Slovenska vlada je pri zunanjem ministrstvu sklenila odpreti posebno postavko za pomoč slovenskim državljanom, in sicer žrtvam protipravnih dejanj ali arbitrarnih postopkov drugih držav ter nujnim in izjemnim primerom konzularne pomoči v tujini iz humanitarnih razlogov.
Zunanji minister Dimitrij Rupel je pojasnil, da gre za 250.000 tolarjev, s pomočjo katerih naj bi piranski občinski svetnik Joško Joras, ki v Pulju prestaja 30-dnevni zapor, plačal denarno kazen, ki mu jo je naložil umaški sodnik za prekrške. MZZ meni, da plačilo kazni ne pomeni priznanja jurisdikcije Hrvaške, in Jorasu predlaga, naj pomoč sprejme. Kot je še pojasnil Rupel, si s tem MZZ prizadeva za izpustitev Jorasa iz zapora v Pulju.
Kot je pojasnil, je slovenski konzularni predstavnik s predlogom že obiskal Jorasa, sicer pa vlada Jorasu ne želi sugerirati, kako naj ravna, in tudi ne more zagotoviti, da bo njeno pomoč sprejel. Izrazil pa je željo, da bi se Joras, ki je sicer doslej zavračal kakršnokoli možnost plačila kazni, za ponudbo odločil in še danes prišel iz zapora.
"Mi ne vabimo novih problemov s tem, ko odpiramo novo postavko," je poudaril zunanji minister, ki ni izključil, da bi se ta ali še dodatna sredstva uporabljala za podobne primere v prihodnosti. Upravičenci do proračunskih sredstev iz novooblikovane postavke bodo slovenski državljani, ki so žrtve postopkov protipravnih dejanj ali arbitrarnih postopkov drugih držav v nujnih in izjemnih primerih. Zaprosilo lahko podajo neposredno prizadeti, pristojna diplomatsko-konzularna predstavništva ali sektor za konzularne zadeve zunanjega ministrstva, na MZZ pa se bodo posvetovali, ali so zahtevki upravičeni. Vlada se je za ta korak odločila na podlagi Dunajske konvencije o konzularnih odnosih, zakona o zunanjih zadevah in deklaracije o zunanji politiki RS.
SLS ostro obsoja Jorasovo aretacijo
Odvzem prostosti Joška Jorasa sta v četrtek obsodili stranka SDS in SLS, kjer je Joras svetnik, in izrazili pričakovanje, da ga bo Republika Slovenija kot slovenskega državljana zaščitila.
Zaradi vseh incidentov, ki so se zgodili v zadnjih tednih, in sredine aretacije Jorasa je izvršilni odbor SLS preučil nastalo situacijo. Predsednik stranke Franci But je za 24 ur radijske novice povedal, da SLS ostro obsoja aretacijo gospoda Jorasa. "Ocenjujemo, da aretacija z ničemer ne prispeva k reševanju napetih in preveč slabih odnosov med Slovenijo in Hrvaško," je dodal But.
SLS bo koalicijskim partnerjem predlagala umik že parafiranega sporazuma o državni meji s Hrvaško in začetek novih pogajanj s Hrvaško, je po današnji seji strankinega izvršilnega odbora v Gornji Radgoni povedal glavni tajnik stranke Andraž Vehovar. Na podlagi vseh dogodkov v zadnjih tednih in predvsem na podlagi aretacije piranskega občinskega svetnika Joška Jorasa v SLS menijo, da omenjeni dokument ne obstaja več. SLS predlaga obnovo pogajanj s Hrvaško na novih spremenjenih pogajalskih izhodiščih in sprejem v državni zbor že vložene resolucije o državni meji v Istri in na morju.
Joras še vedno odklanja hrano
S hrvaške uprave za zapore so sporočili, da Joško Joras še naprej odklanja hrano. Joras je pa pod stalnim zdravniškim nadzorom, njegovo zdravstveno stanje pa je stabilno. Prav tako so sporočili, da je Jorasu omogočeno, da stopi v stik in se obrne na vsa društva za človekove pravice, vključno z Amnesty International.