Slovenija

Pahor: Priča smo predvečeru morebitne nove krize

Ljubljana, 30. 06. 2011 17.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Premier Borut Pahor je po seji vlade napovedal, da si bo prizadeval za dogovor glede modernizacije javnega sektorja, opozoril pa je tudi na nujnost konsolidacije javnih financ, za katero bi bila ključna pokojninska reforma.

Premier Borut Pahor je pojasnil svojo odločitev, da po odhodu Zaresa iz koalicije ne predlaga v imenovanje novih ministrov. Kot je dejal, ima ta hip pomembnejša opravila, da bi tako sebe kot druge zaposloval z razpravo, ali so imena, ki bi jih predlagal, najboljša. Drugi razlog pa je po njegovem, da ima sedaj dobro utečeno ekipo, ki se med seboj "personalno in konceptualno dobro pozna", zato si lahko privošči, da v zakonitem roku 90 dni predstojnike ministrstev nadomesti z drugimi ministri, ki so že v vladi.

Današnja seja vlade je bila prva po odstopu ministric Zares.
Današnja seja vlade je bila prva po odstopu ministric Zares. FOTO: Reuters

Vlada je danes sicer že spremenila odlok o ustanovitvi in delovnih področjih službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko tako, da dopušča, da bo to vladno službo v prihodnje lahko vodil državni sekretar ali direktor, in ne nujno minister brez resorja.

Ni se mogoče strinjati z izjavo kabineta predsednika vlade, da glede na primerno prerazporeditev odgovornosti in nalog vlada ne bo nič manj operativna. Vlada resda ne bo nič manj operativna na svojih sejah, bodo pa zaradi subjektivnih in objektivnih razlogov manj operativna ministrstva. Nadomestni ministri in njihovi državni sekretarji fizično ne zmorejo hkratnega sedenja na dveh stolih na dveh lokacijah, da o hkratnem opravljanju različnih upravnih nalog na različnih upravnih področjih niti ne govorimo. Stranka Zares

Manjša vlada

V treh mesecih se želijo po njegovih besedah med drugim posvetiti tudi rebalansu državnega proračuna, pri čemer je Pahor dejal, da odločitev o morebitni vezavi zaupnice vladi na rebalans še ni sprejeta. Po tem obdobju pa se bo po premierovih besedah videlo tudi, ali se Slovenija lahko navadi na manjšo vlado. Ta bo sedaj 14-članska, po Pahorjevem mnenju pa bi lahko imela celo manjše število ministrov in ministric.

Kdaj odpuščanja v javni upravi?

Da sam prevzame vodenje javne uprave, se je odločil, ker se mu zdi, da prehajamo v "sklepni del modernizacije", ki ji je v veliki meri dala pečat ministrica v odhodu Irma Pavlinič Krebs, za kar se ji je Pahor zahvalil. Ta modernizacija naj bi po njegovih besedah na koncu pripeljala do zmanjšanja števila zaposlenih v javni upravi, kar bi pomenilo fleksibilizacijo javne uprave z vidika trga dela.

Predstojniki bi tako lahko imeli odgovornost, da odslovijo tiste, ki ne delajo, pri tem pa bi bilo treba onemogočiti šikaniranje zaposlenih iz osebnih ali političnih razlogov. S tem bi, je dodal premier, prekinili z "dolgoročno popolnoma nemogočo" prakso, da se število zaposlenih zmanjšuje le za tiste, ki gredo v pokoj. To pomeni, da se javna uprava stara, da vanjo ne prihaja novo znanje in da obstaja sistem, ki enako nagrajuje pridne in tiste, ki to niso.

"Moja izkušnja mi pravi, da je lahko slovenska javna uprava manjša" in da se da z manj zaposlenimi ob isti masi plač doseči večje učinke, ker so ljudje bolj motivirani, je dejal premier. Želi si, da bi v času, ko bo vodil ta resor, s sindikati prišli do dogovora glede takšne rešitve.

Pahor je še napovedal, da bo kot predstojnik ministrstva za javno upravo pogledal, ali obstaja alternativa obstoječemu enotnemu plačnemu sistemu, ker ima vgrajene nevarnosti za njegovo dolgoročno vzdržnost. A kot je dodal, ga ne bo spreminjal, dokler ne bo natančno vedel, da ima v rokah boljši sistem.

''Nujnost konsolidacije javnih financ''

Pahor ob semaforju
Pahor ob semaforju FOTO: Blaž Garbajs

Vlada bo za zagotavljanje javnofinančne stabilnosti sprejela rebalans državnega proračuna, ki mora biti realen, in vse potrebne spremljevalne ukrepe. "Mislim, da Slovenija ne bo zdrsnila na nevarno stran. Zaradi padca pokojninske reforme bo sicer ostala v slabšem položaju, a še vedno na varni strani," je prepričan predsednik vlade.

