Kljub njenemu odstopu z vrha DeSUS se je Aleksandra Pivec danes udeležila koalicijskega srečanja po seji vlade. In če so v stranki DeSUS mislili, da so se Pivčeve znebili, se danes bojijo, da so se zmotili. Kot da se ne bi zgodilo nič, naj bi Pivčeva, ki formalno več ne zastopa stranke, zjutraj pred sejo vlade sedela z Janezom Janšo, so poročali v oddaji 24UR. Med sejo vlade pa premier niti z besedo ni omenil pomembne zamenjave na vrhu najmanjše koalicijske stranke.
"Ničesar, ničesar, sej pravim da nismo imeli nobenega pogovora na to temo," je na vprašanje, kaj je o novih razmerah v vodstvu DeSUS dejal predsednik vlade, odgovoril Tomaž Gantar. Udeležba Pivčeve na današnjem koalicijskem srečanju pa po besedah Gantarja ni vprašanje zanj. Tudi glede njenega ministrskega položaja se bo odločil Janša, je ponovil Gantar.
S Pivčevo si v sredinih izjavah nista bila povsem enotna glede pooblastil, ki jih ima začasni zastopnik stranke, zlasti za sodelovanje v koalicijskih usklajevanjih in glede mesta podpredsednika vlade. V skladu z zakonom o vladi sicer funkcijo podpredsednika vlade opravlja eden ali več ministrov, ki jih na predlog predsednika vlade imenuje vlada. Doslej so bili vsi trije podpredsedniki Janševe vlade predsedniki koalicijskih strank.
Jezni odzivi
Na potezi je tako še vedno Janez Janša, ki pa tudi na naša vprašanja po spremembi vrha v DeSUS ne odgovarja. Kot so še poročali v oddaji 24UR, naj bi se Pivčeva danes poslovila od treh prvakov strank, a so poslanci vseeno nezadovoljni. To nam je naredila prvič, zadnjič in nikoli več, pravijo.
Zato Janšo naprošajo za čimprejšnji sestanek, kjer mu bodo predočili še, da je več nočejo niti za ministrico. Če je ne bo zamenjal ali pozval k odstopu, pa da lahko pozabi na njihove glasove pri interpelaciji notranjega ministra Aleša Hojsa, pri rebalansu proračuna, v skrajnem primeru so pripravljeni izstopiti iz koalicije. Del članov sveta pa bo medtem naredil vse, da bi Pivčevo v skladu z 8. členom statuta in še pred kongresom kar izključili iz stranke zaradi domnevno finančnega oškodovanja Desusa v višini blizu 20.000 evrov.
Kot smo poročali že pred tedni, Pivčevi namreč očitajo, da je mimo statuta in organov stranke spomladi zaposlila takrat generalno sekretarko Nino Stankovič, po odpovedi pa ji je izplačala še trimesečno odpravnino.
Spomnimo
Po dlje časa trajajočih nemirih znotraj koalicijske stranke DeSUS je včeraj ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec odstopila z mesta predsednice. Svet stranke je potem za začasnega zastopnika izbral Tomaža Gantarja, ki je odstopil z mesta predsednika sveta stranke, saj noben od podpredsednikov (Anita Manfreda, Jelka Kolmanič in Anton Balažek) ni dobil zadostne podpore.
Do kongresa bo svet DeSUS vodil Anton Urh. Na mestu generalnega sekretarja stranke bo Damjana Stanonika zamenjala Lidija Štruc, ki je ta položaj nekaj časa opravljala že v mandatu dolgoletnega predsednika DeSUS Karla Erjavca.
Izredni kongres DeSUS bo v prvi polovici novembra. Pivčeva je napovedala, da bo na predčasnem kongresu še enkrat kandidirala, ker čuti dovolj podpore na terenu. Po njenih besedah je po pogovorih s kar nekaj občinskimi odbori ugotovila, da so razmere precej drugačne, kot se kaže na organih stranke. Kot je še dejala, ne razmišlja o tem, da bi ob porazu na kongresu prestopila v drugo stranko. Gantar še ne ve, ali bo na kongresu kandidiral za predsednika.
KOMENTARJI (988)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.