Potem ko premierju Borutu Pahorju ni uspelo najti skupne besede s koalicijsko DeSUS, je na obzorju vladna kriza. Opozicijska SLS pravi, da bi vladna koalicija morala sama biti sposobna sprejemati zakone in biti enotna glede ključnih reform in tudi biti zanje odgovorna. Kar se tiče torkovega glasovanja o proračunu, SLS zanj ne bo glasovala, saj je po njihovem mnenju nevarčevalen in potraten, celo nerazvojen.
''Če bi vladna koalicija imela resen namen varčevanja, bi to storila že pri obstoječem predlogu proračuna, ki je zdaj v parlamentarnem postopku,'' so v stranki povedali za 24ur.com. Včeraj na odboru za finance in monetarno politiko je SLS namreč predlagala varčevalni amandma v vrednosti slabih 200 milijonov evrov, ki pa ni dobil podpore na odboru. ''SLS takega proračuna kot je, ne bo podprla,'' so povedali, še vedno pa so odprti glede pokojninske reforme, o njenem glasovanju pa se bodo odločili, ko bo končna različica zakona vložena v parlament.
V vladnem Zaresu dogajanja ne želijo komentirati, dokler se ne pogovorijo s Pahorjem in se seznanijo s podrobnostmi vsebine pogovora. ''Potem pa bo čas za kakšne podrobnejše komentarje,'' so sporočili.
"Ne živimo v enostavnih časih in kriza, v kateri smo se znašli, povečuje stiske ljudi, še posebej tistih, ki so bili že prej v težjem socialnem položaju. Zato v LDS razumemo skrb, ki jo ob sprejemanju proračuna in varčevalnih ukrepih kaže Desus. Vendar pa nihče ne more razdeliti več, kot ima, tudi ta vlada ne, zato bi nas morebitno nesprejetje proračuna lahko pahnilo v še hujšo krizo. Tako bi se sicer pravično zavzemanje Desusa za pravice enih sprevrglo v nepravično situacijo do vseh. Kot vlada pa smo zaprisegli, da bomo delali v korist vseh ljudi," pa je današnje dogodke komentirala predsednica LDS Katarina Kresal.
Vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič meni, da se bo premier v primeru glasovanja DeSUS proti proračunu in pokojninski reformi odločil, ali je ta koalicija še tista, ki vodi državo. "Če bodo poslanci DeSUS glasovali proti sprejetju proračunov za prihodnji dve leti in pokojninske reforme, bo koalicija težko zagotovila potrebno večino. To bo pomenilo, da koalicija ne deluje več. Odločitev premierja pa bo, ali je ta koalicija še tista, ki vodi državo," je povedal.
Zalar: Niti ciganka ne ve, kaj bo
"Komentar je lahko samo ta, da tak položaj ustvarja veliko negotovost, povezano z glasovanjem prihodnji teden. Kakšne so možne rešitve, pa po mojem v tem trenutku ne ve niti ciganka," je nesklenitev dogovora med stranko DeSUS in Pahorjem za 24ur.com komentiral pravosodni minister Aleš Zalar, ki je tudi član LDS. Pri tem pojasnjuje, da je zaradi tega v težavah predvsem sprejemanje proračuna. Dodaja, da zadevi sovpadata. Po eni strani proračun, ki zamrzuje pokojnine, po drugi strani pa tudi pokojninska reforma.
Na vprašanje, ali zaradi tega vidi krizo vlade, pa je odgovoril, da o krizi še ni mogoče govoriti. Pojasnil je, da ima premier še nekaj možnosti, da reši tako reformo kot tudi proračun. "Morda se bo na neki točki odločil za glasovanje o zaupnici in jo vezal na sprejem proračuna," meni Zalar, ki opozarja, da mora o tem presoditi Pahor. Hkrati je pojasnil, da se to sicer skrajno sredstvo v parlamentarnih demokracijah običajno uporablja zato, da se "disciplinira" poslance koalicije oziroma tistih strank, ki naj bi podpirale vlado. Če se je bo premier poslužil, pa Zalar ne zna odgovoriti.