Pokojninska reforma naj bi potem, ko je Pahor o njenem padcu na referendumu prejšnji teden na vrhu EU seznanil tudi evropske kolege, znova prišla pred socialne partnerje. Predsednik vlade jim bo namreč predlagal, da na prvem sestanku prihodnji teden nadaljujejo z usklajevanjem.

Pahor je opozoril, da smo priča predvečeru morebitne nove finančne in posledično gospodarske krize. Nekateri kazalci v mednarodni skupnosti kažejo na to, da svet po recesiji ni odpravil ključnih razlogov za krizo, temveč je le kozmetično popravil nekaj očitnih napak, hkrati pa ostal pri istih mehanizmih.

"Kazalci iz konca leta 2007 in pomladi 2008 so bili v ameriški finančni industriji točno taki, kot jih lahko zdaj opazujemo v evropski finančni industriji, pri čemer imamo v ZDA opravka z eno fiskalno politiko, v Evropi pa imamo skupno valuto in različne fiskalne politike. Danes je vsem jasno, da politike evra ni mogoče voditi s 17 različnimi fiskalnimi in davčnimi politikami," je opozoril Pahor in dodal, da je finančna kriza zato politična kriza.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (88)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

JanezNovakJohn
01. 07. 2011 13.39
Primer delo revije izkazuje da uničevanje in izčpavanje dobrih firm je še vedno nacionalni šport tranzicijskih tajkunov. Pahor pa nič !
JanezNovakJohn
01. 07. 2011 13.37
Žal mi je, ker sem ga volil. Čeprav misli da je nenadomestljiv, bi kdo drug vlekel bolj inovativne poteze, zlasti pa ne bi prenašal klientalizma. Pred 65. leti je Japonska vsem firmam, ki so na novo zaposlovale in izkazovale rast dodane vrednosti , adekvatno zmanjševala davke in prispevke do take mere da je postala najhitreje rastoča gospodarska sila na svetu. Takole za primer.
Puppupapa
01. 07. 2011 13.20
iz te krize nas nihče ne more potegnt in niti ni nobenmu to v interesu... vlekli bojo reforme, cuzali narod dokler se da... sledi kolaps sistema...
Danijel Fric
01. 07. 2011 12.28
Če kdo misli da je Pahar pravi naslov, da nas kdaj potegne iz krize se močno moti. Pri njegovi vladavini sploh ni debat o tajkunstvu in barabiji, ki se dogaja okoli nas, ampak po glavi mu skačejo samo neke brezvezne reforme. Če misli da smo državljani res tako butasti se je zelo zmotil ali pa s tem kaže svoj IQ. To kar je največji problem Slovenije bi mu znal razložiti vsak kmet...........
Maxatnes 1
01. 07. 2011 12.12
Vance01.07.2011, 09:508 , podpišem min podčrtram vse, kar ste napisali. Pri vsem tem pa nas ima premier skupaj s svojimi kolaboranti (zlasti Kresalovo - še posebna zgodba!) očitno še vedno in vztrajno za retardirano množico topoglavih podložnikov. Pa vendar - je mogoče, da je končno zapihal tak veter, ki je (pre)očino nam namenjen pesek zanesel naravnost njim samim v oči in jih popolnoma oslepil? Sindrom izgubljenega stika z realnostjo?! Neozdravljiva, fatalno razširejna infekscijska bolezen bolezen vladnih krogov.
Tonček Balonček
01. 07. 2011 11.59
Kaorkoli obrnete je ta družba v 20 letih svobode popolnoma zbolela, kronično! Pa zaradi rdečih, črnih itd., teh je bilo vedno dovolj, kjerkoli je bil kak denar. Kolikor vem, je vodja službe za delovanje mestnega sveta občine Maribor Aleš Škof storil samomor. Ustrelil v dupleški gramoznici. Aleš Škof je veljal za desno roko in najožjega sodelavca župana Franca Kanglerja. Policijske preiskave naj bi ga precej načele, prav tako menda pritiski županovih ljudi, ker naj bi "preveč poveda". Aleš Škof je bil sicer znan kot marljiv, priden, pošten uradnik, in velikokrat je znal povedati, da mu je župan Kangler "dal precej, zato bi zanj storil marsikaj. Kje je Cvikel, da bi bil spet kriv kak komunajzar?
Huey
01. 07. 2011 11.49
Kakorkoli obrnete, naša skorumpirana, prenapolnjena in neučinkovita javna uprava je sama sebi namen in RAKRANA SLOVENSKE DRUŽBE! Točno tolk velika kot tajkunarska mafia, alpa še večja!
nibo
01. 07. 2011 11.07
Ne vem očitno je Pahor barvno slep in ne razloči barv
nibo
01. 07. 2011 11.06
Daj že odstopite, ker vas mamo polhno kapo, za vašimi kret... zakoni in ropanjem ljudi. Zadnje čase samo poslušam kje povsod mi boste denar pobrali.
