Nekdanji premier Janez Janša razmišlja o novi tožbi. Tokrat zoper podpredsednika LDS Slavka Ziherla, ki je ob odstopu z mesta državnega sekretarja na zdravstvenem ministrstvu dejal, da je v politiko prišel, ker je slutil, da ''Janša s svojim načinom vladanja ogroža marsikatero liberalno oziroma kar obče človeško vrednoto'', s čimer je očitno vznemiril bivšega predsednika vlade.
Janševa odvetnica Nina Zidar Klemenčič je Ziherlu pred začetkom novega leta poslala pismo, v katerem ga poziva k preklicu in opravičilu, je za 24ur.com potrdil podpredsednik LDS. Torej, ali javno opravičilo Janši in preklic izjave ali pa bo predsednik SDS zoper njega vložil tožbo.
Ziherl pa se ne da. Izjave ne namerava preklicati, prav tako se ne bo opravičil. ''Ne, gospod Janša, svoje izjave ne bom javno preklical in se vam ne bom opravičil. Ostal bom zvest svojim liberalnim in obče človeškim vrednotam, ki jih z grožnjo s tožbo ogrožate,'' sporoča Ziherl. Jutri naj bi o tem tudi pisno obvestil odvetnico Zidar Klemenčičevo.
Janševa poteza se mu sicer ne zdi presenetljiva. ''Ta grožnja je pravzaprav samo dokaz, da sem imel prav v tej svoji izjavi. Tukaj mi krati pravico do svobode govora. Izjavo sem podal kot politik, podpredsednik LDS, in tudi kot človek,'' je dejal.
Z njim se strinjajo tudi v Liberalni akademiji. Nad napovedano tožbo proti Slavku Ziherlu, ki je tudi njihov član, so ''zgroženi''. ''Ne znamo si predstavljati, kakšna naj bi bila smiselna pravna utemeljitev zanjo. Če prav razumemo, je Janšo razjezila Ziherlova misel, s katero je pojasnil svoj motiv za vstop v politiko, ko je zanj dejal, da je s svojim načinom vladanja ogrožal marsikatero liberalno oziroma človeško vrednoto,'' so zapisali v sporočilu za javnost. Po svoje so napovedane tožbe sicer veseli, ''ker verjamejo, da je brezpredmetna, hkrati pa zato, ker na lep način istočasno ilustrira tisto, kar je želel povedati Slavko Ziherl".
Številne tožbe
Tako bo Janša verjetno vložil še eno tožbo. Do sedaj je vložil tožbeni zahtevek zoper nekdanjega premierja Antona Ropa zaradi izjave, da sta se Janša in hrvaški predsednik vlade Ivo Sanader pred volitvami 2004 dogovarjala za incidente v Piranskem zalivu. "Postopek zoper Antona Ropa je v fazi priprav na glavno obravnavo, ki pa še ni razpisana, kljub temu da smo zaprosili za prednostno obravnavanje," so sporočili iz odvetniške pisarne Zidar Klemenčič.
Prav tako je po objavi oddaje 'Resnica o Patrii' predlagal kazenske pregone zoper finskega novinarja Magnusa Berglunda, nekdanjega prvega moža policije Bojana Potočnika in predsednika komisije za boj proti korupciji Draga Kosa. Odločitve o morebitnih tožbah so zdaj na strani tožilstva.
KOMENTARJI (347)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.