"Ko se ena vrata zaprejo, se druga odprejo. Danes smo na začetku nečesa velikega," je po drugem krogu predsedniških volitev dejal Anže Logar, ki je kot kandidat desnice prejel 46 odstotkov glasov. Gre za število, ki se mu slovenska desnica in z njo Janševa SDS (na sicer drugačnih, proporcionalnih državnozborskih volitvah) v zadnjih letih ni niti približala.
"Njegov rezultat je odraz tega, da je lahko, s primerno, deloma tudi pragmatično držo, desne sredine mnogo več, kot je je tukaj danes v državnem zboru. Torej blizu 50 odstotkom. Moramo pa zato seveda obrniti tudi samo politiko in način delovanja na desni sredini," meni Jernej Vrtovec, nekdanji minister Janševe vlade in predsednik sveta Toninovih krščanskih demokratov.
Na županskih volitvah je medtem dosedanji župan Zoran Janković ob klavrni volilni udeležbi pometel s konkurenco. "V Ljubljani velja, da ni ravno brez nevarnosti, če kandidiraš proti gospodu Jankoviću," je na dan lokalnih volitev dejal predsednik SDS Janez Janša.
Po lokalnih volitvah se je, za marsikoga presenetljivo, odzval tudi Logar. "Na volitvah za župana in mestni svet se nismo odrezali dobro. Zato odstopam kot predsednik SDS Ljubljana. Po 12 letih se poslavljam iz ljubljanske politike. Ker je tako prav," je zapisal.
Gre Logar na samostojno politično pot?
Na vprašanje, ali s takšnimi sporočili namiguje na samostojno politično pot, podobno kot pred leti Gregor Virant, Logar zaenkrat ne odgovarja. Tudi ali namerava znotraj SDS izzvati dolgoletnega voditelja, ne pove. Kongres Janševih je sicer predviden šele čez tri leta.
Vrtovec meni, da je treba način delovanja na desni sredini obrniti tako, da bo v državnem zboru več kot 35 poslancev. "Potem bosta zagotovo potrebni katarza na sami desni sredini in nova paradigma. Drugi korak je potem seveda tudi kadrovski. Brez tega ne gre. In tukaj tudi desna sredina potrebuje nove moči. Če bo NSi tista, ki bo to naredila, potem bo to to. Sicer pa se vedno, kjer je prazen prostor, lahko pojavi nekdo drug," je dejal.
O Logarjevi politični usodi je sicer skrivnosten tudi njegov strankarski šef. Na vprašanje, kakšna je Logarjeva politična prihodnost, Janša odgovarja kratko in jedrnato: "Svetla." Na vprašanje o tem, če pričakuje, da bo Logar ustanovil novo stranko, pa Janša pravi: "Podrobno sem na ta vprašanja odgovarjal na intervjuju za Demokracijo in predlagam, da si ga preberete."
Naslednje poteze trenutnih ključnih političnih igralcev pa lahko pričakujemo po izplenu nedeljskega trojnega referenduma.
KOMENTARJI (393)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.