Premier Borut Pahor in kandidatka DeSUS za ministrico za lokalno samoupravo Duša Trobec Bučan sta končala več kot dveurni pogovor, po besedah kandidatke zelo odkrit in izčrpen. Odločitve o tem, ali jo bo premier predlagal za ministrico, še ni, se pa Trobec Bučanova v vsakem primeru zavzema za ohranitev tega ministrskega mesta.
Trobec Bučanova je s pogovorom zadovoljna, odločitev o njeni ministrski funkciji pa bo sprejel premier, je dejala v izjavi medijem pred vladnim poslopjem.
Premier ji je, kot pravi, zastavil veliko vprašanj, na vse je odgovorila, glede odgovorov pa ima dober občutek. Kot je pojasnila, sta govorila tudi o njeni strokovnosti, vprašal jo je tudi o morebitni ukinitvi službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko, ki pa mora po njenih ocenah ostati v taki zasedbi, kot je.
Kandidatka namreč meni, da je služba letos dobro delovala, kar se pozna tudi v črpanju evropskih sredstev, in zato njena ukinitev ne bi bila dobra niti s stališča Komisije EU, je pojasnila.
Prav tako je Trobec Bučanova predsedniku vlade zagotovila, da bo v primeru njegove odločitve za njeno imenovanje sama konec marca 2011 ocenila uspešnost svojega dela in ga dala v presojo državnemu zboru.
Erjavec ostaja pri ultimatu
Ultimata DeSUS, ki grozi z izstopom iz koalicije, če je premier kot kandidatke za ministrico ne bi sprejel, Trobec Bučanova ni želela komentirati.
Po sestanku s Pahorjem se je sicer sestala še s predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem, ki pa ostaja odločen: Če premier ne bo sprejel strankine kandidatke za ministrico, bo stranka izstopila iz koalicije.
"Samoumevno je, da se predlaga tiste ljudi, ki imajo znanje, ki imajo vpogled v delo vladne službe. In naša državna sekretarka je takšna oseba," je dejal. Ob tem je spomnil, da je letos tudi Matej Lahovnik zapustil položaj gospodarskega ministra in so "kar takoj hitro imenovali državno sekretarko za njegovo naslednico".
Na torkovem razširjenem kolegiju predsednika vlade Erjavec pričakuje razum. "Če še tukaj ne bomo uslišani, bo to prehud udarec za stranko DeSUS, da bi še naprej vztrajala v koaliciji," je dejal.
Po njegovem mnenju bi bila ukinitev službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko slaba rešitev in negativni signal za Bruselj. Prepričan je namreč, da bi se z morebitno ukinitvijo takoj ustavilo črpanje evropskih sredstev. Po drugi strani pa v stranki podpirajo korenito rekonstrukcijo vlade.
Predsednik DeSUS se zavzema za združevanje nekaterih ministrstev, tako da bi bilo v vladi manj ministrov. Obenem pa računa, da bi DeSUS ohranil število ministrov v vladi.
S pogojevanjem se ne strinjajo
Poslanci SD stališča glede morebitne kandidatke še niso izoblikovali, odločitev pa je v rokah predsednika vlade, je dejal vodja poslanske skupine Dušan Kumer. "Mi nismo tisti, ki bi izbirali, mi bomo le odločali, ali se s to izbiro strinjamo," pravi.
Glede pogojevanja DeSUS v koaliciji meni, da bi v tej stranki morali včasih stopiti korak nazaj ter stvari tudi vsebinsko in strokovno premisliti, ne pa vseh stvari presojati "skozi politična očala". "Za te gnile kompromise nisem, izsiljevanje tu ne pride v poštev," dodaja.
Glede morebitne ukinitve ministrstva ocenjuje, da je sedanji položaj zelena luč, da bi v nekem doglednem času izvedli racionalizacijo. Da pa bi zaradi nastale kadrovske praznine ukinili le omenjeno ministrstvo, pa se mu ne zdi dovolj.
Nasprotno pa v poslanski skupini Zares menijo, da je sedaj idealna priložnost za ukinitev ministrstva za lokalno samoupravo. Po besedah Cvete Zalokar Oražem bi bilo to dobro sporočilo z vidika varčevanja, poleg tega pa vsebinsko to ne bi bila takšna sprememba, ki bi lahko povzročila večje težave v smislu pokrivanja področja in črpanja evropskih sredstev.
"Enostavno je to idealna priložnost, ostalo se bo težko zgodilo v okviru tega mandata," ocenjuje Zalokar Oražmova. Od DeSUS pa pričakuje "malo več modrosti", da bi tudi v tej stranki uvideli, da bi bila z vidika varčevanja ukinitev ministrstva pravilna.
"Doslej smo bili prepričani, da ministre potrjujemo na predlog predsednika vlade, ta primer pa kaže, da ga generalni sekretar neke stranke ultimativno zahteva," pa je dejal vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic in dodal, da se mu to ne zdi korektno. O morebitni kandidatki sicer v poslanski skupini še niso izoblikovali stališča.
Če pa bi predsednik vlade kandidatko predlagal le zato, da DeSUS ne bi zapustil koalicije, bi bilo to zelo slabo, ocenjuje Sajovic. "Pomembno je, da dobimo kompetentnega, najbolj usposobljenega kandidata, kar je za področje lokalne samouprave pomembnejše kot pa koalicijska matematika in aritmetika." Sicer pa je po njegovem mnenju tudi razmislek o ukinitvi ministrstva ta trenutek realen, sploh zato, ker "nikogar preveč ne prizadeva".
Verjetno bo več znanega po jutrišnjem rednem sestanku premierja s predsednico in predsednikoma koalicijskih strank ter ob navzočnosti kandidatke za ministrico, na katerem se bo posvetoval o odločitvi, ki jo namerava sprejeti v naslednjih dneh.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.