"Ljudje nam mandata zagotovo niso zaupali zaupali zato, da se bo celotna politika zdaj dva meseca ukvarjala z nekim muzejem. Mandat smo dobili zato, da se ukvarjamo z reformo zdravstvenega Sistema, energetsko in prehransko draginjo. Vse ostalo je za nas norčevanje iz ljudi in resnih težav, s katerimi se soočajo. Ukvarjali se bomo z resnimi težavami. Vsak naj si sam ustvari mnenje, ali sta temi v interpelaciji nekaj, kar v tem trenutku zadeva večino Slovenk in Slovencev, " je v prvem odzivu na interpelacijo dejal predsednik vlade Robert Golob.
Tudi prvi mož Nove Slovenije Matej Tonin je danes predstavil uradno stališče stranke glede interpelacije vlade. Kot je zatrdil, si konfliktov ne želijo, temveč bodo vladi raje predstavili svoje rešitve. "NSi ni stranka, ki ruši, temveč stranka, ki gradi. Politiko proti spreminjamo v politiko za," je dejal. Interpelacija zoper vlado je tako vložena brez podpisov Nove Slovenije.
Poslanska skupina Nove Slovenije razkriva svojo pozicijo glede napovedane interpelacije vlade Roberta Goloba. "Kritiziranje in rušenje nam ne bosta prinesla novih zmag. Do teh lahko pridemo le s konkretnimi predlogi," je dejal predsednik NSi Matej Tonin. Poudaril je, da je interpelacija zoper vlado vložena, a brez podpisov Nove Slovenije.
"Treba je izbirati bitke," je dodal in poudaril, da interpelacija trdne in večinske vlade ni smiselna. "Doslej se je izkazalo, da so tovrstne poteze predvsem okrepile vladno koalicijo in še dodatno poudarile njene napačne politike. Tega si v NSi zagotovo ne želimo," je dejal in dodal, da se je treba iz svojih napak učiti in ne vztrajati pri njih.
Zato se od politike proti premikajo k politiki za. Negativno želijo spremeniti v pozitivno: "Ne želimo rušiti, želimo graditi. Slovenska zgodovina je pokazala, da smo takrat, ko smo potencirali razlike, le nazadovali in da napredujemo le, ko stopimo skupaj." Zato za vlado pripravljajo svoj nabor rešitev.
Poudaril je, da gre za specifično interpelacijo, na koncu katere se o njej ne bo glasovalo. "Če bi nas pred vložitvijo interpelacije vprašali za mnenje, bi predlagali podajanje konkretnih priporočil in predlogov. Ni dovolj, da le povemo, kaj vlada dela narobe." Tonin meni, da ljudje od politike pričakujejo prav to, da bo ponudila konkretne rešitve, ki bodo dale vedeti, kakšno bo njihovo življenje v prihodnosti. To pa da je tudi naloga odgovorne opozicije – iskanje alternativnih rešitev.
V soboto se bo tako NSi zbrala na programski konferenci, na kateri bodo predstavili tudi rešitve za propadajoče slovensko zdravstvo. Zagotovil je, da bo v središču teh rešitev pacient, "za katerega je najpomembneje le to, kako hitro bo prišel do obravnave in kdo bo zdravljenje plačal". Po njihovem predlogu zavod ali zavarovalnica, kamor se plačuje prispevke.
Prav tako pa da so vladi že posredovali pobudo s štirimi priporočili: da ustanovi samostojen Muzej slovenske osamosvojitve, da se v šolah večji poudarek nameni osamosvojitvi države in temu primerno tudi usposobi učitelje, ki poučujejo tovrstno tematiko, ter da se za krepitev vrednosti osamosvojitve nameni več proračunskih sredstev. "To so konkretne stvari, do katerih se bodo morali opredeljevati in tako tudi sugestirati, kakšen odnos si želijo do izvršne veje oblasti," je dejal Tonin.
In še enkrat poudaril, da naloga opozicije ni, da vlado kritizira in kaže njene napake, temveč da ji nastavi ogledalo in ponudi konkretne rešitve. "Konflikti nas ne zanimajo, zanimajo nas rešitve," je še dodal.
