Slovenija

Bo Mirage tožil državo?

Ljubljana/Novo mesto, 20. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Podjetje Mirage, ki je izdelovalo z današnjim dnem ukinjene prometne nalepke, je zoper državo pripravljeno vložiti tožbo.

Prometne nalepke naj bi bile, tako vlada, nepotrebne in so pomenile le dodatne stroške
Prometne nalepke naj bi bile, tako vlada, nepotrebne in so pomenile le dodatne stroške FOTO: POP TV

V novomeškem podjetju Mirage, kjer so do sedaj izdelovali obvezne avtomobilske nalepke, ne izključujejo sporazumne prekinitve pogodbe, če bodo z ministrstvom za notranje zadeve dosegli ustrezen dogovor. V kolikor ustreznega dogovora ne bo, ministrstvo pa doslej volje in pripravljenosti za dogovarjanje po mnenju podjetja ni pokazalo, bo Mirage prisiljen zoper državo vložiti odškodninsko tožbo, so dejali v Mirageu.

Registriranje novega vozila, za kar je bilo doslej treba odšteti 10.571 tolarjev, bo sedaj stalo 7992 tolarjev.

Ministrstvo za notranje zadeve je podjetju 14. aprila, sklicujoč se na spremembe zakona o varnosti v cestnem prometu, predlagalo sporazumno prekinitev pogodbe o dobavi prometnih nalepk. V kolikor se Mirage s sporazumno prekinitvijo ne bi strinjal, mu je ministrstvo z istim dopisom pogodbo odpovedalo.

V podjetju Mirage se pripravljajo tudi na razpis notranjega ministrstva za izdelavo biometričnih potnih listin. Ponudbo bodo oddali v ponedeljek, ko tudi poteče rok za oddajo ponudb.

Mirage je ministrstvu ta ponedeljek odgovoril, da se do predloga za sporazumno prenehanje pogodbe ne more opredeliti, saj iz predloga sploh ni razvidno, kako naj bi pogodbeni stranki uredili medsebojna pogodbena razmerja. Kar zadeva podjetje Mirage, gre pri tem za vprašanje zalog nalepk, ki jih je na osnovi naročila ministrstva že izdelalo, za vprašanje materialov, ki jih za kaj drugega, kot za izdelavo nalepk, ni moč porabiti in za vprašanje izgubljenega dobička za čas od danes pa do konca novembra 2006, ko bi se pogodba normalno iztekla. Ker je finančna teža teh vprašanj velika - Mirage jo ocenjuje na približno 1,1 milijarde tolarjev - pogodbe ni moč končati brez dogovora o njih.

Nalepke bodo nadomestila prometna dovoljenja

Zaradi prenovljenega računalniškega programa so bile na upravnih enotah in povsod, kjer ljudje lahko registrirajo vozila, težave. Dopoldne namreč nekaj časa ni deloval računalniški sistem, zato ni bilo mogoče registrirati vozil. Nov program so pristojni z notranjega ministrstva v računalnike namestili ponoči. Sekretar na MNZ Darko Repenšek je dejal, da tehnične službe ugotavljajo vzroke, zakaj je do izpada sistema prišlo, morebiti je lahko razlog tudi v spremembah programa.

Če so državljani doslej za postopek izdaje prometne nalepke plačali 2579 tolarjev, bi jih po novem podaljšanje dovoljenja stalo 1360 tolarjev. Sistem registracije motornih vozil bodo tako nadzirali samo s prometnimi dovoljenji, iz katerih pa bi bilo poleg lastništva vozila po novem razvidno tudi, do kdaj je vozilo registrirano ter podatki o plačanih cestnini in ostali potrebni elementi.

Postopoma bodo zato sedanja prometna dovoljenja nadomestila nova, za katera naj bi državljani odšteli 285 tolarjev. Prometne nalepke, izdane do uveljavitve tega zakona, sicer ostanejo v veljavi do poteka njihove veljavnosti. Ob izteku veljavnosti nalepke pa se bo za vozilo izdalo novo prometno dovoljenje.

Novela zakona o varnosti cestnega prometa pa prinaša tudi drugačne registrske tablice, na katerih ne bo nobenih nalepk, ampak le oznaka države, številke, črke in grb Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10