Predsednik vlade Janez Janša, ki v pismu od poslanca SD in nekdanjega premierja Antona Ropa zahteva, naj se mu opraviči za trditve, češ da sta se s hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem dogovarjala za incidente v Piranskem zalivu.
Vaše izjave predstavljajo nedopusten poseg v čast in dobro ime predsednika vlade Janeza Janše, saj mu pripisujete načrtno ustvarjanje konfliktnih situaciji na meji s Hrvaško, z namenom pridobivanja političnih točk, kar grobo posega v ugled premierja, so zapisali v vladnem kabinetu. Vsebino pisma je potrdila tudi odvetnica premierja Janše. ''Glede na zgoraj navedeno vam predlagamo, da javno, kot ste nedopustne izjave podali, le-te tudi prekličete in sicer na način, da bodisi skličete tiskovno konferenco oziroma podate izjavo. V primeru, da zgoraj navedenega ne boste storili v roku petih dni, bomo zoper vas primorani vložiti tožbo zaradi posega v čast in dobro ime, s katero bomo zahtevali preklic spornih izjav in javno opravičilo,'' so dodali. Rop pravi, da s pismom uradno še ni seznanjen, ko pa bo Janša tožbo potrdil, ga bo z veseljem komentiral.
Množični prisluhi brez sodnega naloga?
Vodja poslanske skupine največje koalicijske stranke SDS Jože Tanko je medtem na novinarski konferenci napovedal, da bo poslanska skupina zahtevala sklic nujne seje komisije DZ za peticije in človekove pravice. Povod za takšno zahtevo je po njegovem mnenju afera, ki jo je sprožil Rop z izjavami o prisluškovanju Janši in Sanaderju leta 2004. Slovenski demokrati so namreč prepričani, da "poslovanje Sove ni bilo zakonito in je šlo za grob poseg v človekove pravice“.
Komisije za peticije naj bi bila tista, ki bi morala na osnovi dostopnih dejstev in gradiv ugotoviti, "ali so vse te aktivnosti v Sovi, na katere se sklicujejo povzročitelji afere, potekale v skladu s 37. členom ustave ter s 24. členom zakona o Sovi," je povedal Tanko. Ustavni člen zagotavlja varstvo tajnosti pisem in drugih občil, določba zakona pa določa, kdo izdaja odredbo za t.i. prikrite ukrepe, med njimi so tudi prisluhi. "Odredbe za prisluhe se je izdajalo na nepooblaščen in nezakonit način," še meni Tanko, "osebe pa niso bile opozorjene, da se jim prisluškuje."
Kot je pred dnevi opozoril pravnik dr. Rajko Pirnat, bi morale biti osebe, na katere se dokumentacija o posebnih ukrepih nanaša, praviloma biti tudi seznanjene z njo. "Če pa odločbe sodišča ni bilo, je vsakršno prisluškovanje bilo nezakonito," je povedal Pirnat. 24. člen Zakona o Sovi namreč določa , da "po zaključitvi zadeve v razvidu obvesti direktor agencije osebo, na katero se je posebna oblika nanašala, da ima pravico seznaniti se s pridobljenim gradivom, v primerih večjega obsega tega gradiva pa s poročilom, ki obsega povzetek zbranega gradiva". Zakon še določa, da le v primeru, ko bi direktor Sove "utemeljeno sklepal, da bo zaradi seznanitve z gradivom nastala nevarnost za življenje ali zdravje ljudi ali za nacionalno varnost, lahko direktor agencije odloči, da osebe z vsebino pridobljenega gradiva ne bo seznanil."
Tanko: Vsi se izmikajo odgovornosti
"Gre za zelo čudno situacijo, v kateri se vsi izmikajo odgovornosti," je še dejal Tanko. Ob tem navaja trditve Ropa, da "vse te zadeve obstajajo, da je te zadeve videl tudi na lastne oči", ter izjave poslanca SD Dušana Kumra, da naj bi jih izdala Sova oziroma predstojnik Sove in njegova pooblaščena oseba, ter nekdanjega direktorja Sove Iztoka Podbregarja oziroma njegovega pravnega zastopnika Čeferina, ki trdi, da Podbregar ni podpisal nobenih odredb za prisluhe.
Kljub neustavnemu in nezakonitemu posegu v človekove pravice se varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik ni odzvala in opredelila niti na načelni ravni, je nadaljeval Tanko. Čudi ga, da se predsednica komisije za peticije Majda Potrata (SD) še ni odzvala.
Kučanov 'totalitarni scenarij'?
