ukrepi. Ena od odredb je bila po njegovih besedah celo nezakonita, ker je govorila o hišni preiskavi v nočnem času. Če v tej preiskavi doslej ni ustreznih dokazov, potem jih po besedah predsednika komisije "tudi v bodoče ne bo mogoče roditi".
Jelinčič se je prostovoljno umaknil
Jelinčič se je kot podpredsednik Černačeve komisije seje lahko nemoteno udeležil, a se je na začetku seje kar sam izločil, da ne bi vplival oziroma omajal dela komisije. Jelinčič je prepričan, da početje Gorška kaže na to, "da smo doživeli policijski državni udar". To, da je direktor policije prepovedal delo državnozborski komisiji, je po njegovih besedah nekaj, kar je nedopovedljivo kjer koli v demokratičnih državah in se je morda dogajalo "do 2. svetovne vojne v nacistični Nemčiji".
"Ne živimo v demokratični družbi, pač pa v policijski državi," opozarja Jelinčič in dodaja, da bo o tem "zločinu nad demokracijo" treba obvestiti vsa veleposlaništva v Sloveniji in tudi mednarodne organizacije. Predsednik SNS je sicer sejo že v začetku zapustil, kot je pojasnil, zato, da ne bi oviral dela komisije. Kljub temu pa je Goršek zahteval prekinitev dela komisije, kar "točno kaže, da imajo na glavi ogromno masla," je še poudaril Jelinčič.
Na seji tudi o tajnih ukrepih v prostorih DZ
Na seji naj bi razpravljali tudi o domnevnem izvajanju tajnega policijskega delovanja s sodelovanjem civilne osebe. Predsednik SNS je namreč ob robu zahteve za protislušni pregled dejal, da je zadeva zagotovo povezana s podsekretarko poslanske skupine SNS Laro Mikuž, sicer hčerko Marjana Mikuža, ki ga je po navedbah policije izsiljeval poslanec SNS Prijatelj. V torek je Jelinčič dejal, da so glede Mikuževe na kadrovsko službo DZ naslovili zahtevo, da se prekine delovno razmerje z omenjeno in poslansko skupino SNS. "Kje je zdaj, ne vem. Še pred aretacijami je šla kakor na dopust na Bali. Tako se je izognila vsemu. Od takrat pa je več nismo videli," razloži Jelinčič.
Ker je Jelinčič sumil, da so se prisluhi izvajali tudi v prostorih njihove poslanske skupine, je 16. marca zahteval protislušni pregled prostorov. Policija je pregled opravila v petek zvečer, v torek pa sporočila, da prisluškovalnih naprav niso našli.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.