
V SDS zaradi odločbe vrhovnega sodišča glede poročila KPK o premoženjskem stanju prvaka SDS Janeza Janše ne izključujejo možnosti interpelacije zoper pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča. Poslanec SDS Andrej Šircelj je namreč dejal, da je interpelacija "vedno v igri".
Poudaril je, da je glede na odločbo vrhovnega sodišča treba prevzeti odgovornost za napačne odločitve. Na vprašanje, ali je v igri tudi interpelacija zoper delo ministra, je odgovoril, da je "interpelacija vedno v igri". Verjetno pa bo na to temo kaj povedal tudi predsednik vlade Miro Cerar, je povedal Šircelj.
Predsednik DZ Milan Brglez pa je ocenil, da bi bila takšna interpelacija glede na vsebino sodbe in glede na to, da se z interpelacijo ocenjuje delo posameznega ministra, "najverjetneje zloraba". Vendar pa kot predsednik DZ Brglez takšne interpelacije postopkovno ne more preprečiti, če je pospremljena z zadostnim številom glasov.
SMC: Ne vidimo razloga za interpelacijo
V SMC po besedah vodje njihove poslanske skupine Simone Kustec Lipicer glede na dosedanje Klemenčičevo delo ne vidijo razloga za interpelacijo. Kar se tiče njegovega preteklega delovanja v vlogi predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), pa se bo Klemenčič v ponedeljek srečal s Cerarjem, je pojasnila. Minister Klemenčič za zdaj ohranja popolno zaupanje poslanske skupine SMC, ali bo tako tudi po ponedeljkovem sestanku, pa Kustec Lipicerjeva ni želela ugibati.
SD: Interpelacije ne bi podrli

Tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je pojasnil, da interpelacije smatrajo kot nekaj, kar se tiče ministrovanja. Vsak posameznik pa odgovarja za svoja dejanja v preteklosti, je dodal. V SD v tem primeru po njegovih besedah interpelacije ne bi podprli. Han sicer pravi, da je Klemenčič v kvoti stranke SMC in da bo morala ta stranka, če se odloči za zamenjavo ministrov, to obrazložiti tudi koalicijskim partnerjem.
NSi: Pričakujemo odstop
Predsednica NSi Ljudmila Novak pa je v izjavi za medije izrazila pričakovanje, da bo Klemenčič sam odstopil. "Naredil je procesno napako, ki je povzročila razpad vlade in tudi velike finančne posledice za državo. Zato najprej pričakujem, da bo razmislil o svoji napaki in prevzel politično odgovornost ter odstopil s funkcije ministra," je pojasnila. Če se to ne bo zgodilo in bo vložena interpelacija, se bodo o podpori interpelaciji v poslanski skupini še odločili. "Ampak glede na to, da pričakujemo njegov odstop, bomo verjetno tudi interpelacijo podprli," je dejala.
ZaAB: Je še prezgodaj

Vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer je na vprašanje, ali lahko poda odziv v zvezi s sodbo vrhovnega sodišča in predsednikom SDS Janezom Janšo, odgovoril, da je še prezgodaj.
Bo KPK ponovila nadzor nad Janševim premoženjskim stanjem?
Člani senata Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) se bodo v prihodnjih dneh sestali in pretehtali, ali ponoviti nadzor nad premoženjskim stanjem predsednika SDS, so pojasnili na KPK. Vrhovno sodišče je namreč razveljavilo del poročila o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank v delu, ki se nanaša na Janšo.
Na KPK so potrdili tudi, da so sodbo vrhovnega sodišča že prejeli, kar pomeni, da morajo s svojih spletnih strani zdaj odstraniti ta del poročila. Prav tako morajo Janši v roku dveh tednov povrniti 538,68 evrov stroškov z zakonskimi zamudnimi obrestmi.
Janši je bila kršena ustavna pravica
Janša je pred dvema letoma, ko je bilo poročilo objavljeno, sprožil upravni spor, po dvakratni zavrnitvi na prvostopenjskem sodišču pa je vrhovno sodišče razsodilo, da je KPK z izdajo poročila posegel v Janševe ustavne pravice, saj mu osnutka prej ni poslal v izjasnitev. S tem je bila Janši kršena ustavna pravica do enakega varstva pravic.
Obenem pa vrhovno sodišče ni posebej ugotavljalo, ali je ta kršitev vplivala tudi na pravilnost ugotovljenega dejanskega stanja v poročilu in se do tega ni opredeljevalo.
KPK je pri Janši ugotovila večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, lastništva nepremičnin, lastništva premičnin ter prevzemanja jamstev in poroštev. Hkrati so ugotovili tudi, da se je Janši premoženje glede na uradno ugotovljene vire dohodkov in premoženja v nadzorovanem obdobju nesorazmerno in nepojasnjeno povečalo za najmanj 210.000 evrov.
Janša, ki pravi, da je objava poročila prinesla nepopravljive posledice, poudarja, da tega poročila zdaj "ni več". Nekdanji senat, ki je izdal poročilo, pa je v odzivu na odločitev sodišča zapisal, da lahko sedanji senat postopke ponovi.
KOMENTARJI (1721)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.