Z magnetograma s sestanka med predsednikom vlade Borutom Pahorjem, generalno državno tožilko Barbaro Brezigar, višjo državno tožilko Branko Zobec Hrastar in ministrom za pravosodje Alešem Zalarjem so v kabinetu predsednika vlade izbrisali tiste dele pogovora, ki so se nanašali na predkazenski postopek. Da morajo te informacije ostati zaupne, so po pregledu določili na državnem tožilstvu, ki predkazenske postopke vodi.
Da mora predsednik vlade objaviti magnetogram, je bila ena od zahtev LDS, da bi stranka ostala v koaliciji. V kabinetu so magnetogram v soboto zvečer res objavili. Kljub temu pa je Zalar po tem dejal, da so iz javnega magnetograma črtani ključni deli besedila, ki bi javnosti omogočili, da bi se celovito seznanila s tem, "kdaj, kolikokrat in na kakšen način se je Brezigarjeva vmešala v predkazenske postopke". Objavljen magnetogram zato nima neke velike uporabne vrednosti, je menil Zalar.
Na novinarski konferenci Zbora za republiko je nekdanji ustavni sodnik Tone Jerovšek dejal, da se tudi Zalar in Pahor ne bi smela seznaniti s podrobnostmi iz predkazenskega postopka. Zato je dejal, da bi moral biti objavljen tudi preostali del pogovora, saj ima javnost enako pravico, da je s tem seznanjena, kot Pahor in Zalar.
Filipčič: Pahor in Zalar sta bila upravičeno seznanjena s predkazenskim postopkom
Predstojnica katedre za kazensko pravo na pravni fakulteti v Ljubljani Katja Filipčič meni, da sta bila Pahor in Zalar upravičeno seznanjena s podrobnostmi. "Če naj bi imela vlada možnost na podlagi nezakonitosti dela generalne državne tožilke predlagati njeno razrešitev, potem mora to nezakonitost najprej ugotoviti,“ je pojasnila. Kako naj pa potem ugotovijo nezakonitost, če se ne seznanijo z zadevami, je še dejala. Ker pa javnost ni bila seznanjena s podrobnostmi, pa v tem smislu ni bil kršen zakon, pravi.
Informacijska pooblaščenka presoja zahtevo po objavi celotnega pogovora
Z urada informacijskega pooblaščenca pa so sporočili, da imajo glede tega že pritožbeni postopek, v katerem presojajo zahtevo po javnosti celotnega magnetograma.
Kakšna navodila je Brezigarjeva dajala policistu na tožilstvu?
V pogovoru je beseda tekla tudi o tem, kakšna navodila je dajala Brezigarjeva policistu v preiskavi v zvezi z bulmastifi. Zaradi teh navodil je svoj odstop podala tudi takratna vodja specializiranega oddelka Branka Zobec Hrastar, ki je na pogovoru dejala, da so se ji navodila Brezigarjeve zdela "nenavadna“. V pogovoru je tudi povedala, kakšna navodila naj bi generalna državna tožilka dala, kar je pritegnilo tudi pozornost Pahorja. Brezigarjevo je vprašal, ali je res dala takšna navodila, ta pa je to zanikala. Kakšna navodila naj bi dala, pa je z javno objavljenega magnetograma izbrisano, saj naj bi se informacije nanašale na predkazenski postopek.
Zalar je sicer v pogovoru menil, da generalna državna tožilka na ta način ne bi smela dajati navodil. Brezigarjeva pa je dejala, da je to njena naloga, da se posvetuje in da tudi svetuje svojim podrejenim.
Izsek iz pogovora, ki je ostal zaupen:
(ZAUPNO) …... (govori Branka Zobec Hrastar)
Barbara Brezigar: Ali lahko še enkrat poveš, kaj sem naredila, ker nisem razumela?
Branka Zobec Hrastar: (ZAUPNO) …..................
Borut Pahor: Ali je bilo to res?
Barbara Brezigar: Ne
Borut Pahor: No, to je zdaj zelo pomembno. Čakajte, ali je to res, ali ni, to je pomembno.
Barbara Brezigar: Seveda ni, lepo vas prosim.
Branka Zobec Hrastar: Barbara, oprosti, to je on meni prinesel (policist), on je to napisal.
….
Kaj je znano iz pogovora, preden je bil skrit?
V delu pogovora, ki je javen, Brezigarjeva pojasnjuje, kaj je naročila policistu. Iz njenega pojasnila je razvidno, da je policist kot glavno stvar v zadevi Baričevič želel preiskovati, kako so fotografije s kraja nesreče prišle v javnost. Brezigarjeva pa naj bi mu svetovala, da niso glavna zadeva fotografije. Povedala naj bi mu, da je policija zamolčala, da gre za sum storitve kaznivega dejanja mučenja živali, in tudi, da je s posnetka na Kanalu A vidno, da je policist dovolil vstop na kraj nesreče državni sekretarki in njeni sestri (tu gre za državno sekretarko na ministrstvu za kmetijstvo Sonjo Bukovec, ki je pozneje zaradi tega odstopila). Tako naj bi mu svetovala, naj preiščejo tudi te zadeve. Potem pa je zadeva od tu naprej tajna.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.