V SDS so se na Toninove besede odzvali z navedbami, da so interpelacijo proti vladi vložili (tudi) na podlagi javnega poziva Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) in predsednika združenja Lojzeta Peterleta, sicer ustanovitelja nekdanjih Krščanskih demokratov in današnje NSi. "Poziv je bil naslovljen na vse politične stranke, tudi na NSi," so zapisali.
Predsednik SDS Janez Janša je medtem zapisal, da ga Toninovo ravnanje "žal spominja na pot Ljudmile Novak". "Namesto Goloba bo vlado pred očitki iz interpelacije branil kar Tonin," je zapisal.
Iz Združenja VSO pa so sporočili, da pozdravljajo interpelacijo celotne vlade in tudi priporočila NSi z namenom širše argumentirane razprave o pomenu osamosvojitve kot vrednostnem središču vseh Slovencev. "Po zavračanju vsakršnega dialoga s strani vlade vidimo v interpelaciji priložnost za ponovni razmislek o ukinitvi Muzeja slovenske osamosvojitve in poziv k razumevanju pomena slovenske samostojnosti in državnosti kot krepitve državotvorne, domoljubne in demokratične zavesti," so zapisali v sporočilu za javnost.
Med nerešenimi vprašanji med SDS in NSi je sicer tudi razdelitev mest v parlamentarni komisiji za nadzor javnih financ in komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, kamor SDS še vedno ni imenovala svojih članov. Ko bo SDS to storila, pa so v NSi pripravljeni prispevati podpise za odreditev parlamentarne preiskovalne komisije, ki bi pod drobnogled vzela poslovanje podjetja Gen-I.
"Najprej vzpostavimo parlamentarni nadzor na celotnem področju, potem pa gremo lahko tudi na posamezne preiskovalne komisije," je dejal Tonin. NSi je podpise za ustanovitev preiskovalne komisije že zbrala, kdaj bo ustanovljena, pa je po njegovih besedah "v celoti odvisno od SDS". V SDS so namreč pripravili zahtevo za odreditev omenjene parlamentarne preiskave, a sami nimajo dovolj poslanskih podpisov.
Nič kaj pa svojega mnenja niso skrivali nekateri drugi predstavniki koalicijske trojice. Zdravstveni minister in podpredsednik vlade Danijel Bešič Loredan je že ob vložitvi interpelacije v parlamentarni postopek dejal, da so v koaliciji enotni, vsebino interpelacije je označil za ideološko, predsednik stranke SDS pa, da je prešel meje zdravega razuma.
"Glede na to, da je NSi naravna zaveznica SDS, je s to odločitvijo tudi pokazala, kaj si misli o interpelaciji, ki jo je vložila SDS. Seveda pa je od besed do dejanj kar nekaj," je v odzivu za medije dejal vodja poslancev SD Jani Prednik.
Ob tem je znova ocenil, da je eden glavnih očitkov v interpelaciji, in sicer združitev Muzeja slovenske osamosvojitve in Muzeja novejše zgodovine, "ideološka vsebina", ki nima nobene zveze z reševanjem težav v zdravstvenem, šolskem in davčnem sistemu. "Zato je ta interpelacija popolnoma neosnovana, ideološka in bi si želeli, da gredo tudi priporočila celotne opozicije v smeri reševanja problemov državljank in državljanov," je poudaril Prednik.
Podobno tudi predsednik Levice Luka Mesec, ki je interpelacijo označil za domišljijski spis. Kulturna ministrica, na katero leti del očitkov SDS, pa tudi NSi, pa je poudarila, da so pri združitvi muzejev sodelovali s stroko in da je bila odločitev utemeljena.
Prvak SDS Janez Janša pa je ob vloženi interpelaciji dejal, da ne gre za konstruktivno nezaupnico, temveč razpravo o nekaterih spornih potezah te vlade. Ob tem je dejal, da želijo z njo vladi razložiti nekaj stvari in da je poskus klica k razumu.
KOMENTARJI (1433)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.