Ustavno sodišče je ugodilo predlogu predsednika SDS Janeza Janše, naj do končne odločitve začasno zadrži izvršitev sodbe v zadevi Patria, so sporočili iz ustavnega sodišča. Janša je tako po 176 dneh prestane zaporne kazni ob 13.25 zapustil zapor na Dobu. Če bo ustavno sodišče pravnomočno sodbo razveljavilo, bo Janša na prostosti ostal, v nasprotnem primeru pa se bo moral vrniti v zapor.
Janša bo danes ob 17. uri na shodu pred vrhovnim sodiščem nagovoril vztrajnike, so sporočili iz Odbora 2014. Hkrati bo na shodu zasedala tudi skupščina odbora. Shoda se bo udeležil tudi Janšev zagovornik Franci Matoz.
Kako je sodišče utemeljilo svojo odločitev?
Kot so sporočili z ustavnega sodišča, so se morali ustavni sodniki pri presoji ukvarjati z vprašanjem, ali bi z nadaljnjim izvrševanjem sodbe lahko nastale težko popravljive škodljive posledice. Pri tem je ustavno sodišče pri začasnem zadržanju upoštevalo, da je pritožnik podal resne očitke o kršitvi načela zakonitosti v kazenskem pravu. "Če bi se ta očitek izkazal za utemeljen, take kršitve ne bi bilo mogoče odpraviti v ponovnem sojenju, temveč bi to pomenilo, da se pritožnik oprosti obtožbe," so zapisali.
Poleg tega je ustavno sodišče, navajajo, upoštevalo tudi dejstvo, da je Janša poslanec, kot tudi predsednik največje opozicijske stranke v DZ, "dobro delujoča opozicija pa je eden od temeljev demokracije".
Zato ustavni sodniki ugotavljajo, da bi v primeru, da bi Janša na koncu uspel z ustavno pritožbo, lahko nastale tudi "težko popravljive posledice za dobro in učinkovito delovanje demokratičnega parlamenta in oblasti kot celote". "Na drugi pa bi morebitna zavrnitev ustavne pritožbe pomenila le ponovno vzpostavitev zdaj obstoječega stanja, torej nadaljevanje prestajanja zaporne kazni," so zapisali.
Na ustavnem sodišču pojasnjujejo še, da glede na besedilo zakona za začasno zadržanje zadostuje že možnost nastanka težko popravljivih škodljivih posledic, prav tako zakon ne zahteva, da bi za začasno zadržanje morala obstajati posebna verjetnost končnega uspeha z ustavno pritožbo.
Janša se je na ustavno sodišče v zadevi Patria pritožil 27. novembra, v pritožbi pa je njegov odvetnik Franci Matoz tudi predlagal, naj sodišče do končne odločitve začasno zadrži izvršitev sodbe v zadevi Patri. Omenjenemu predlogu je sodišče danes ugodilo, medtem ko mora o pritožbi vsebinsko še odločati. O zadevi sicer ustavno sodišče odloča absolutno prednostno.
Vrhovno sodišče: Sodstvo se do dela državnih institucij do zdaj ni opredeljevalo
Predstavnik vrhovnega sodišča Gregor Strojin je v odzivu sodišča dejal, da je iz sklepa ustavnega sodišča razvidno, da "se do pravnih ali vsebinskih vprašanj sploh ni opredeljavalo, ampak je izhajalo iz možnosti nastanka težko popravljivih in škodljivih posledic za pritožnika in v širšem pomenu". "Pri tem je navedlo, da zakon ne zahteva, da bi morala obstajati posebna verjetnost uspeha za ustavno pritožbo, da pa se izvrševanje izpodbijanih aktov lahko zadrži, če je ustavna pritožba sprejeta v obravnavo," je dejal Strojin.
Nadaljeval je, da je ustavno sodišče tudi navedlo, da je za tehten premislek glede zatrjevanih kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin potreben ustrezen čas in se do njih ni opredelilo. "Ustavno sodišče se je tako vsebinsko opredelilo predvsem do svojega videnja učinkovitega delovanja državne oblasti kot celote in dobre delujoče opozicije vsakokratni izvršilni oblasti kot enega od temeljev demokracije," je še povedal.
Do teh vprašanj se v okviru dosedanjega kazenskega postopka vrhovno sodišče oziroma redno sodstvo po Strojinovih besedah ni moglo in tudi ni opredeljevalo. Glede na ustaljen postopek odločanja pred ustavnim sodiščem na vrhovnem sodišču tudi pričakujejo, da bodo imeli možnost podaje stališč glede zatrjevanih kršitev.
S širšimi aplikacijami sklepa na slovensko sodstvo pa se na vrhovnem sodišču po besedah Strojina v tem trenutku ne ukvarjajo, saj, kot poudarjajo, ne gre za dokončno odločitev.
Na vrhovnem državnem tožilstvu so v odzivu precej sklopi. Zapisali so, da gre po javno dostopnih informacijah za odločitev o začasnem zadržanju izvršitve sodbe, ne pa za meritorno odločitev v zadevi Patria. Vsebine oziroma razlogov za začasnem zadržanju na tožilstvu ne poznajo, navajajo pa, da jo je treba spoštovati.
Cerar: Vedno bom spoštoval odločbe sodišč
Stranka SMC in jaz osebno kot predsednik vlade bom vedno spoštoval odločbe sodišč, prav tako kot spoštujem zakone, je dejal predsednik vlade Miro Cerar v odzivu na odločitev ustavnega sodišča.
"Če bo odločba ustavnega sodišča kasneje drugačna, kot je bila odločitev DZ, bomo to seveda spoštovali in se temu ustrezno prilagodili, zdaj pa seveda tudi spoštujemo to vmesno odločitev ustavnega sodišča," je še dodal Cerar.
Predsednik DZ Milan Brglez kot predstavnik zakonodajne veje oblasti ne želi in ne more komentirati odločitve ustavnega sodišča. Po njegovih besedah na delo državnega zbora ne bo vplivala, oziroma ga bo po njegovi oceni celo olajšala, saj v prihodnje ne gre pričakovati zapletov v zvezi z opravljanjem funkcije poslanca Janeza Janše.
KOMENTARJI (2793)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.