V dveh letih poskusnega obdobja paralizator tako še ni bil uporabljen. Amnesty International Slovenije (AIS) je ob tem opozorila, da se nadaljuje netransparentno delovanje ministrstva za notranje zadeve, saj to o izteku podaljšanega poizkusnega obdobja ni obvestilo javnosti. "Upamo, da molk MNZ pomeni, da se paralizator v policijo ne bo uvedel, in da so bili naši pomisleki nazadnje le upoštevani," so sporočili.

Po mnenju AIS je paralizator sporen z vidika prepovedi mučenja ter poseganja v osebno integriteto posameznikov, na kar opozarjajo tudi zaključne ugotovitve odbora ZN proti mučenju. AIS opozarja tudi na neskladja glede ureditve poskusne uporabe v slovenskem pravnem redu, saj bi bilo za zakonito preizkušanje in uvedbo po njihovem mnenju treba spremeniti zakon o policiji.
Edina alternativa strelnemu orožju?

Električni paralizator naj bi sicer uporabljala samo specialna enota Generalne policijske uprave, ki bi bila za omenjeno orožje primerno usposobljena, sposobnost varnega rokovanja z njim pa bi morali policisti dokazati vsako leto. Konec leta 2005, ko je posebna delovna skupina objavila končno poročilo za uvedbo električnega paralizatorja, je v njem zapisala, da bi bila njegova funkcija predvsem obramba policistov. Ti naj bi se namreč vse pogosteje soočali z osebami, ki so pod vplivom alkohola drog ali, kot so navedli, v „nepojasnjenem psihičnem stanju“. Ker naj ljudje v takšnem stanju ne bi čutili bolečine, so bili na policiji prepričani, da potrebujejo nova prisilna sredstva, med katerimi se jim je zdel paralizator povsem primeren in pravzaprav „edina alternativa strelnemu orožju“. Na podlagi podatkov, ki jih je skupina zbrala, so zapisali, da ni nobene vzročne povezave med izpostavljanju električnemu paralizatorju in smrti, ter da gre za prisilno sredstvo, ki povzroči najmanj poškodb, čeprav AIS piše, da primeri iz ZDA temu nasprotujejo.
50 kilovatov v telo
Paralizator je orožje, ki deluje na razdalji do šestih metrov. Iz njega uporabnik izstreli dve elektrodi v obliki puščic, ki se zarijeta v kožo do 0,7 centimetrov, odvisno od debeline oblačil. Preko puščic se tako v telo spusti tok z napetostjo 50 kilovoltov, kar povzroči močan mišični krč, ki v trenutku zajame celo telo. Oseba zato nekaj sekund ni sposobna nobenega nadzorovanega gibanja in se zgrudi na tla. Ob tem naj bi bila celo možna amnezija, pogosteje pa so dodatne poškodbe ob padcu žrtve.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.