Dobra tri leta po nesreči Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) z regresnim zahtevkom zahteva plačilo nadomestila za plačilo zdravljenja treh poškodovanih oseb v skupni višini 34.597,02 evra, in sicer solidarno od Republike Slovenije, ministrstva za obrambo, in poklicnega pripadnika Slovenske vojske, ki je bil voznik vozila, poškodovanega v prometni nesreči. Kot navaja sindikat je vojak kljub nestrinjanju disciplinsko in kazensko odgovornost sprejel, po več kot dveh letih pa je še prejel zahtevek Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije za plačilo škode v vrednosti 34.597,02 evrov.
13. junija 2021 je na Vojaškem taboru, ki ga vsako leto organizira Slovenska vojska z namenom predstavitve poklica vojak in vojaške službe študentom in dijakom, prišlo do nesreče, ko se je vojaško bojno vozilo Hummer prevrnilo na vadišču. Eno huje poškodovano osebo so takrat tudi prepeljali na zdravljenje v UKC Ljubljana.
Z vprašanji o razpletu zgodbe smo se obrnili tudi na Ministrstvo za obrambo, ki je v svojem odgovoru izpostavilo, da primer še ni zaključen in da bo nadaljnje reševanje odvisno od presoje vseh relevantnih okoliščin in postopanj njihovih pristojnih služb, zavarovalnice, državnega odvetništva in ZZZS-ja. "Pripadnika, ki je bil voznik v vozilu, udeleženem v nesreči, so za to pristojne službe usposobile za upravljanje z oklepnim vozilom Hummer, s katerim je že prej večkrat upravljal. Verjamemo, da voznik omenjene nesreče ni povzročil z namenom škodovanja," so zapisali.
"Storili smo vse, da bi nastalo škodo preprečili"
Na Morsu so pojasnili, da se plačilo odškodnine izvede iz državnega proračuna oziroma namenskih sredstev ministrstva za obrambo, če je Republika Slovenija, ministrstvo za obrambo, ugotovljeno objektivno ali krivdno odgovorna za nastalo škodo. "V konkretnem primeru je Ministrstvo za obrambo kot delodajalec storilo vse, da bi nastalo škodo preprečilo. Navedenega pripadnika je posebej usposobilo za upravljanje z oklepnim vozilom Hummer, s tem vozilom je že večkrat upravljal, seznanjen je bil z vsemi varnostnimi ukrepi za njegovo varno vožnjo, razpolagal je tudi z veljavnim prometnim dovoljenjem za navedeno vozilo, iz katerega izhajajo omejitve o številu potnikov v vozilu," so zapisali na Ministrstvu in dodali, da tudi navodila za uporabo in osnovno vzdrževanje tako imenovanega kolesnega vozila opozarjajo voznika, da mora hitrost vozila prilagoditi vremenskim in cestnim razmeram.
"Pri tem izpostavljamo dejstvo, da se je nesreča zgodila v terenskih pogojih dela, na neravnem delu vozišča, kjer je upravljanje oklepnega vozila tudi zaradi njegovih večjih in širših dimenzij še posebej zahtevno. Že najmanjši spodrsljaj, ki je lahko zgolj splet nesrečnih okoliščin, tako subjektivnih kot tudi objektivnih, lahko hitro pripelje do nesreče," so še zapisali. Da je prav zato pri izvajanju nalog vedno namenjen velik poudarek preventivnim varnostnim ukrepom za odgovorno in zaščitno ravnanje vseh udeležencev, poudarjajo na Morsu.
Je pa Ministrstvo v odgovoru povzelo, da številne pripadnice in pripadniki Slovenske vojske opravljajo naloge, ki izhajajo iz poslanstva in širše, zelo požrtvovalno in da zato nesrečo zelo obžalujejo. "Ta ni prizadela le treh poškodovanih in voznika, ampak posredno tudi zaposlene v Slovenski vojski," so zaključili. A po naših informacijah naj bi ministrstvo aktivno iskalo rešitev, primer pa odstopilo v nadaljnjo obravnavo zavarovalnici.
Sindikat: Bil je nadpovprečno pozoren in pazljiv
V sindikatu so mnenja, da se je vojak v konkretnem primeru ravnal po ukazih, kot je bilo to v enoti običajno in da je bil med vožnjo "nadpovprečno pozoren in pazljiv". "Za stanje vozila in objektivne okoliščine, v katerih je prišlo do nezgode pa ni oziroma ne more biti odgovoren vojak. Do nezgode je prišlo v času opravljanja vojaške službe, pri delu, zato menimo, da bi nastalo škodo moral poravnati delodajalec," so zapisali.
Po navedbah sindikata je državno odvetništvo plačilo škode zdravljenja poškodovanih v nesreči v celoti zavrnilo. "Vojak ob dolžnem plačilu lahko gre le v osebni stečaj, saj je njegova plača malenkost višja od 1.000,00 evrov ob mesečnih fiksnih življenjskih stroških 700,00 evrov," so zapisali.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.