Kot izhaja iz dokumentacije, ki smo jo pridobili, je Finančna uprava (Furs) pred desetimi dnevi izdala sklep, s katerim je vpisala plombe na kar osem parcel v lasti ljubljanskega župana Zorana Jankovića. S tem so se dacarji zavarovali, da bo Janković na koncu res plačal, če mu bodo davek dokončno odmerili.
Sedem jih je na ljubljanskem Rudniku, med njimi tudi parcela, na kateri stoji njegova hiša, eno od zemljišč pa je, zanimivo, tudi v Bovcu. Zanimivo zato, ker do sedaj javnost ni vedela, da je jeseni 2016 Janković v Logu pod Mangartom kupil skoraj šest tisoč kvadratnih metrov zemljišča. Iz sklepa škofjeloškega okrajnega sodišča je sicer razvidno tudi, da je Furs plombo vplisal tudi na zemljišče, ki ga ima Janković v solasti s svojim sinom Juretom Jankovićem. Gre za zemljišče, ki leži neposredno ob županovi hiši na Vinterci. Na tem zemljišču ima naša država že vknjiženi dve hipoteki. Eno iz leta 2014 za 461.249 evrov, drugo pa iz leta 2016 za 594.010 evrov. Obe hipoteki je država vpisala na podlagi sodb okrajnega sodišča v Ljubljani. Zato je iz sklepa razvidno, da je plomba "prizadela" tudi Republiko Slovenijo.
Prvi je sicer o omenjeni zgodbi danes poročal portal Siol. Po njihovih navedbah Furs takšen ukrep običajno uvede, ko namerava posamezniku na podlagi ugotovitev, zbranih v davčnem postopku, odmeriti plačilo dodatnih obveznosti, s čimer mu prepreči prodajo ali obremenitev premoženja še pred zaključkom davčnega postopka.
Po navedbah Siola uradno še ni znano, zaradi katerih poslov bo moral ljubljanski župan Janković plačati za dobrih 335.000 evrov dodatne dohodnine. Kot še poročajo, se je omenjeni davčni postopek proti ljubljanskemu županu začel že leta 2016.
V obdobju pred tem je ljubljanski župan od skupine Electa, ki jo je v preteklosti prodal sinovoma Juretu in Damjanu Jankoviću, prejemal večje vsote denarja, s katerimi sta mu sinova vračala kupnino. To sta, tako Siol, počela tudi v času, ko je imela skupina Electa likvidnostne težave in so drugi upniki zaman čakali na denar. Z denarjem je Janković med drugim poplačeval tudi posojila svojega podjetja KLM.
O omenjenih nakazilih so davčni inšpektorji podvomili že precej pred letom 2016, so zapisali na portalu. Leta 2012 je tako v javnost prišel zapisnik davčnega pregleda poslov družine Janković. Takrat so davčni inšpektorji ugotavljali, da so Janković in njegova sinova izplačila iz družb Electa Holding, Electa Naložbe in KLM prikazovali kot posojila. Po navedbah Siola je zato Furs vse tri osumil davčne utaje, saj naj ne bi bi šlo za posojila, ampak za izplačilo dohodka, ki je obdavčen.
Pred dvema letoma je Janković prodal tudi terjatve do skupine Electa, za kar mu je zadnje čase v javnosti pogosto omenjani Jan Bec plačal 380.000 evrov.
KOMENTARJI (413)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.