33 glasov za nezaupnico predsednici Aleksandri Pivec, 19 proti. Tako je odločil svet stranke DeSUS. Čeprav so razširili dnevni red in bi lahko danes glasovali tudi o razrešitvi Pivčeve, pa tega glasovanja na koncu ni bilo. Končne rešitve bodo tako sprejemali šele na nadaljevanju seje, ki bo 9. septembra, do takrat namreč želijo še "marsikaj razjasniti" – predvsem pravne vidike glasovanja o razrešitvi Pivčeve. "Bomo pa to zadevo razrešili," je po koncu današnje seje dejal vodja poslancev Franc Jurša. Poslanci, ki so napovedali, da bodo šli, če Pivčeva ostane na svojem mestu, "po svoje", po besedah Jurše za zdaj ostajajo, kjer so – torej v poslanski skupini stranke.
"Pričakovala sem vse mogoče scenarije glede na dogajanje v zadnjih tednih, saj so bili veliki medijski pritiski, na katere je občutljivo tudi članstvo. Tako da presenečena nisem," je po koncu seje dejala Pivčeva. Pristojna komisija bo zdaj preverila, kako je s pravnimi vidiki z glasovanjem sveta o nezaupnici – ali svet to pristojnost ima, sta po seji dejala tako Pivčeva kot predsednik sveta stranke Tomaž Gantar, ki je bil glasen zagovornik glasovanja o razrešitvi, a je na koncu sam predlagal, da še pred tem korakom, ki bi lahko usodno vplival na stranko, svoje delo opravijo pravniki.
Pivčeva se sicer zavzema, da se stranka čim prej odpravi na kongres, kjer bi dobila novo vodstvo. "V tem času pa želim, da ostanemo mirni, dostojanstveni, da se ne odhaja iz stranke," je še dodala Pivčeva. Prav tako je dejala, da bo, če bo komisija odločila, da je glasovanje o razrešitvi na svetu legitimno, to odločitev sprejela. V vmesnem času pa sama ne namerava odstopiti.
Današnjo nezaupnico sicer razume "kot znak", vseeno pa želi, da novo vodstvo "izbere skupina, ki jo je izbrala" – torej kongres.
Zdaj bodo torej na delu pravni strokovnjaki, njihovo odločitev pa "bo treba spoštovati", je še dodala Pivčeva, ki se še ni odločila, ali bo na kongresu znova kandidirala ali ne. Nad današnjo sejo pa "ni razočarana", je dejala in dodala, da je bila današnja seja "izpeljana korektno".
Pivčeva je že večkrat povedala, da namerava ostati v politiki, saj meni, da tudi kot ministrica dela dobro, je pa dejala, da za zdaj o ustanavljanju nove stranke ne razmišlja.
Mnenja članov sveta so bila tako ob prihodu na sejo kot ob odhodu deljena, ocenili pa so, da dogajanje stranki ne koristi.
Kot je znano, so poslanci DeSUS po številnih očitkih zaradi plačil ob gostovanjih po Sloveniji predsednico stranke Aleksandro Pivec pozvali k odstopu, v nasprotnem primeru pa svetu stranke predlagali, da ji izreče nezaupnico.
Medtem ko so nekateri prepričani, da lahko predsednico razreši le kongres, drugi v statutu vidijo podlago, da svet odloča o razrešitvah in imenovanjih in da sprejema tudi odločitve v primerih nejasnosti razumevanja določb statuta.
Politična konkurenca, medtem ko v stranki DeSUS vre, ne počiva. Alenka Bratušek je na Twitterju zapisala, da bi njena stranka pozdravila vse, ki so se pripravljeni boriti za upokojence.
KOMENTARJI (1697)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.