"Kot kaže, vse poteka v skladu z izjavo nekdanjega predsednika države Milana Kučana, ki jo je izrekel 23. februarja 1994 na poslanskem večeru takratnega državnozborskega poslanca in sedanjega evropskega poslanca ter predsednika SD Boruta Pahorja v Novi Gorici. Torej najprej diskvalifikacija in potem likvidacija, če je potrebno, tudi fizična," je Kučanovo izjavo povzel Tanko.
"Ta izjava je Pitagorov izrek totalitarnih političnih sistemov."
Prav temu konceptu pa naj bi bili po Tankovih besedah "priča v zadnjih dneh, ko je poslanec SD Rop z nepreverjenimi izjavami, za katere ne more predložiti nobenih dokazov, diskreditiral svojega političnega nasprotnika."
Število 3100 odredb razkrito v oddaji Trenja
Tanko opozarja tudi na uhajanje informacij. To sklepa na podlagi izjave Podbregarja, da naj bi Sova že več kot deset dni povsem samostojno temeljito pregledovala svojo dokumentacijo, "kar kaže na to, da ima Podbregar neposreden in nepooblaščen dostop do notranjih informacij Sove, kljub temu da že nekaj časa ni več zaposlen na Sovi, temveč v uradu predsednika republike Janeza Drnovška". Tanko je opozoril tudi na izjavo poslanca SD Kumra v oddaji Trenja na POPTV o kar "3100 odredbah SOVE za prisluškovanja v letu 2004".
"Gre za mednarodni škandal, ki bo v vsakem primeru škodoval Sloveniji pri urejanju razmer s Hrvaško," je še dodal Tanko.
Kumer: 'Nevedneži' naj se obrnejo na pristojne organe
V odzivu na Tankove izjave je poslanec SD Dušan Kumer povedal, da njegove navedbe v oddaji Trenja temeljijo na letnem poročilu Sove za leto 2004, kjer je podatek, da je SOVA "spremljala 3181mednarodnih zvez", ki naj bi bile pokrite z odredbami nekdanjega direktorja Sove Podbregarja.
"Nevedneži mešajo prisluškovanje s spremljanjem mednarodnih zvez," je Kumer komentiral Tankove izjave, da za prisluhe ni bilo zakonite odredbe, ki bi jo podpisal predsednik vrhovnega sodišča. Poslanec SD je še zatrdil, da o prisluhih in prisluškovanju nikoli v javnosti ni govoril.
Kumer tudi ni želel komentirati posameznih odredb. "Za to so pristojni organi, naj se obrnejo na te organe, če je kaj narobe s kršenjem človekovih pravic, ne pa da v javnosti govori na pamet o teh stvareh," je bil oster Kumer.
Kumer je o Tankovi omembi vzorca, o katerem je govoril Kučan leta 1994, odgovoril: "Očitno je, da bomo rabili v prihodnjih mesecih kakšno močno terapevtsko skupino, da parlament ne bo postal kak sanatorij." Vsem pa je Kumer predlagal, da nehajo s kopiranjem starih Kučanovih izjav in govorijo o realnih stvareh in tistih, "ki se tičejo jutrišnjega dne".
Gantar: 'Z moje strani ni šlo za zavajanje'
Predsednik komisije DZ za nadzor obveščevalnih služb Pavel Gantar (NP) zanika sredino izjavo državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade Vinka Gorenaka, češ da je zavajal javnost, ko je dejal, da obstajajo dokumenti, iz katerih je razvidno, da je Sova obveščevalno pokrivala incidente v Piranskem zalivu. Gantar navaja, da se je njegova izjava nanašala na izjavo namestnika direktorja Sove Branka Cvelbarja, da na Sovi ni nikakršne dokumentacije v zvezi s tem, in ne na javne izjave Ropa.
"Torej z moje strani ni šlo za zavajanje," poudarja Gantar (NP). "Razlika med mano in predstavniki vlade in Sove je samo v tem, da slednji trdijo, da dokumenti, o katerih je javno govoril Anton Rop, ne obstajajo, medtem ko jaz dopuščam možnost, da se vendarle najdejo." O ostalih zadevah, ki jih je v izjavi navedel Gorenak, pa Gantar ne želi polemizirati.
Zunanje ministrstvo (MZZ) se je danes odzvalo na Ropove trditve o politično spodbujenih incidentih v Piranskem zalivu pred slovenskimi parlamentarnimi volitvami leta 2004. MZZ navaja uradne statistike, po katerih je bilo dva meseca pred volitvami število incidentov na morju manjše kot po volitvah.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.