'Ne želimo biti rezervni glasovalni stroj koalicije'
Predsednik SDS Janez Janša je že včeraj povedal, da opozicijske stranke ne želijo biti rezervni glasovalni stroj koalicije, kadar kakšna stranka ne podpre zakona ali reforme. SDS je sicer pripravljena sodelovati pri reformah, vendar na podlagi jasne zaveze, kakršna je bila razvojno partnerstvo v prejšnjem mandatu. "Žal na to edino konkretno vprašanje in predlog, ki bi lahko kljub dvoletni zamudi pognal stvari naprej, vladna koalicija ni imela odgovora," je poudaril Janša in dodal, da je zakon o pokojninski reformi, ki je trenutno v parlamentu, zavožen projekt, v SDS pa so se pripravljeni usklajevati glede novega predloga zakona o pokojninski reformi.
Pahor in DeSUS brez dogovora
Pahor je izvršnemu odboru DeSUS danes namreč še enkrat pojasnil, da popuščanja pri uskladitvi pokojnin ne more biti. Predlagal je četrtinsko uskladitev, s čimer pa se DeSUS ne strinja, in vztraja pri polovični uskladitvi pokojnin. Karl Erjavec pravi, da je to njihova dokončna odločitev, popušča pa ne niti Pahor. In to je razlog, ki lahko vlado potisne v resno krizo. DeSUS namreč grozi, da če jim Pahor ne ustreže, ne bodo podprli niti proračuna niti pokojninske reforme. Kljub svoji odločitvi pa koalicije ne bodo zapustili.
Svetlik: Če bo proti, nima smisla, da je DeSUS v vladi
Minister za delo Ivan Svetlik, ki se je ravno tako udeležil seje, je novinarjem povedal, da so razmere take, da bo treba še naprej varčevati. Bremena krize ne nosijo le upokojenci, temveč tudi drugi, je dejal. Po njegovih besedah bo moral DeSUS sam presoditi, ali je to breme toliko večje, da bo tvegal politično krizo v državi. "Če bo DeSUS glasoval proti proračunu in pokojninski reformi, potem najbrž nima smisla, da ostane v vladi," je menil minister.
DeSUS si ne želi koalicijske krize
Na petkovem zasedanju vrha slovenske politike je sicer Erjavec znova poudaril, da si v DeSUS ne želijo koalicijske krize. "Zato smo bili do tega trenutka kar trden člen koalicije. V primeru, da bodo pokojnine zamrznjene oziroma ne bo polovičnega usklajevanja, je to sodelovanje vprašljivo," je opozoril Erjavec.
Premier Pahor pa situacijo miri. ''Jaz imam odgovornost, dokler nisem razrešen s tega položaja,'' pravi. Kot meni, gre Sloveniji dobro, se pa ''znajdemo v infarktnih situacijah, ko je treba stvari rešiti, in do zdaj smo take infarktne situacije rešili in upajmo, da jih bomo tudi zdaj''.
A brez DeSUS ima koalicija 42 glasov in če glasuje vseh 89 poslancev in so proti vsi razen SD, Zares in LDS, koaliciji za proračun in pokojninsko reformo zmanjkajo trije glasovi.
Koalicijo lahko rešijo poslanci manjšine, zlasti nepovezani poslanci Andrej Magajna, Vili Rezman in Franc Žnidaršič. A Žnidaršič ima s podporo proračuna velike težave. 30 milijonov evrov bi namenili Afganistanu, ker podpiramo tuje interese, pravi in dodaja, da pa doma ni denarja za dva domova za upokojence, ki bi stala pol manj. ''In to je razlog, da imam velike težave pri tem, da bi podprl proračun.''
Druga možnost, da bi bil proračun potrjen, je opozicija. In če sta SDS in SLS že povedali, da proračuna ne bosta podprli, Zmago Jelinčič pravi, da so njegova vrata odprta, le k njemu naj kdo pride. ''Najprej se mora gospod Pahor obrniti na koga in kaj vprašati. Poleg tega vam ne morem nič povedati, ker me bo Katarina Kresal spet dala na sodišče zaradi kakšnega podkupovanja,'' je povedal.
KOMENTARJI (302)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.