Železniški zdravstveni dom je bil ustanovljen leta 1953 za potrebe železničarjev in drugih prebivalcev. Od ustanovitve je posebnost med zdravstvenimi zavodi v Sloveniji, saj ni niti javni zdravstveni zavod niti zasebni, pač pa je zasebni zavod s pravico javnosti. Računsko sodišče je maja lani opozorilo, da Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) nima ustrezne podlage za sklenitev pogodbe o izvajanju zdravstvenih storitev.
Ustanovitelj Železniškega zdravstvenega doma, to so Slovenske železnice, bi moral pridobiti ustrezno koncesijo za opravljanje javne zdravstvene službe, torej da bi zdravstvene storitve plačeval ZZZS.
Z ZZZS so sporočili, da so ministrstvo za zdravje, Mestno občino Ljubljana (MOL) in Slovenske železnice k ureditvi statusa Železniškega zdravstvenega doma pozvali z dopisom 8. avgusta lani, predlagali pa so, da občina in ministrstvo podelita ustrezne koncesije za primarno in sekundarno raven zdravstvene dejavnosti.
"Hkrati je ZZZS v citiranem dopisu navedel, da do ustrezne ureditve statusa z Železniškim zdravstvenim domom ne bo sklepal pogodb o izvajanju zdravstvenih storitev," so pojasnili na zavodu in dodali, da bo s 1. julijem delno prenehala veljati pogodba z Železniškim zdravstvenim domom, s čimer bo ZZZS po merilih računskega sodišča zagotovil lastno zakonito poslovanje.
Od julija bo ZZZS v Železniškem zdravstvenem domu kril le specialistične ambulante
Ministrstvo za zdravje, ki je odgovorno za mrežo na sekundarni ravni, je marca omenjenemu zdravstvenemu domu podelilo koncesijo za specialistične ambulante, tako da bodo lahko te delovale nemoteno tudi po začetku julija. Gre za specialistične ambulante dispanzerja za mentalno zdravje, klinične psihologije, dermatologije, internistike, nevrologije, okulistike, ortopedije, otorinolaringologije, psihiatrije, urologije, ultrazvoka in rentgena.
Za podeljevanje koncesij na primarni zdravstveni ravni – to so osebni zdravnik, zobozdravnik in ginekolog – pa so odgovorne občine, v tem primeru MOL, ki Železniškemu zdravstvenemu domu koncesije ni podelila.
ZZZS bo tako pogodbo z zdravstvenim domom delno odpovedal v delu, ki se nanaša na izvajanje in financiranje programov osnovne zdravstvene dejavnosti za programe splošne ambulante, dispanzerja za ženske, ambulantne fizioterapije in zobozdravstvene dejavnosti za odrasle. Na področju programa zdravstvene vzgoje za odraslo populacijo pa se nanaša na individualno svetovanje za tveganje pitja alkohola.
ZZZS bo pogodbo odpovedal tudi v delu, ki se nanaša na financiranje in izvajanje programov specialistično ambulantne dejavnosti, in sicer gre za programa bolezni dojk in mamografije. Letna vrednost vseh programov po novi pogodbi od 1. julija bo znašala 1,2 milijona evrov.
Poleg tega je ZZZS konec maja z delno odpovedjo pogodbe Železniškemu zdravstvenemu domu pisno seznanil šest občin, v katerih ima zdravstveni dom dislocirane enote. Predlagali so jim začasni prenos programov na lokacijsko pristojne zdravstvene domove, so sporočili z zavoda. Železniški zdravstveni dom deluje na dveh lokacijah v Ljubljani ter v enotah v Zidanem Mostu, Postojni, Pivki, na Jesenicah in v Novi Gorici.
MOL si želi pripojitve Železniškega zdravstvenega doma Zdravstvenemu domu Ljubljana
Ljubljanski župan Zoran Janković je v ponedeljek po seji mestnega sveta povedal, da so ministra za zdravje Tomaža Gantarja na to problematiko opozorili septembra lani, Jankovič pa na to opozarja že štiri leta.
Na MOL predlagajo, da bi se Železniški zdravstveni dom pripojil Zdravstvenemu domu Ljubljana. Janković pravi, da je ta ideja Slovenskim železnicam precej blizu, morajo pa za to dobiti soglasje vlade.
Minister Gantar je nedavno dejal, da ne vidi "nobenega racionalnega razloga, da MOL ne bi zagotovil bolnikom, da lahko še naprej obiskujejo Železniški zdravstveni dom". Po njegovem mnenju MOL ne podeli koncesije zaradi apetita po nepremičnini, ki je zdaj trenutno v lasti Železniškega zdravstvenega doma.
Janković poudarja, da MOL koncesij ne podeljuje brez javnih razpisov. Na Gantarjeve navedbe je odgovoril, da MOL nepremičnina ne zanima ter da "naj jo kar imajo". "Sploh ne vem, zakaj na nas kažejo, naj oni to uredijo. Kar naj naprej plačuje ZZZS kot do sedaj," je dejal Janković.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.