
Anton Žagar, ki je bil pretekli četrtek imenovan na položaj v. d. direktorja direktorata za infrastrukturo, je podal odstopno izjavo. Izjavo je podal ministru za infrastrukturo in prostor Samu Omerzelu, ki ga je na položaj tudi imenoval.
V odstopni izjavi, ki jo lahko v celoti preberete spodaj, Žagar piše, da odstopa "zaradi plazu kritik in podtikanj v javnosti", ki škodujejo ministrstvu. "Kakršna koli zagotovila, da sem svojo službo na Darsu opravljal strokovno in v skladu z zakonodajo, v teh časih ne zadostujejo," je dodal.
Že pred tem je predsednik Državljanske liste Gregor Virant dejal, da ministru Omerzelu še vedno zaupa. "Nisem opazil, da bi naredil karkoli narobe, mislim pa, da ni dobro, da je na tako pomemben direktoratu nekdo, ki je v pravdi z Darsom. Ne vem, kdo ima v tej pravdi prav, naj pa Žagar to stvar rešuje privatno pred sodiščem," je dejal. "O tem sodil ne bom, vendar je nad Žagarjem prevelik vprašanj, da bi lahko ostal na tem pomembnem direktoratu," je ocenil.
Proti Žagarju predkazenski postopek zaradi domnevno spornega poslovanja na Darsu?
V oddaji 24UR so včeraj poročali, da naj bi nekateri dokumenti dokazovali, da je Žagar, ko je bil še zaposlen na Darsu, podjetju Listinski, ki je v lasti Omerzela, priskrbel za okoli 914.000 evrov poslov. Prvo pogodbo naj bi sklenili leta 2008, zadnja pa je še vedno aktivna.
Že samo imenovanje Žagarja za direktorja direktorata za infrastrukturo je nemudoma razburilo javnost, saj je bil Žagar z Darsa odpuščen zaradi spornih milijonskih poslov, poleg tega pa je bila proti njemu vložena odškodninska tožba v višini treh milijonov evrov. Po poročanju 24UR pa naj bi proti Žagarju na okrožnem državnem tožilstvu vodili predkazenski postopek zaradi domnevno spornega poslovanja na Darsu.
Včeraj je zasedal svet Državljanske liste, na katerem so strankini ministri predstavili program dela v vladi. Po vsej verjetnosti pa so se pogovarjali tudi o Žagarju, saj je njegovo imenovanje že pretekli teden razburilo javnost.
Omerzel je včeraj pojasnil, da je Žagarja imenoval izključno zaradi njegovih izkušenj pri delu na tem področju ter njegove strokovnosti. Sam verjame, da mu predsednik stranke še vedno zaupa. "Moje delo z Darsom je bilo transparentno, nič ni bilo narobe," je dejal minister. Pogodbe je vedno podpisovala uprava Darsa, Žagarja ni bilo med njimi, je dodal.

Bi moral odstopiti tudi minister?
Omenjena povezava med Žagarjem in Omerzelom odmeva tudi med koalicijskim strankami. "Če je v tem, kar so mediji poročali o ministru Omerzelu v povezavi z Žagarjem, le odstotek resnice, je to zelo slabo za vlado in morata oba odstopiti," je ocenil vodja poslancev SD Matjaž Han.
Če je res šlo za protiuslugo, je to absurd, dodaja Han. Minister namreč po mnenju poslanca s tem ne bo mogel delati na dolgi rok, kljub temu da je, kot verjame Han, velik strokovnjak. Han tako pričakuje, da se bodo te zadeve čim prej razčistile in da bodo tudi koalicijski partnerji s tem seznanjeni na enem od sestankov prihodnji teden.
O tem je danes spregovoril tudi Marko Pogačnik iz SDS, ki vladajoči koaliciji očita, da se ukvarja predvsem s kadrovanjem. "Zaskrbljujoče je to, da se zadeve pojavljajo na enem in istem ministrstvu. Po vikend ministru imamo sedaj še vikend v. d. direktorja direktorata," je dejal.
V SDS ob vseh teh informacijah, ki jih je mogoče razbrati iz medijev, ocenjujejo, da gre za partikularne interese na področju energetike in infrastrukture. "Te zadeve se ponavljajo predvsem pri stranki, ki zagovarja visoka etična merila, ki morajo veljati za vse. S tem se prevzema odgovornost tudi ministra in predsednice vlade," je sklenil Pogačnik.
KPK o imenovanju Žagarja ne vodi postopka
Danes smo prejeli odgovor komisije za preprečevanje korupcije, ki je sporočila, da v zvezi z domnevo, da je Žagar posredoval pri poslih, za katere je bila izbrana Omerzelova družba, ni dobila nobene prijave. Tako zdaj v tej smeri ne teče nobena zadeva na komisiji, so pojasnili.
Pretekli teden iz DL izstopil Krupić
Vendar pa je treba opozoriti, da je iz stranke pretekli četrtek izstopil Fidel Krupić, ki je bil predsednik odbora stranke za infrastrukturo. Takrat je povedal, da izstopa, ker člane stranke razdružuje tisto, kar jih je prej združevalo. Ob njegovem odhodu iz stranke se je namigovalo, da ne odhaja sam, Virant pa je včeraj zatrdil, da je odšel le Krupić.
Po besedah Krupića je težava v tem, da je DL postal "klasična stranka". "Že samo ime pove, da je bila to neka lista, neki skupek enakovrednih posameznikov, ki so vsi prispevali svoje ime, svoje ideje," je poudaril. Med drugim je omenil Rada Pezdirja, Janeza Šušteršiča in druge, ki so "na tej poti obupali iz takšnih ali drugačnih razlogov". Po njegovih besedah je zdaj prišel čas tudi za njegov premislek in ugotavlja, da se v stranki ne vidi več.
Imenovanje Omerzela pa je sicer sledilo odstopu Igorja Maherja, ki je bil minister za infrastrukturo in prostor le pet dni. Odstopil je zaradi pritiska javnosti, saj so mediji poročali o njegovi črni gradnji, za katero je hišno številko dobil prvi dan svojega ministrovanja.
KOMENTARJI (446)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.