24kurv
01. 07. 2011 11.05
kriza je samo v pahorjevi glavi.iz te krize nebo nikoli pobegnil
ognjenorezilo
01. 07. 2011 10.55
ajaa.. pa še to, pahore je gledal Inside Job, dokumentarec na youtube in sedaj pozna vse skrivnosti virtualnega finanšnega špekulantstva... sedaj gre zares
ognjenorezilo
01. 07. 2011 10.54
toooo javna uprava si zasluži takega šefa.. pahore.. goooo ! !!! !!! mi smo s tabo
SEBASTI
01. 07. 2011 10.46
"Moja izkušnja mi pravi, da je lahko slovenska javna uprava manjša" Ja zato se je pa v njegovem mandatu zaposlilo v JU nekaj tisoč ljudi... Tisti, ki ga še posluša in mu verjame je resno motena oseba.
tony_abcde@yahoo.com
01. 07. 2011 10.14
Ravno zaradi tega se ne sprejme racionalnih odločitev v korist Slovenije ampak gre za politično matematiko v korist prijateljem tako imenovanim pijavkam, ki so se prisesale na vse sisteme in podsisteme, ki so se praktično sesuli pod težo rejenih nenasitnih pijavk in ne delujejo. Vse skupaj je prepleteno in namazano s koruptivnimi dejanji mrež tako imenovane "elite" za katere nekateri pravijo, da pri nas ne obstajajo in nas vztrajno prepričujejo, da so to samo naključja. Ni kaj, Slovenija je dežela naključij. Če potegnemo pod črto so samo možne naslednje opcije, predsednik vlade ni sposoben in je samo preračunljiv zase ali pa ga močno držijo za "jajca" tako imenovani "morski psi" katerim slepo zaupa in plavajo preblizu njega, da ne more nič konkretnega narediti.
tony_abcde@yahoo.com
01. 07. 2011 10.14
Že zdavnaj bi morali reorganizirati, optimizirati in avtomatizirati procese v javni upravi ter posledično zmanjšati število zaposlenih! Tako pa javna uprava pridno iz leta v leto raste kot gigantski parazit in se nekontrolirano zažira v gospodarstvo in to celo v kriznih časih. Seveda je v ospredju predvsem politično, sebično in preračunljivo razmišljanje kako naj zmanjšamo število zaposlenih v javni upravi saj to so vendar moji volivci, moji glasovi, glasovi za prijatelje, ki jim bodo omogočili črpanje denarja itd. Potem so pa tu še priviligrana prijateljska javna naročila po možnosti z nabiralniki v tujini kjer se legalno prečrpa na desetine ali celo stotine miljonov EUR na prijateljske račune.
bukefal
01. 07. 2011 10.00
Še nedolgo tega nas je prepričeval, da vlada ni v krizi, sedaj pa govori o neki novi. Le kdo ga razume?!?
Niko Ivanuša
01. 07. 2011 09.51
Dokler bo še kdo iz te vlade na oblasti bo kriza, ker jim paše tako, da so ljudje v "krizi", ker je po tem laže vladat in nič ukrenit! Predsednik vlade je dobil mandat zato, da bi delal za ljudi nas je pa s svojo sodrgo v KRIZO ZVLEKEL!!!
Vance
01. 07. 2011 09.50
Govorimo o evropski,o svetovni krizi,ne omenjamo pa divjega,res divjega plenjenja državnega premoženja. ki je,ob nesposobnih politikih,glavni vzrok krize v Sloveniji,v eni mali državi,polni turističnih zanimivostih, kjer se lahko opravijo koristne spremembe,seveda ob pravem vodstvu,kar čez noč.Tako pa smo čez noč dovolili,da so nas pokradli tajkuni,ki so nakraden kapital poskrili v davčnih rajih,delavce pa pahnili v negotovost,v minimalne plače,v brezposelnost.In potem se taisti na državnih proslavah,na televiziji,na raznih forumih,prepirajo,kdo je bil najzaslužnejši za osamosvojitev Slovenije.Naj se enkrat v istem krogu sproži diskusija z istimi,prav istimi ljudmi,kdo je več pokradel,kdo je prispeval k bohotenju javnega sektorja,kdo je poskrbel za transfer kapitala v Švico, Liechenstein,Kajmanske otoke,Argentino.Potem bomo videli,kdo bo zardel,kdo se bo potil,kdo bo začel prekomerno piti vodo,pa čeprav imajo takšni kanibali slovenskega naroda v svojem telesu protitelesa,neko indiferentnost,ki nas tokrat resno vodi proti prepadu.
volek
01. 07. 2011 09.45
fricoly1, pejd ti za 1 dan na Kitajsko. Boš hitro ugotovil kakšen komunizem imajo.
blauzahn
01. 07. 2011 09.33
Zanimivo, koliko se @cepec22 oglaša, kot bi živel v Sloveniji, pred dvaindvajsetimi leti pobegnil v L.A. ( preko luže ).Sedaj pa tule po forumu soli pamet...buuu