Evropski komisar za širitev Štefan Füle je slovenskega zunanjega ministra Samuela Žbogarja, ki opravlja tekoče posle, in njegovo novo hrvaško kolegico Vesno Pusić v Bruslju končno seznanil, da bo Evropska komisija seznam kandidatov za arbitre po arbitražnem sporazumu stranema predstavila v drugi polovici januarja.
Minister Žbogar je poudaril, da slovenska stran seznama arbitrov še ni pričakovala, saj je šlo za prvo neformalno srečanje na ravni ministrov s komisarjem, na katerem so govorili o modalitetah priprave seznama. O imenih arbitrov se danes niso pogovarjali, je povedal Žbogar in dodal, da ima komisija sicer že narejen širši in ožji seznam, s katerim pa niso bili seznanjeni.
Znano je, da imata Slovenija in Hrvaška različno stališče glede razumevanja rokov iz arbitražnega sporazuma. "Roki, ki zavezujejo stranki v arbitražnem sporazumu, so zelo jasni – en mesec in 12 mesecev od podpisa hrvaške pristopne pogodbe," pravi Žbogar, ki spominja, da je Slovenija v ponedeljek Hrvaško obvestila, da je potekel enomesečni rok za skupno uskladitev podrobnejšega predmeta spora.
Če se državi ne bosta uskladili o tem, kdaj začnejo teči roki, bo o tem odločalo arbitražno sodišče. "V kolikor bo odločilo drugače, si slovenska stran pridržuje pravico, da bo takrat posredovala tudi ločeno podrobno predstavitev predmeta spora," je še dodal Žbogar.
Žbogar in Pusićeva sicer nista govorila o tem problemu. Žbogar pravi, da "niso niti pričakovali, da bi po 20 letih neuspešnega dogovarjanja uspeli skupaj sestaviti nek predmet spora" ter da so se odločili, da ga bodo enostransko predstavili v svojem celotnem memorandumu.
Po pričakovanjih bi Evropska komisija seznam morala državama predati ob podpisu hrvaške pristopne pogodbe z EU 9. decembra lani, ko so v skladu z arbitražnim sporazumom začeli teči vsi postopkovni roki. Zakaj tega Evropska komisija ni storila, ni znano. Žbogar meni, da je želi komisija "pripraviti tak seznam, ki bo omogočil stranema, da sami izbereta arbitre s tega seznama, tako da ne bi bila potrebna vloga predsednika meddržavnega sodišča".
V skladu z arbitražnim sporazumom mora Evropska komisija obema pogodbenicama predložiti seznam uglednih mednarodnopravnih strokovnjakov, s katerega bodo nato v petnajstih dneh izbrali predsednika in dva člana arbitražnega sodišča. Če jima tega v tem času ne bo uspelo, bo trojico s tega seznama namesto njiju izbral predsednik meddržavnega sodišča v Haagu.
Za petčlansko arbitražno sodišče, ki bo dokončno določilo potek meje med državama tako na kopnem kot na morju, sta državi že imenovali vsaka svojega člana. Slovenski član je Jernej Sekolec, hrvaški pa Budislav Vukas.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.