O sporni udeležbi Nicholasa Omana na odprtju konzulata v Melbournu 7. marca letos je danes razpravljal tudi parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP). Zahtevo za razpravo je vložila Slovenska demokratska stranka.
Zunanji minister Karl Erjavec pa je na seji odbora dejal, da bo njegov prvi ukrep po današnji razpravi na odboru, da bo na pogovor v Ljubljano poklical veleposlanika v Avstraliji Milana Balažica. Kot je še dejal Erjavec, bo na podlagi tega pogovora sprejel odločitev o nadaljnjem ukrepanju in bo z njo seznanil tudi OZP.
Kot je dejal minister, gre pri vprašanju udeležbe Omana, ki je obsojen pedofil in vpisan v register pedofilov, na uradnem odprtju in sprejemu, ki je sledil, tako za tehnično kot politično vprašanje. Po pogovoru z veleposlanikom bo z zadevo najprej seznanil predsednico vlade Alenko Bratušek in predsednika republike Boruta Pahorja. Predsednik republike ima med drugim pristojnost, da podpiše ukaze o imenovanju veleposlanikov.
Omanov prihod užalil in razjezil avstralske Slovence
Člane v Avstraliji živeče slovenske skupnosti je namreč udeležba Omana - obsojenega pedofila, ki ga iščejo v več državah - na odprtju konzulata v Melbournu močno razburila. Ogorčeni so, ker naj bi ga slovenski veleposlanik na dogodek povabil. Na zunanjem ministrstvu so sicer na to odgovorili, da je bila na dogodek povabljena Omanova hči, ne pa on.
Za avstralski SBS radio je slovenski veleposlanik v Avstraliji Balažic pred časom pojasnjeval, da je bilo za prireditev poslanih 121 vabil. Kot je pojasnil, so mnogi zaradi podaljšanega konca tedna opravičili svojo udeležbo, en udeleženec pa je bil očitno preveč. "Ko smo na veleposlaništvu naknadno preverili spisek povabljencev, smo ugotovili, da ni romalo v prave roke. Tako lahko potrdim, da je bila z naše strani povabljena Patricia Oman, prodorna mlada pravnica in predstavnica mlajše generacije Slovenk in Slovencev v Viktoriji. Povabljena se na naše povabilo ni odzvala, se je pa namesto nje pojavil njen oče Nicholas Oman," je v radijskem pogovoru dejal Balažic.
Medije je o Omanovi prisotnosti na uradnem odprtju opozorila predstavnica slovenske skupnosti Draga Gelt, ki je dejala, da so bili člani slovenske skupnosti v Viktoriji "ogorčeni in užaljeni", ker je bil na dogodek "uradno povabljen" Oman. Geltova je dejala, da si za udeležbo na dogodku potreboval uradno vabilo. Ker je Oman obsojeni pedofil, ki je tudi vpisan v register prekrškarjev proti spolni nedotakljivosti otrok in ga iščejo v več državah, avstralski Slovenci nikakor ne morejo razumeti, kako ima lahko takšna oseba prednost pred številnimi drugimi pripadniki slovenske skupnosti, ki bi si vabilo veliko bolj zaslužili, opozarja Geltova.
SDS je zaradi dogajanja zahtevala izredno sejo OZP ter odpoklic veleposlanika, Erjavec pa je konec marca odredil izredni nadzor. Kot je na današnji seji pojasnil zunanji minister, izredni nadzor še ni končan, je pa bil doslej korektno izveden.
Na osnutku seznama povabljencev tudi Omanovo ime
Erjavec je tudi razkril, da je bilo na osnutku seznama povabljencev napisano tudi ime Nicholasa Omana. Ali ga je na sprejem dejansko res povabil veleposlanik Balažic, pa ni mogoče zanesljivo potrditi, je povedal vodja slovenske diplomacije.
Izredni nadzor je po Erjavčevih besedah tudi potrdil, da je imel veleposlanik Balažic stike z Omanom. Balažic stikov z Omanom ni zanikal, je pa za radio SBS pojasnil, da je Omana pred časom spoznal, a ne po lastni izbiri, kot se je izrazil. "Dokler opravljam funkcijo veleposlanika sem dolžan odgovorno opravljati svoje diplomatsko delo in slediti navodilom. O tem nisem pooblaščen dajati javnih izjav. To pa mi ne preprečuje izjaviti, da tudi sam obsojam njegova moralno zavržena dejanja, za katera je sicer odslužil kazen pred zakonom, medtem ko etično ne morejo biti nikoli odpuščena," je za radio dejal Balažic.
Erjavec: Pred ukrepanje je potrebno ugotoviti vse okoliščine
Erjavec je danes na odboru še potrdil verodostojnost fotografij, na katerih je moč videti, da je na sprejemu Oman sedel za isto mizo kot veleposlanik, na kar so med današnjo razpravo opozarjali predvsem poslanci iz vrst opozicije. "MZZ se bo moral odločiti, kako bo ukrepal," je dejal zunanji minister. Bo pa treba najprej ugotoviti dejansko stanje in vse okoliščine, nato pa sprejeti "korektne, objektivne odločitve. Vse ostalo bi bilo z moje strani neprofesionalno in neodgovorno," je dodal Erjavec.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.