Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal, minister za promet Patrick Vlačič in minister za pravosodje Aleš Zalar so združili moči za izboljšanje stanja na področju varnosti v prometu.
Policisti so prejšnji teden pregledali kritične točke na avtocestah in poiskali odseke, kjer bi bilo treba izboljšati signalizacijo. Postavili bodo več tabel "stop, vozite v napačno smer" in znakov "enosmerna ulica", narisali bodo več talnih označb. Pregledali bodo tako imenovane "diamante", v bližini katerih bodo postavili tudi svetlobne oznake za voznike, ki bi vozili v napačno smer, sčasoma pa bi vsi "diamanti" postali krožišča.
Minister Vlačič pravi, da bo Dars bo signalizacijo, ki jo predlaga policija, postavil do konca novembra. Dodal pa je, da še tako dobra infrastruktura ne more nadomestiti kulture vožnje. Glede namestitve t. i. ježkov je Vlačič zadržan. Pravi, da obstaja več skupin takih, ki po avtocesti vozijo v napačno smer. "Eni so pijani vozniki, drugi so trenutno nesposobni, eni so hazarderji, drugi samomomrilci. Hazarderjev in samomorilcev ne boste z ježkom ustavili," meni Vlačič in dodaja, da so boljše rešitve indukcijske zanke, ki sporočijo naprej, da je prišlo do napačnega vstopa.
Nov način dela policistov
Kresalova je obljubila še spremembo načina dela policistov, ki morajo v javnosti dobiti sloves preprečevalcev prometnih nesreč in ne pobiralcev glob zaradi prekrškov. "Poskusni zajčki" novega sistema bodo celjske ceste. Povsod po Sloveniji pa bo več stacionarnih radarjev, promet pa bodo pogosteje nadzirali iz helikopterja.
Povečati nameravajo nadzor nad avtošolami in tehničnimi pregledi, zadali pa so si najbolj ključen cilj: manj vinjenih voznikov za volanom. Ministri se strinjajo, da so kazni visoke že zdaj, a očitno ne dovolj učinkovite. Napovedali so spremembo zakonodaje, po kateri se policijsko pooblastilo odvzem prostosti nadgradi s takojšnjim prednostnim postopkom na sodišču. Do konca sodnega postopka voznik, ki je vozil pod vplivom alkohola, ne bi smel voziti. Če bi ga policisti v tem času dobili za volanom, bi plačal zelo visoko globo, če bi bil še vinjen, bi storil kaznivo dejanje.
Manj travm za preživele?
Pijanim voznikom bodo vozniško dovoljenje odvzeli za daljši čas, od enega do pet let, zaostrujejo se tudi kazni za predrzneže na cestah, ki so radi agresivni. V primeru najhujših nesreč bodo morali tožilci in sodniki pohiteti, da svojci zaradi dolgotrajnih postopkov ne bi po nepotrebnem še bolj trpeli. Skušali jim bodo pomagati tudi finančno. Minister Zalar se zaveda, da je sklad za plačilo žrtvam kaznivih dejanj do sedaj dosegel zelo malo žrtev. Nameravajo ga razširiti tudi na širši krog upravičencev, tudi na žrtve prometnih nesreč.
Ministrica Kresal pravi, da so se odločili, da izženejo alkohol z naših cest, kar se zdi vzpodbudno tudi staršem treh mladih ljudi, ki so umrli v nesreči pri Arji vasi. Izpostavili pa so, da bi bilo potrebno iz zakonodaje črtati besedo "lahko", saj bi bili brez nje zakoni veliko uspešni. S tem se je strinjala tudi Kresalova, ki je obljubila, da te besede v novi zakonodaji ne bo. "V primeru take hude vinjenosti bo odvzem vozniškega dovoljenja avtomatičen ukrep," je dejala.
Ob nesrečah s smrtnim izidom najbolj trpijo svojci. Ministri se zavedajo, da je sporočilo o tragični nesreči za njih najbolj boleča. Še huje je, če jim policisti ali zdravniki na neprimeren način povedo, da je njihov ljubljeni umrl. Zato nameravajo policiste poslati na vaje za obveščanje svojcev, ob njih pa naj bi v najhujšem trenutku stal psiholog, ki bo nudil pomoč žalujočim.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.