Štiri mesece pred volitvami je med strankami leve sredine precej napetosti. Predvsem zaradi nejasne usode Roberta Goloba, ki z novo javno tribuno v četrtek v Mariboru vse bolj koketira z državno politiko. "Bolje Šarec v roki kot Golob na strehi," je zadržan šef največje opozicijske stranke.
"Za mene je sigurno boljše tisto, kar je že znano in je preizkušeno. Kot tisto, za kar še ne vemo, če je. Ampak to se lahko v naslednjih tednih tudi spremeni," pravi predsednik LMŠ Marjan Šarec.
Tudi pri drugih članicah KUL naklonjenosti ni. "Preveč je neznank. Mi pravzaprav ne vemo še ničesar. Seveda je v demokratičnem prostoru vsak nov igralec ali politična stranka dobrodošel. Je pa prav včasih tudi spomniti, da so prav takšni projekti velikokrat v zadnjem trenutku pred volitvami povzročili nestabilnost vlade ali pa celo vlado Janeza Janše," ocenjuje predsednica SD Tanja Fajon.
Jutri bo svojo stranko Lide na kratkem in formalnem kongresu ustanovil Igor Zorčič. Vodil naj bi jo le kot začasni predsednik z možnostjo dopolnitve širšega vodstva, če bi prišlo do povezovanja. A tu je že prva košarica za politika, ki je najprej pomagal postaviti Janševo vlado, kasneje nasprotoval konstruktivni nezaupnici, po izstopu iz koalicije pa ostal predsednik državnega zbora.
"S takimi oportunisti se pač težko pogovarjamo," meni Šarec.
Drugače pa meni prvi predsednik republike in še vedno vpliven mož na politični levici Milan Kučan. Nov obraz bi bil dobrodošel, pravi. "Načeloma se mi zdi, da je pretres obstoječega političnega 'esteblišmenta' v vsakem primeru dober."
Je pa Kučan skupaj s številnimi drugimi znanimi akademskimi in družbenopolitičnimi imeni podprl idejo o radikalni spremembi slovenskega volilnega sistema. Gre za civilnodružbeno pobudo, ki želi zmanjšati moč strank in povečati vpliv volivcev, a še ni mišljena za aprilske volitve.
KOMENTARJI (341)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.