Osovraženi radarji ob mariborskih cestah so v dveh tednih delovanja "ujeli" kar 27.412 prehitrih voznikov, pri tem pa je zanimivo, da je prekrškarjev iz dneva v dan manj. Iz statistike, ki so jo poslali z mariborske občine, je razvidno, da je prvi dan delovanja radarjev kar 4467 voznikov premočno stopilo na plin, drugi dan je bilo takih 3317, tretji dan pa 2139. V zadnjih treh oktobrskih dneh je število prekrškarjev padlo pod tisoč. V ponedeljek so jih tako zasledili 844, v torek 668 in sredo 681. Ali je tako zaradi praznikov in počitnic, ko so si številni vzeli dopust, na cestah pa je zato manj avtomobilov, ali pa je svoje naredil strah pred radarji in visokimi kaznimi, ni znano. Prekrškarje, ki lahko v teh dneh pričakujejo položnice, čaka od 40 pa vse do 1200 evrov kazni. Radarji, ki so bili že sedemkrat tarča požigalcev, še naprej dvigajo pritisk Mariborčanom.
Danes bi morali o radarjih razpravljati mestni svetniki, a so napovedano izredno sejo preložili na 12. november. Opozicija v mariborskem mestnem svetu je preložitev označila za neupravičeno in v neskladju s poslovnikom mestnega sveta. Obenem je zahtevala, da župan Franc Kangler še danes javnosti predstavi vso dokumentacijo v zvezi s spornimi radarji, saj naj bi obstajal sum naknadnega spreminjanja dokumentov.
"Ostaja resen v dvom v zakonitost celotnega projekta. Bojimo se, da je razlog za preložitev izredne seje v tem, da želi vodstvom Mestne občine Maribor prilagoditi ali na novo vzpostaviti manjkajočo dokumentacijo, ki v projektu manjka. To se nanaša predvsem na investicijski program, za katerega bi moral biti po sklepu mestnega sveta zadolžen in ga sprejeti župan," je v današnji izjavi za medije v Mariboru povedal poslanec SD Matevž Frangež. Na občini vse očitke zavračajo. "Kategorično zanikamo namigovanja o prirejanju dokumentacije in je žaljivo od mestnih svetnikov, da v javnosti vzbujajo dvome o nezakonitem prirejanju dokumentacije s strani javne ustanove. Kot smo že večkrat povedali, je bila pogodba v pregledu tudi pri informacijski pooblaščenki, prihodnji teden pa je v načrtu novinarska konferenca, na kateri bo predstavnikom medijev omogočen vpogled v pogodbo," so pojasnili na občini.
Opozicija sicer predlaga začasno ustavitev meritev, pa tudi to, da naj zadevo preučita komisija za preprečevanje korupcije in računsko sodišče. Koalicija na čelu z županom Francem Kanglerjem po drugi strani očitkom navkljub vztraja, da so radarji ključni za varnost na cestah.
Očitkov je veliko. Številni so prepričani, da je sistem namenjen predvsem pobiranju denarja, in ob tem poudarjajo, da radarji niso postavljeni na kritičnih točkah. Moti jih tudi dejstvo, da se bo kar deset let več kot 90 odstotkov pobranih glob stekalo v zasebni žep podjetja Iskra Sistemi, ki je postavilo radarje.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.